כך תשחקו בכל משחקי הפלאש של פעם

טכנולוגיית הפלאש נחשבה בזמנו לטכנולוגיה פורצת דרך מכיוון שהיא אפשרה להפעיל יישומים ובעיקר סרטוני אנימציה ומשחקים בכל דפדפן שתמך בה (והיה מדובר כמעט בכל הדפדפנים). אבל גם באינטרנט שום דבר לא נשאר לנצח, והמסמר הראשון בארון הקבורה של הפלאש הגיע בכלל מכיוונו של סטיב ג'ובס שהשאיר את הטכנולוגיה מחוץ למכשירי האייפון ובכך חרץ למעשה את דינה…

פיתוחים נוספים שילוב טכנולוגיות דמויות פלאש בתוך הגרסאות האחרונות של HTML5 והפכו את הפלאש לטכנולוגיה שבעידן האפליקציות של היום באמת אין בה צורך, כל הדפדפנים הסירו את התמיכה בה והיום למעשה אין דרך להפעיל אותה על רוב הדפדפנים שמוגדרים לעדכונים אוטומטים.

נשארה רק בעיה אחת: מיליוני גולשים שגדלו על משחקי פלאש כמו פאפא לואי או גיבורי המלחמה נשארו ללא היכולת לשחק במשחקים האהובים עליהם.

למרבה המזל, קבצי הפלאש עצמם עדיין זמינים ואפשר להפעיל את רובם גם מחוץ לאתרים שאירחו אותם, וכך בעצם נוצרו כמה ארכיונים של משחקי פלאש. הפרויקט הכי מרשים נקרא FlashPoint והוא מכיל עשרות אלפי משחקי פלאש, מתוכם גם כנראה כמה עשרות ישראלים.

חשוב לי להדגיש שלא מדובר באמולציה, אלא בתוכנה שרצה בתוך המחשב שלכם, טוענת את קבצי הפלאש משרת ומפעילה אותם בתוך נגן פלאש שזמין למערכת ההפעלה (אבל לא פועל דרך הדפדפן)

אזהרה קטנה: בזמן ההתקנה חשוב מאוד לכבות את האנטי וירוס ולאחר מכן להכניס את כל הקבצים שהוא מזהה כחשודים לרשימה הלבנה.

לכל משחק יש מידע על המפתח והאתר שבו הוא הופיע לראשונה. אם אתם מוצאים הרבה גרסאות של אותו המשחק, סביר להניח שהמשחקים של המפתח המקורי הם הכי ידועים / איכותים.

יש גם פרויקט דומה בשם Flash Game Archive. יש בו פחות משחקים, אבל הוא טיפה יותר נוח.

עוד פרויקט מעניין הוא זה של ארכיון האינטרנט שמשתמש באמולטור בשם Ruffle. כרגע הגודל שלו קטן יחסית. משהו כמו 3,000 משחקים.

מה עם המשחקים הישראלים?

יש מספר משחקים ישראלים פופולאריים שעדיין אפשר להריץ באמצעות כמה טריקים:

מלבד במבה בממלכה הקסומה או מלך הפלאפל, את רוב משחקי הפלאש הישראלים אפשר למצוא ב-Flashlight. יש גם כמה שעדיין מתחבאים באתרים ישראלים, אבל הם יחסית פחות מוכרים. אני הצלחתי למצוא כמה מהם ב-Vgames, אבל אלו שלא היו שבורים בדרך כלל גם לא היו שווים הרבה.

מחפשים עוד משחקים בעברית?

אז איך בדיוק מוצאים אותם דרך Flashpoint?

יש כמה משחקים ישראלים שרשומים בעברית. הכי קל למצוא אותם דרך רשימת המשחקים המלאה, ולסדר את ה-Title לפי סדר יורד. זה יגרום למשחקים בשפות זרות להופיע קודם. עכשיו צריך להזיז את הסליידר למטה במשך כמה שניות ולמצוא את המשחקים שכתובים בעברית.

עוד משחקים אפשר למצוא אם מקישים בתיבת החיפוש : language:he, אבל לא כל המשחקים מקוטלגים תחת עברית, כך שגם הרשימה הזו כנראה לא מכסה את כל המשחקים הישראלים שיש.

אם מצאתם משחק בעברית, לחצו על שם המפתח שלו, לפעמיים זה ייקח אתכם לעוד המון משחקים מעניינים. לדוגמה, ישנו משחק בפיתוח של "Carmel Games", אם תלחצו על השם שלהם מתחת לכותרת המשחק בצד ימין, תגיעו לעוד המון משחקים טובים שרובם בעברית.

שמות של משחקים פופולאריים באנגלית בתרגום מעברית

גיבורי המלחמה – Strike Force Heroes – יש שלושה משחקים בסגנון קונטרא. כלומר, משחקי יריות דו ממדים מהירים מאוד שיכולים להפוך להיות קשים בשלבים המתקדמים. יש כמה מעריצים שעובדים על רימאסטר ב-Unreal Engine 4, אבל כרגע אין משהו שאפשר ממש לשחק בו…

גיבורי המלחמה בלי פלאש

פאפא לואי – Papa Louie – פאפא לואי היא סדרת משחקים חביבה למדי בסגנון פלטפורמה שבה אתם צריכים לזרוק מלחיות ושאר כלי מטבח על מאכלים שתוקפים אתכם. המשחקים מאוד פשוטים, אבל האנימציה מושקעת והעיצוב של השלבים לא רע בכלל, וזה כנראה סוד הקסם שלהם.

יש 3 משחקי פאפא לואי בסדרה הראשית, עוד סדרה בשם "ציד לילי" (Night Hunt) ועוד ספינאופס, סך הכול 21 משחקים!

בועות בצרורות / באבלס (Bubble Shooter) – אחד מהמשחקים הכי ידועים שבו צריך לחבר בועות באותו הצבע. (סוג של טטריס). למרות שהמשחק עצמו הוא חיקוי של Puzzle Bobble (בעצמו ספינאופ של באבל בובל), הוא הפך בעצמו לקלאט.

יש כמה משחקים בשם הזה, בועות בצרורות המקורי הוא של Ilion Dynamics LTD (עד כמה שהצלחתי לראות)

יש גם סדרת משחקים דומה בשם Bubble Struggle (1-3) שבה צריך לפוצץ בלונים לבלונים קטנים יותר ויותר. קונספט דומה, אבל המשחקים האלו דורשים זריזות ידיים קצת יותר גבוהה. הם בעצמם חיקוי של משחק ארקייד יפני בשם Pang.

חרבות וסנדלים (Swords and Sandals) – יש 3 משחקים רשמיים + משחק בשם Crusader (השאר הם ממפתחים אחרים). סדרה של משחקי גלאדיטורים בהם אתם מציידים את הלוחם שלכם בנשק ושריון ויוצאים לקרב בזירה. השליטה בלוחם היא דרך פקודות בתורות ולכן מחשבה ותכנון מראש הם חשובים יותר מהזריזות שלכם.

חרבות וסנדלים לא יזכו בתואר המשחק עם הגרפיקה הכי טובה של השנה (לדעתי הוא די מכוערת), אבל אפשר לשחק בהם במשך שעות ולשפר עוד יותר את הלוחם שלכם עד כדי התמכרות לא קטנה.

בוב ספוג (Sponge Bob) – חושבים שיש הרבה משחקים של בוב ספוג? אתם צודקים! לפי הספירה של Flashpoint יש כמעט 500! המשחקים המקוריים הם של Nickelodeon מן הסתם, אבל יש גם משחקים של אתרים אחרים, רובם קצת פחות טובים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.