כך תשחקו בכל משחקי הפלאש של פעם

טכנולוגיית הפלאש נחשבה בזמנו לטכנולוגיה פורצת דרך מכיוון שהיא אפשרה להפעיל יישומים ובעיקר סרטוני אנימציה ומשחקים בכל דפדפן שתמך בה (והיה מדובר כמעט בכל הדפדפנים). אבל גם באינטרנט שום דבר לא נשאר לנצח, והמסמר הראשון בארון הקבורה של הפלאש הגיע בכלל מכיוונו של סטיב ג'ובס שהשאיר את הטכנולוגיה מחוץ למכשירי האייפון ובכך חרץ למעשה את דינה…

פיתוחים נוספים שילוב טכנולוגיות דמויות פלאש בתוך הגרסאות האחרונות של HTML5 והפכו את הפלאש לטכנולוגיה שבעידן האפליקציות של היום באמת אין בה צורך, כל הדפדפנים הסירו את התמיכה בה והיום למעשה אין דרך להפעיל אותה על רוב הדפדפנים שמוגדרים לעדכונים אוטומטים.

נשארה רק בעיה אחת: מיליוני גולשים שגדלו על משחקי פלאש נשארו ללא היכולת לשחק במשחקים האהובים עליהם.

למרבה המזל, קבצי הפלאש עצמם עדיין זמינים ואפשר להפעיל את רובם גם מחוץ לאתרים שאירחו אותם, וכך בעצם נוצרו כמה ארכיונים של משחקי פלאש. הפרויקט הכי מרשים נקרא FlashPoint והוא מכיל עשרות אלפי משחקי פלאש, מתוכם גם כנראה כמה עשרות ישראלים.

חשוב לי להדגיש שלא מדובר באמולציה, אלא בתוכנה שרצה בתוך המחשב שלכם, טוענת את קבצי הפלאש משרת ומפעילה אותם בתוך נגן פלאש שזמין למערכת ההפעלה (אבל לא פועל דרך הדפדפן)

אזהרה קטנה: בזמן ההתקנה חשוב מאוד לכבות את האנטי וירוס ולאחר מכן להכניס את כל הקבצים שהוא מזהה כחשודים לרשימה הלבנה.

יש גם פרויקט דומה בשם Flash Game Archive. יש בו פחות משחקים, אבל הוא טיפה יותר נוח.

עוד פרויקט מעניין הוא זה של ארכיון האינטרנט שמשתמש באמולטור בשם Ruffle. כרגע הגודל שלו קטן יחסית. משהו כמו 3,000 משחקים.

מה עם המשחקים הישראלים?

יש מספר משחקים ישראלים פופולאריים שעדיין אפשר להריץ באמצעות כמה טריקים:

מלבד במבה בממלכה הקסומה או מלך הפלאפל, את רוב משחקי הפלאש הישראלים אפשר למצוא ב-Flashlight. יש גם כמה שעדיין מתחבאים באתרים ישראלים, אבל הם יחסית פחות מוכרים. אני הצלחתי למצוא כמה מהם ב-Vgames, אבל אלו שלא היו שבורים בדרך כלל גם לא היו שווים הרבה.

אז איך בדיוק מוצאים אותם דרך Flashpoint?

יש כמה משחקים ישראלים שרשומים בעברית. הכי קל למצוא אותם דרך רשימת המשחקים המלאה, ולסדר את ה-Title לפי סדר יורד. זה יגרום למשחקים בשפות זרות להופיע קודם. עכשיו צריך להזיז את הסליידר למטה במשך כמה שניות ולמצוא את המשחקים שכתובים בעברית.

עוד משחקים אפשר למצוא אם מקישים בתיבת החיפוש : language:he, אבל לא כל המשחקים מקוטלגים תחת עברית, כך שגם הרשימה הזו כנראה לא מכסה את כל המשחקים הישראלים שיש.

אם מצאתם משחק בעברית, לחצו על שם המפתח שלו, לפעמיים זה ייקח אתכם לעוד המון משחקים מעניינים. לדוגמה, ישנו משחק בפיתוח של "Carmel Games", אם תלחצו על השם שלהם מתחת לכותרת המשחק בצד ימין, תגיעו לעוד המון משחקים טובים שרובם בעברית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.