צמצום זמן מסך – איך לעשות את זה חכם בלי לעבוד על עצמכם

גם אם קשה לנו להודות בזה, אין כמעט מי שלא היה רוצה לצמצם אפילו במעט את זמן המסך שלו. גם אני רוצה מדי פעם לקרוא ספר או עיתון (לא אלקטרונים) ופשוט לא מצליח להגיע לזה כי אני נתקע בתוך הפיד בפייסבוק או מנסה לחסל את רשימת הצפייה שלי ביו-טיוב.

אז בואו נתחיל מהסוף: אני לא הולך לדבר כאן על הנזקים הבריאותיים של שהייה מול מסכים, על זה תמצאו מספיק מידע ברשת. אני גם לא אדבר ספציפית על ילדים כי יש פסיכולוגים ו"סופר נניס" שבטח עושים את זה יותר טוב ממני ורוב המאמרים ברשת בנושא הזה בכל מקרה מתמקדים ספציפית בקהל ההורים.

אז אחרי שהבהרנו את זה, אני אחלק את הפוסט הזה לשניים:

1.דברים שעוזרים לי לצמצם את זמן המסך בלי להרגיש שאני עובד על עצמי

2.אמצעים טכניים לצמצום זמן המסך וגלישה באתרים גוזלי זמן

דרכים אפקטיביות להיות פחות במסכים

הסרת נעקבים וקבוצות שממלאים לכם את הפיד בשטויות

לא משנה אם זו פייסבוק, אינסטגרם או אפילו טיקטוק, תמיד יהיו את אותם הפרופילים או הקבוצות הפעילים במיוחד שאוהבים למחזר תוכן או דיונים. זה שיש להם הרבה עוקבים או חברים לא אומר שהם באמת מעניינים ושווה להמשיך לעקוב אחריהם.

הסרה שלהם לא רק תסנן את כמות הג'אנק המיותר שאתם מקבלים, אלא גם תהפוך את הרשתות החברתיות לפחות אטרקטיביות.

הקשבה לפודקאסטים או ספרים קוליים

אם אתם רוצים לתת מנוחה לעיניים ועדיין להישאר "מחוברים" אין דבר יותר טוב מלהקשיב לפודקאסטים. אני לא מומחה באפליקציות פודקאסטים וספוטיפיי מספיקה לי לשניים שלושה שאני מקשיב להם, אבל הרעיון הכללי הוא מן הסתם לסגור את המסך ולהישאר עם אוזניות או המערכת ברכב (אם זה לא פוגע לכם בריכוז…).

כמובן שאפשר לשלב את זה עם כל הפסקה שאתם עושים באמצע העבודה והכי טוב עם ספורט בחוץ או בחדר כושר כדי להעביר את הזמן מהר.

זה נכון גם לגבי ספרי אודיו (ספרים קוליים) מכיוון שגם קריאה בספרי נייר בסופו של דבר מאמצת את העיניים, אפילו עם מספיק אור. אני לא מת על הפורמט כי אי אפשר לחזור אחורה בנוחות ולבדוק אם פספסתם משהו, אבל יש אנשים שמתים על זה…

להפסיק לעשות הכול בזום ?

אני האחרון שיגיד לכם שעבודה מהבית זה לא כיף, אבל אם יש לכם פגישה חשובה, חוגים או קורסים שלא מחייבים אתכם להיתקע שעות בפקקים (ואין שום איום בטחוני כמו בזמן שאני כותב את הפוסט הזה), תעשו מאמץ ותלכו למפגשים פנים מול פנים.

אני עוד לא ראיתי פגישת זום שמעבירה ניואנסים, הבעות פנים ושפת גוף כמו פגישה פנים מול פנים, אולי כשכולנו נסתובב עם משקפי VR ,כפפות מגע ואפס תקלות זה ייקרה…

תפסיקו לשלוח 20 הודעות בדקה ב-Whatsapp

סליחה על הציניות, מכירים את מקש האנטר במחשב? אז יש כזה גם במקלדת של הטלפון. במקום לשלוח למישהו 10 הודעות אחת אחרי השנייה, אתם יכולים ללחוץ על אנטר כדי לעבור לשורה חדשה או פעמיים כדי לעשות רווח של שורה.

וזה עוד בלי שהזכרתי את היכולת לכתוב הודעה וכמובן לשלוח הודעה קולית (רק תעשו טובה לבנאדם בזמן השני ותגבילו אותה לפחות מ-3 דקות :-D).

להשתמש בפונקציות ה-Catchup ולדלג על הפרסומות

אומרים שהטלוויזיה בישראל היא עדיין מדורת השבט, אבל לא חייבים להיות מול החדשות בשמונה. אם בא לכם להיות מול החדשות דווקא בתשע ויש לכם מכשיר שתומך ב-Catchup, תעשו בו שימוש וגם תוכלו לדלג על הפרסומות. למרבה הצער זה לא רלוונטי לאפליקציות הייעודיות ששמות פרסומות גם כשחוזרים אחורה.

אמצעים טכניים שאפשר להשתמש בהם כדי לצמצם זמן מסך

הפחתת זמן מסך באייפון והקלת המאמץ על העיניים

היתרון של מכשירי האייפון (והאייפד) הוא שכולם משתמשים באותה מערכת הפעלה ולכן ההוראות של אפל מתאימות לכל המכשירים , בתנאי שמערכת ההפעלה שלכם היא מאחת הגרסאות האחרונות.

לאפל יש גם אופציה מגניבה אליה ניתן לגשת בסוף הדף והיא תזכיר לכם להרחיק את העיניים מהמסך כדי לא לאמץ אותם יותר מדי.

באופן דומה אתם יכולים לקבוע "משמרת לילה" (לא בטוח מה התרגום לעברית) ולמעשה להפעיל מסנן אור כחול. אם אתם חוטאים קצת בקריאה לפני השינה בכל זאת, הפילטר לא אמור להפריע לכם יותר מדי בקריאה. הוא לא אופטימלי לסרטונים ותמונות, אלא אם כן תחלישו אותו.

צמצום זמן מסך באנדרואיד (גלקסי, שיומי וכו') והקלה על העיניים

למרות שיש עשרות יצרנים שונים לטלפונים מבוססי אנדרואיד, גם לגוגל יש פונקציה מאוד דומה לזו של אפל.

אם אתם משתמשים במכשירי סמסונג יש לכם אופציה מתקדמת לסינון יישומים והסחות דעת דרך אפליקציה בשם "מצבים ושגרות" שאולי כבר נתקלתם בה כשהפעלתם שעון מעורר בפעם הראשונה.

היא אולי נראית קצת מסובכת, אבל יש כמה שגרות מוכנות שיעזרו לכם להתרכז במצבים שונים כמו למשל כשאתם נמצאים בעבודה או בחדר הכושר כמו שמודגם בסרטון:

מעבר לכך יש לכם קיצורי דרך ל"מצב חשוך" (לילה) ו"מגן נוחות העיניים" (למעשה פילטר אור כחול) שלא מחייבים אתכם לשגרה מסוימת. ככה הם נראים אצלי (בשורה האמצעית):

אם יש לכם מכשירים שאינם של סמסונג, יכול להיות שיש לכם יישומים דומים (מסך חשוך ופילטר כחול בכל מקרה מובנים לתוך הגדרות אנדרואיד).

במחשב

במחשב יש לא מעט דרכים להפסיק הסחות דעת ולהקל על עבודה ממושכת:

1.מצב מיקוד – בווינדוס יש את אפליקציית הטיימרים והשעונים (מקלידים בחיפוש "שעון"). אחת האפשרויות היא "פרקי זמן של מיקוד" שמאפשרת להפסיק קבלת התראות ולתת לעצמכם משימות. אפליקציות "טבעיות" של ווינדוס ובעיקר Whatsapp שולחות התראות כמו טלפונים, ולכן זו אופציה מעולה למי שעושה בהן שימוש ולא מסתפק בגרסאות דפדפן (Whatsapp Web).

2.Cold Turkey – כבר כתבתי על Cold Turkey בפוסט על חסימת אתרים, אבל היא עושה הרבה יותר מזה ויכולה לחסום כל תוכנה או אפליקציה על המחשב או משתמשים ספציפיים. הגרסה בחינם טובה לחסימת אתרים ואילו הגרסה בתשלום יכולה לעשות דברים ברמת מערכת ההפעלה (גם במקינטוש).

3.חסימת אתרים ברמת הדפדפן – יעיל למי שעובד עם כרום ויודע שהוא יתעצל לפתוח את Edge…  התוסף הכי מתקדם שהוא יחסית עדיין קל לשימוש נקרא  Blocksite. הוא עולה 4 דולר לחודש אם אתם רוצים לנצל אותו כמו שצריך, אבל סביר להניח שתחזירו את ההשקעה הזו עם כל הזמן שתחסכו…

4.מציאת הבהירות הנכונה – לרוב מסכי המחשב יש כל מיני מצבים כמו מצב קריאה, סרטים, משחקים וכו' שניתן לגשת אליהם דרך הכפתורים הפיזיים.

ועדיין יצא לי לעבוד עם כמה מסכים שכל הבהירות בהם הייתה מכוונת גבוה מדי באופן כללי. לפעמים אפשר להפחית את הבהירות הכללית ולהשפיע על הבהירות של כל המצבים האחרים.

אם זה לא עובד והמצבים מתקבעים מחדש, אז צריך להפחית את הבהירות דרך לוח הבקרה של כרטיס המסך שלכם (אם התקנתם את הדרייבר ותוכנת הניהול שלו ביחד, הוא אמור להופיע ביישומים שפתוחים ברקע כשלוחצים על החץ ליד השפה).

הפתרון הכי יעיל שאני מצאתי הוא f.lux שמתאים את הבהירות לשעה ביום. F.lux מתאים בעיקר לקריאה ועבודה מכיוון שהוא מעוות קצת את הצבעים. אם אתם גיימרים, גרפיקאים או סתם רואים סרטים על המחשב, תצטרכו להגביל אותו לאפליקציות המתאימות או פשוט לכל דבר שרץ על מסך מלא (לא border-less).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן