מחשב איטי גם אחרי פרמוט – מה אפשר לעשות?

אחד הדברים הכי מעצבנים הוא לעבוד כמה שעות טובות על ניקוי המחשב שלכם מתוכנות וכל מיני שטויות אחרות, רק כדי לגלות שהיא עדיין איטי.

בשלב הבא חלק גדול מהמשתמשים יחליטו לפרמט את המחשב או להחזיר אותו לנתוני היצרן (בלפטופים).

ברוב המקרים פרמוט של המחשב יפתור את הבעיה, אבל מה עושים אם המחשב נשאר איטי וכרגע אין לכם ממש תקציב למחשב חדש?

אז קודם לא צריך להיבהל (כל עוד המחשב לא נכבה או מתרסק כל הזמן), יש המון סיבות טובות (או יותר נכון רעות) שיכולות לגרום לזה…

מה לעשות דבר ראשון?

הדבר הראשון שכדאי לעשות הוא להשתמש ב-Task Manager ("מנהל המשימות") מדובר בסוג של מוניטור שמראה לכם את הביצועים של המחשב ויכול לרמוז איפה הבעיה.

מגיעים אליו דרך לחיצה על ALT+CTRL+Delete ובחירה באפשרות המתאימה (בדרך כלל האחרונה).

ככה הוא נראה:

CPU מראה את הניצול של המעבד, Memory את כמות הזיכרון שבשימוש, Disk את העומס על הכונן הקשיח (כמה מידע הוא מעביר כרגע) ו-Network את המידע שעובר ברשת (פחות קריטי).

אם תיכנסו ל-Performance תוכלו לראות את הניצול של כל כונן בנפרד וגם של המעבד הגרפי (GPU).

אפשר גם לראות כיצד היישומים שפועלים עכשיו משפיעים על כל אחד מאלו. למטה יש לכם כל מיני תהליכים אחרים במחשב.

איך לבדוק את מנהל המשימות

ה-Task Manager הוא טוב להתרשמות כללית וגם לטכנאים שיכולים להוציא ממנו יותר מידע.

מה הלאה?

1.בדקו אם Windows 11 לא כבדה מדי עבור המחשב שלכם

אם שדרגתם את המחשב מחלונות 10 אל חלונות 11 וביצעתם פרמוט מלא או חלקי, יכול להיות שדרישות המערכת הן פשוט גבוהות מדי.

זיכרון

ווינדוס 10 דורשת 2GB זיכרון ואילו 11 דורשת 4GB. המשמעות היא שבמחשבים ישנים יחסית (במיוחד לפטופים), ווינדוס 11 יפעל יחסית לאט וגם ייקח לו הרבה מאוד זמן לעלות, ועל זה אני יכול להעיד מניסיון אישי…

שטח אחסון

ווינדוס 10 דורשת 16 ג'יגה זיכרון פנוי בעוד 11 דורשת 64.   זה אולי נשמע מעט, אבל אם יש לכם כונן SSD קטן יחסית (כמו שנמכרו על לפני כמה שנים) ואתם מתקינים גם אופיס ועוד כמה תוכנית מיד אחרי הפרמוט, אין פלא שהוא יישאר איטי…

מלבד זאת יש הבדל בגרסת ה-DirectX: 9 לעומת 12. גם כרטיסי מסך מאוד ישנים כיום תומכים ב-DirectX 12, כך שסביר להניח שזו לא הבעיה…

אם אתם חושדים שזה המצב, העצה הכי טובה היא לחזור לווינדוס 10. לחילופין אפשר פשוט לקנות כונן קשיח גדול יותר.

אבל…שימו לב שעוד פחות משנה וחצי (ב-14 באוקטובר 2025 ליתר דיוק), לא תקבלו יותר עדכוני אבטחה עבור Windows 10, כך שאני מאוד לא ממליץ להמשיך ולעשות בה שימוש אחרי התאריך הזה.

כל מה שאתם צריכים לעשות זה להיכנס לאתר של מיקרוסופט ולהוריד את קובץ ההתקנה

אם המחשב עומד בדרישות המערכת ואתם רוצים עדיין להשתמש ב-Windows 11, שווה לנסות התקנה נקייה בה אתם מוחקים את כל המחיצה הקודמת. שימו לב שזה דורש גיבוי של קבצים חשובים (אני אישית מעדיף להשתמש ב-Dropbox).

2.שדרוג לכונן SSD ובדיקת הכונן הקיים

מרבית המחשבים כיום מגיעים עם כונן SSD, אבל גם כאן, עד לפני כמה שנים הם לא תמיד היו ברירת המחדל.

חוץ מזה תמיד טוב לבדוק את המצב של כל הכוננים במחשב. בתוך "המחשב שלי" בחרו באחד מהם -> מקש ימני -> מאפיינים -> טאב כלים (Tools) -> בדיקת שגיאות.

גם אם מופיעה לכם הודעה שלא נמצאו בעיות, בקשו לבדוק שגיאות בכל זאת. בדקו את כל הכוננים על המחשב מכיוון שגם כונן פגום שאין עליו את מערכת ההפעלה יכול להאט את כל המחשב.

3.התחממות יתר

התחממות יתר בדרך כלל תאט את המחשב, ובמקרים קיצונים גם תגרום לו להיכבות או לאתחל את עצמו. יש תוכנות לבדיקת הטמפרטורה ומהירות המאווררים בעזרת החיישנים שיושבים בתוך המחשב.

טמפרטורות סבירות:

מעבד (CPU): טמפרטורה תקינה למעבד היא בין 30 ל-50 מעלות צלזיוס בעת שימוש רגיל, ויכולה להגיע עד 70 מעלות צלזיוס תחת עומס עבודה כבד.

כרטיס מסך (GPU): טמפרטורה תקינה לכרטיס מסך היא בין 30 ל-60 מעלות צלזיוס בעת שימוש רגיל, ויכולה להגיע עד 80 מעלות צלזיוס תחת עומס עבודה כבד כמו משחקים או עריכת ווידאו.

כונן קשיח מכני (HDD): טמפרטורה תקינה לכונן קשיח היא בין 30 ל-40 מעלות צלזיוס.

כונן SSD: טמפרטורה תקינה לכונן SSD היא בין 20 ל-40 מעלות צלזיוס.

תוכנה מאוד פופולארית שקל יחסית לעבוד איתה עבור בדיקת כרטיס המסך והמעבד היא NZXT Cam.

עבור הכוננים הקשיחים אני אישית משתמש ב-CrystalDiskInfo  שהיא חופשית לגמרי. יש כאלו שמעדיפים את HDsentinal שעולה כסף אחרי תקופה מסוימת של שימוש.

הדבר הראשון שכדאי לעשות אם המחשב מתחמם הוא לנקות אותו מבפנים…

איך מנקים?

במחשב נייח אפשר להשתמש באוויר דחוס (עדיף במרפסת על שולחן כי יעוף הרבה אבק בדרך…). במחשב נייד עדיף לפעול לפי הוראות היצרן.

לפעמיים במקרה ובו טמפרטורת המעבד עולה, יש צורך להחליף משחה טרמית. בעיקרון זה לא מסובך מדי ובניגוד לפעם לא תמיד צריך להתעסק עם ברגים, אבל בכל זאת עדיף להיות זהירים.

4.עדכון דרייברים מהיצרן

אחרי פרמוט, Windows מתקינה "מנהלי התקנים" ("דרייברים")  שמגיעים איתה, אבל אלו לא תמיד מעודכנים או מתוכננים ספציפית לחומרה שלכם. אם יש לכם תוכנה של יצרן המחשב, סביר להניח שתמצאו בה אופציה לבדוק את כל מנהלי ההתקנים באופן אוטומטי.

אם המחשב הוא לא מחשב מותג, תצטרכו לאתר אותם בעצמכם.

אפשר לראות את החומרה ש-Windows כבר זיהתה דרך מנהל ההתקנים: כתבו Device Manager בתיבת החיפוש:

הדרייברים הכי קריטיים הם של כרטיס המסך שנמצאים באתרים של Nvidia / AMD או אינטל. את הדרייבר של לוח האם וכל הרכיבים שהוא אחראי עליהם תוכלו למצוא באתר של אינטל (אלא אם כן יש לכם מעבד AMD).

לרוב תוכלו למצוא שם איזו תוכנה קטנה שתאתר את החומרה באופן אוטומטי ותתקין את הדרייברים הכי עדכניים.

עכברים, מקלדות ואפילו כוננים קשיחים בדרך כלל עובדים עם הדרייברים שכבר יש בתוך  Windows (היצרן של הדרייבר יהיה רשום כ-Microsoft) למרות שלא תמיד תוכלו לנצל את כל הפונקציות שלהם עד הסוף אם לא תתקינו את הדרייבר המקורי של היצרן.

מדפסות, סורקים וכו' גם דורשים את הדרייבר של היצרן, למרות שהם לא בדיוק מאטים את המחשב…

5.Windows Update

Windows Update אחראי על שדרוגים שונים למערכת ההפעלה. אם פרמטתם את המחשב בלי לעדכן אותו מסיבה כלשהי לפני כן, יכול להיות שעדכון אחרי פרמוט יעזור לכם. כדי לוודא שכל העדכונים מותקנים אצלכם כתבו "Windows Update " בתיבת החיפוש.

6.כיבוי תוכנות שעולות עם המחשב אצל מחשבי מותג

ברוב מחשבי המותג פרמוט של המחשב באמצעות "שחזור לנתוני יצרן" (Factory Reset) יחזיר גם את כל התוכנות שהוגדרו לעלות ביחד עם חלונות. בדרך כלל אין סיבה שכולן ירוצו כל הזמן ולכן רצוי להסיר את האפשרות להפעיל אותן עם המחשב.

מכיוון שאצל כל יצרן יש תוכנות אחרות, האפשרות הזו מתחבאת כל פעם במקום אחר. בדרך כלל היא תופיע באחד מהמקומות הבאים:

  • Settings
  • Options
  • Startup Options

7.בדיקת זיכרון

ייתכן שיש לכם מספיק זיכרון, אבל הוא פגום ברמת החומרה. למרבה המזל אפשר לבדוק את הזיכרון מתוך חלונות: בחיפוש מקישים "אבחון זיכרון" או "Memory Diagnostic" ועוקבים אחרי ההוראות.

8.שדרוג זיכרון

אומנם כבר דיברתי על זיכרון, אבל חשוב לי להדגיש שוב עד כמה שדרוג של הזיכרון יכול לעשות פלאים, אפילו אם מדובר בזיכרון איטי יחסית של לפני כמה דורות. זה נכון במיוחד במחשבים ניידים שיש להם פחות מ-8GB זיכרון פנימי, אבל לא בכולם אפשר לשדרג את הזיכרון.

אם כן אפשר, אני ממליץ מאוד לעשות זאת. מדובר בכל היותר בכמה מאות שקלים גם אם אתם נותנים לטכנאי לעשות את זה. לעומת מחיר של 1,500 וצפונה למחשב חדש, זה עשוי להיות די משתלם.

שום דבר לא עוזר – מה לעשות?

במקרה ושוב דבר לא עוזר והאיטיות הופכת להיות בלתי נסבלת, שווה לקחת את המחשב למעבדה.

יש המון תקלות חומרה שונות שלא תמיד אפשר לגלות כל כך בקלות ודורשות פתיחה פיסית של המחשב או מעבר ל-Bios  (משהו שלא הייתי ממליץ לטפל בו לבד כי הגדרה לא נכונה יכולה באמת לגרום לצרות…).

אם אחרי כמה זמן המחשב גם מתחיל להתרסק או לאתחל את עצמו בלי סיבה ולא ביצעתם שום שינוי משמעותי, כנראה שזו תקלת חומרה.

תוכלו גם לקרוא את המדריך על לפטופים שלא עולים, עם כמה עצות שימושיות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן