איך מדרגים משחקי וידאו לפי גיל ואיפה תוכלו למצוא המלצות על משחקים לילדים?

אחת מהשאלות הכי נפוצות בפייסבוק שאני רואה בקהילות של גיימרים הן של הורים שלא יודעים אילו משחקים מתאימים לגיל של הילדים שלהם.

אומנם התשובה לשאלה הזו יכולה להיות סובייקטיבית לגמרי. יש ילדים שגם בגיל 7 יכולים בסיוע של ההורים לסיים משחקים שצריך בהם יחסית הבנה טובה של אנגלית והמכניקות שלהן יחסית מסובכות.

מצד שני יש ילדים שיעדיפו משחקים פשוטים יותר שפשוט עוברים בהם שלבים ודי ברור מה צריך לעשות בהם. לדוגמה, משחקים שבהם צריך לנווט את הכדור לסוף המסלול בלי לעלות על מכשולים.

אבל היום אני רוצה לדבר על משהו קצת אחר: מערכת הדירוג הרשמית למשחקים שחברות המשחקים מחויבות להשתמש בה בכל משחק שהן מפיצות.

למעשה מדובר בשתי מערכות מקבילות : PEGI ו-ESRB.  חשוב להסביר שהמערכות האלו מתייחסות אך ורק לאלימות או דברים שאנשים בגיל מסוים לא אמורים להיחשף אליהם, לא כמה משחק הוא מסובך מבחינה מכנית.

כך למשל, אין בעיה לילד בין 3 לשחק ב-Football Manager 24 למרות שמדובר באחת מסימולציות ניהול הכדורגל היותר מסובכות שיש (או ככה לפחות אומרים…).

היום המערכות האלו משמשות גם לטריילרים למשחקים. אם המשחק עדיין לא קיבל דירוג, הדבר יהיה מצוין בהתחלה שלו (כמו בקולנוע), ביחד עם אזהרה במידה והטריילר מכיל חלקים אלימים.

ESRB – מערכת הדירוג האמריקאית

ESRBהייתה המערכת הראשונה לדירוג גילאים שנוצרה בארה"ב לאחר כמה דיונים סוערים בקונגרס בנוגע למשחקים אלימים כמו מורטל קומבט ו-Night Trap, שהיה יותר סרט אימה טראשי אינטראקטיבי (ודי גרוע). משחקים אלו נמכרו לכל דורש וכך הורים מצאו את הילדים שלהם משחקים במשחקים שלא בטוח שהם היו רוצים להכניס הביתה.

יש תיעוד מלא של כל הדיון המפורסם הזה באורך של כמעט שעתיים, אבל הנה רק טעימה קטנה של מה שהלך שם… אגב, מאז Night Trap יצא בגרסה משוחזרת באיכות טובה הרבה יותר אם אתם ממש רוצים לשחק בו.

אחרי כל הבלגן הזה חברות המשחקים שהפיצו משחקים בארצות הברית החלו לדרג משחקים על פי ה-ESRB (Entertainment Software Rating Board).

הדירוגים הם E (כל אחד), E10+ לילדים מגיל 10 ומעלה,  T, בני נוער מגיל 13 ומעלה, M – 17 ומעלה, Ao – מבוגרים בלבד, גילאים 18 +

שני דברים מעניינים: הדירוג הנמוך ביותר הוא דירוג E. כביכול מתאים לילדים בכל הגילאים (Everyone), אבל באופן רשמי רק לגיל 6 ומעלה. סוג של כסת"ח אני מניח. נקודה מעניינת נוספת – דירוג Ao הוא דירוג למבוגרים בלבד שיכול לכלול גם עירום מלא.

באופן עקרוני אף חנות בארה"ב לא מורשית למכור משחקים כאלו באופן פיזי ולא תמצאו משחקים כאלו בקונסולות (אפילו אם הם רק דיגיטליים).

כן תמצאו אותן בחנויות כמו Steam, אבל הם יהיו מוסתרים כל עוד לא תתחברו לחשבון שלכם ותסירו את הסינון שלהם באופן ספציפי.

PEGI – מערכת הדירוג האירופאית

PEGI היא המערכת המקבילה באירופה והיא התגבשה הרבה יותר מאוחר, ב-2023. הדירוג הראשי בה הוא פשוט יותר והולך פשוט לפי גיל: החל מגיל 3, ילדים בגיל 7 +, בני נוער צעירים בגיל 12 +, בני נוער מגיל 16 ומבוגרים מגיל 18. שימו לב שאין דירוג "למבוגרים בלבד" ו-18+ לא מקביל ל-Ao…

בניגוד ל-Ao, ב-PEGI תוכלו לדעת בדיוק מה יש במשחק. אלימות, מין, שפה בוטה וכו'. בדירוג הגבוה ביותר (18+) יכול להיות גם עירום מלא, אבל רוב החברות כאמור יעדיפו לדבוק בדירוג האמריקאי ולא לשווק גרסה לא מצונזרת לשוק האירופאי.

היו כמובן כמה מקרים יוצאי דופן. אחד הזכורים ביותר הוא של South Park The Stick of Truth שצונזר רק בגרסאות הפיזיות וגרסאות הקונסולות באירופה (כלומר, לא כולל המחשב), צונזר בכל הפלטפורמות באוסטרליה ולא צונזר כלל בארה"ב. בגרמניה צונזרו גם כל הרפרנסים לנאציזם מסיבות מובנות…

במקום לקחת את הפגיעה אישית, היוצרים של המשחק פשוט החליפו את הסצנות הבעייתיות במסכים שמסבירים בפרוטפרוט מה נכלל בסצינות האלו וכך למעשה עקבו את הדירוגים האלו…  "הבה נתחכמה לו" אם תרצו.

ומה בישראל?

אחד המשחקים הבודדים שבאמת הצליח לעורר כאן זעם הוא Carmageddon (תורגם כ"חולה הגה"), בו השחקנים קיבלו נקודות על דריסה של הולכי רגל. המשחק פורסם במגזינים כמו פריק לקהל היעד הטבעי שלו, אבל עד כמה שאני זוכר עורר פולמוס גם בערוצי מדיה אחרים.

בכל אופן, בישראל PEGI היא חובה לסימון (עם תרגום לעברית) על משחקים פיזיים (גם אם הם הגיעו מארה"ב עד כמה שאני יודע), אבל המכירה עצמה לא נאכפת בחנויות בפועל.  בכל מקרה לא יותר מדי קשה להבין מה אומרים רוב האייקונים חוץ אולי מאפליה (אדם שחור על רקע שני אנשים לבנים) ומשחקים שמאפשרים רכישות בתוך המשחק (סימון של יד מחזיקה בכרטיס אשראי)

הדרך הכי טובה להבין איזה משחק מתאים לאיזה גיל גם מבחינת המכניקה שלו היא לשאול בקבוצות של גיימרים בפייסבוק (קישורים בחלק התחתון של האתר או בצד).

יש שם הרבה אנשים, שחלק מהם הם בעצמם הורים, ישמחו לענות לכם. אם האנגלית היא לא עניין קריטי, חפשו בגוגל "reddit video games for kids" ותמצאו המון המלצות על משחקים לכל מיני גילאים.

לחילופין יש באתר הרשמי PlayStation Israel רשימה של הרבה משחקים לילדים עם סימון גיל מלא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן