Monster Bash HD  – האם לג'וני יש מה לחפש כאן בפ'גימה?

Monster Bash הוא לא מהמשחקים הכי מפורסמים או ידועים של הצמד  Apogee / ID Software כמו קומנדר קין ובטח לא Wolfenstein , אבל האמת היא שגם הוא הצליח לספק חווית דמויות קונסולה לא רעה בכלל בזמנו: השליטה הייתה מצוינת, האנימציה הייתה ברובה חלקה והשלבים היו מעוצבים בצורה טובה למדי ואם להודות על האמת, גם די מאתגרת.

ועוד דבר – למרות שלאורך המשחק נאלצתם לשחרר חתולים וכלבים תמימים למראה מהכלובים שלהם, Monster Bash היה סך הכול משחק די גרוטסקי מבחינת אלימות, לא כמו Dave 2 (שהאנימציות מוות שלו עדיין רודפות אותי מדי פעם 😊), אבל בואו נגיד שטוב שלא היה אז דירוג גיל למשחקי מחשב…

Monster Bash הוא לא המשחק הראשון של Apogee שזוכה לטיפול HD. קדמו לו Crystal Caves ו-Secret Agent. שניהם זכו למצב גרפי HD שלא היה זהה לגרפיקה המקורית, אלא העלה טיפה את הרזולוציה והוסיף כמה צבעים. אבל בגלל שהגרפיקה שלהם גם כך הייתה די מרובעת, לא היה מדובר בהבדל של שמיים וארץ

עם Monster Bash HD תמונת המצב היא די שונה – הגרפיקה וגם הסאונד נשארו בדיוק כפי שהם (למעט כמה שינויים מינורים כמו מד החיים וגוון טיפה אחר לצבעים), ולכן התואר "HD" לא ממש רלוונטי. גם אם מבחינה טכנית הרזולוציה היא 1920×1080, כל פיקסל נשאר כמעט כמו שהוא. השינוי היחידי האמיתי הוא התמיכה במסך רחב.

אז מה כן חדש ב-Monster Bash HD?

לא צריך יותר לגעת בהגדרות של דוס בוקס – גרסת הדוס בוקס המקורית שנמכרת ברשת משום מה מגמגמת והתמונה מתוחה בפורמט לא נכון. כמובן שאפשר לקחת גרסה אחרת של Dosbox ולשנות את ההגדרות, אבל בשביל מה בדיוק אנחנו משלמים כסף על משחק שאפשר למצוא בכל אתר Abandonware, אם לא בשביל הנוחות?

אנימציה במהירות מלאה – Monster Bash המקורי עבד די חלק, אבל אנימציות הקפיצה היו מעצבנות והכניסו את כל המשחק לסוג של הילוך איטי (למרות שטכנית הוא עדיין רץ באותה קצב פריימים). בגרסה החדשה תיקנו את העניין והמשחק זז בקצב אחיד.

מלבד זאת לפי היוצרים יש עוד כמה תיקונים לדנימיקה של המשחק, אבל זה הדבר היחיד שממש שמתי לב אליו.

עורך שלבים – אפשר לערוך שלבים ולשתף אותם עם חברים. העורך שלבים לא ממש מסובך ונראה לי שאם השתלטתם על עורכי שלבים אחרים למשחק דו מימד, תוכלו להשתלט גם עליו…

שלבים סודיים – בתוך המשחק נוספו גם כמה שלבים סודיים, למרות שלא באורך של פרק מלא (במשחק המקורי היו שלושה חלקים)

רמת קושי Nightmare – בתור מי שהמשחק היה קשה לו אפיל על Easy, יכול להיות שהיה מתאים להוסיף גם רמת קושי Casual…

מה חסר לדעתי ב-Monster Bash HD

אפשר להתווכח אם המשחק צריך HD אמיתי או יותר מ-16 צבעים, אבל אחד הדברים ששמתי לב אליהם די בהתחלה הוא שלא ניתן לבחור כפתורים ל-"Aim Lock".

כדי לכוון ב-Monster Bash  בלי לזוז (משהו שצריך לעשות כמעט כל הזמן), חייבים להחזיק את החץ למעלה וחץ ימינה או חץ שמאלה ביחד לפי הכיוון אליו רוצים לירות (באלכסון), אחרת ג'וני ממשיך לזוז בזמן שהוא יורה.

במקלדת זה עובד יופי עם שלוש אצבעות, והמשחק תוכנן לדעתי למקלדת, אבל מי שרוצה לשחק עם סטיק אנלוגי יגלה שזה מאוד מעצבן לשחק ככה. במשחקים כמו סופר מטרואיד פתרו את זה על ידי שימוש ב-L ו-R, כך שלא ברור לי למה כאן לא יכלו להוסיף שני כפתורים שהם למעשה אלכסון.

כמובן שאפשר לשחק עם ה-D-PAD, אבל רוב אלו שיש בקונטרולרים המודרניים לא מיועדים ללחיצה על כמה כפתורים ביחד (למרות שב-Series X/S יש שיפור).

מבחינת סאונד, אין כאן Remastered Sound Track, אבל מכיוון שהמשחק המקורי תמך בסך הכול ב-Sound Blaster ולא ב-General Midi או Roland, אפשר להבין למה הייתה נוצרת חוויה שהיא למעשה הרבה פחות אותנטית.

אז לקנות או לא לקנות?

אם יש לכם את המשחק המקורי על המחשב ואתם מרוצים מהאמולציה או שאתם בכלל מריצים אותו על מחשב Vintage, אז אין סיבה ממש טובה לקנות את גרסת ה-HD. העורך שלבים הוא תוספת נחמדה, אבל עם כל הכבוד, Monster Bash זה לא Mario ו- Mario Maker יש רק אחד…

אם לעומת זאת אתם רוצים כמה שפחות להסתבך עם בעיות טכניות, מחיר של 10$ או 5$ (תלוי במבצעים) הוא מחיר בהחלט הגון בשביל העבודה שבכל זאת נעשתה כאן.

לרכישה ב-GOG
לרכישה ב-Steam

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.