ווינדוס 10 עם רישיון בזול – חוקי או לא?

כמעט כל פעם שמתפרסמים מבצעים על רישיונות של ווינדוס 10  באתרים לגיטימיים, ישר קופצים כמה טוקבקים ומספרים שהם קנו רישיון ב-10$ ואפילו פחות. לעומת זאת, אם תיכנסו לזאפ או כל אתר אחר, תוכלו לראות שרישיון אמור לעלות באזור ה-500 ₪.

אז מה בדיוק הולך כאן?

קודם כל, נתחיל עם העובדה שיש הבדלים מסוימים בין הגרסאות של Windows 10 (ובעתיד גם 11), במיוחד אם אנחנו מדברים על הגרסה הביתית (Home) לעומת גרסת הפרו. זה לא ממש חשוב לענייניו, אבל כדאי לדעת את זה.

מה שכן חשוב לדעת הוא שבעיקרון קיימים שני סוגי רישיונות עיקריים : OEM ו-Retail.

מה זה רישיון Windows 10 OEM?

OEM הוא רישיון שמקבלים עם מחשבים חדשים שנקנו ביחד עם Windows. בדרך כלל תוכלו לזהות אותם על סמך הדיסק שמגיע עם המחשב או המדבקה שמודבקת עליו עם המספר הסידורי. בעיקרון, ה-Windows כבר אמור להיות מותקן על המחשב, וזו עוד אינדיקציה לכך שמדובר במפתח OEM.

אם אתם קונים מחשב נייח, בדרך כלל החנות תודיע לכם שהיא תתקין את מערכת ההפעלה מראש (כך דורשת מיקרוסופט). לעומת זאת, במחשבים ניידים בדרך כלל תהיה איזושהי גרסה של Windows  מותקנת. אם בדיוק יצאה גרסה חדשה של ווינדוס, לרוב גם תהיו זכאים לשדרוג חינם.

OEM עולה בארץ באופן חוקי בערך כ-350-400 ₪ ובדרך כלל תראו את הרכישה על הקבלה של המחשב הנייחד. בניגוד לעבר, אתם יכולים להתקין אותו בכל שפה שתרצו, ההבדלים בין השפות גם כך לא בולטים כמו בעבר.

דבר חשוב נוסף שכדאי לדעת בנוגע ל-OEM: הרישיון "נצמד" אל המחשב ברמת החומרה אל לוח האם. אם המחשב שלכם דורש החלפת לוח אם או שלאחר פרמוט הוא לא מקבל את המפתח הסידורי, ניתן לפנות למיקרוסופט.

וכן, זה אומר שעם המחשב הבא שלכם תצטרכו לרכוש רישיון שוב (למרות שרבים עדיין סבורים בטעות שאפשר להעביר רישיון OEM ממחשב למחשב).

מה זה רישיון Windows 10 Retail?

זו גרסה שאפשר בעיקרון להתקין על כל מחשב, היא אמורה להיות יקרה יותר וברוב החנויות היא מתחילה מ-550 ₪. יש בזאפ מספר חנויות שמוכרות אותה במחיר זול יותר בצורת מפתח בלבד. אבל כפי שנראה בהמשך, זו אופציה אפורה מבחינת הסכם הרישיון שלכם מול מיקרוסופט.

מה עם מפתחות ווינדוס במחירים של מתחת ל-100 ₪?

בהרבה מקרים מדובר במפתחות שנקנו בדרכים כשרות, אבל לא היו אמורים להגיע אליכם. כלומר, המכירה עצמה אינה חוקית, אבל אף אחד לא יבוא ויעצור אתכם במידה והם עובדים לכם… (קצת כמו פקודות סמים במדינות מסוימות).

המשמעות היא שאתם יכולים לקנות אותם, אבל האחריות היא עליכם. בדרך כלל מדובר במפתחות OEM, מפתחות שנקנו בסטוקים לארגונים גדולים או כאלו "ששוחררו לטבע" לאחר שכבר לא היה בהם צורך (ניתן לעשות זאת במקרים מסוימים אף על פי שהמפתח כאמור "נצמד" ללוח האם). יש גם מפתחות ממדינות בהן כוח הקנייה של האוכלוסייה המקומית הוא קטן, ובכל זאת מיקרוסופט ממש לא רוצה להפסיד למערכות הפעלה בקוד פתוח כמו לינוקס…

אבל מה קורה במידה והמפתחות עצמם נקנו בדרכים לא כשרות? לדוגמה, דרך פרטי כרטיס אשראי גנובים? מכיוון שמדובר ברכישה דיגיטלית, סביר להניח שגם אם הגנבה תתגלה, המפתח כבר יהיה באוויר ומיקרוסופט לא תעשה מאמצים גדולים מדי כדי להשבית אותו.

מצד שני, בתור אנשים ישרים אתם כנראה לא רוצים להיות מעורבים בכך ובאופן תיאורטי רכישה של סחורה גנובה היא גם עברה פלילית… (אם כי לרוב מדובר על מוצרים קצת יותר יקרים כמו מכוניות).

לכן, אם אתם כבר מחליטים ללכת על האופציה הזו, חפשו מודעות שמספקות את מקור המפתח ובדקו את חוות הדעת על המוכר.

אם אין לי רישיון לווינדוס, זה אומר שהמחשב שלי יושבת?

כאן מגיע החלק המפתיע: בעבר מיקרוסופט הייתה ידועה בהשבתת מחשבים שפעלו בלי רישיון או רישיון לא חוקי באמצעות כל מיני מסכים שחורים. דבר שהוציא לה מוניטין רע מאוד.

היום המצב הוא קצת שונה: עדיין תופיע לכם על המסך הודעה מעצבנת ברקע, אבל מעבר לכך לא תהיו מוגבלים בשום צורה למעט שינוי הרקע עצמו ואפשרויות התאמה אישית אחרות.

מיקרוסופט כנראה בונה על כך שללקוחות המוסדיים או אפילו לעסקים קטנים יהיה מאוד לא נעים להראות שהם משתמשים בעותק שלא באמת נקנה כחוק…

הנה סרטון באנגלית על כל מה שדיברנו עליו כאן:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.