המשחק הקלאסי של id שאתם כנראה לא מכירים

חובבי הנוסטלגיה מביננו בוודאי יודעים שהרבה לפני דום, צוות הג'ונים קארמק ורומרו היה אחראי על הרבה משחקים קלאסיים אחרים שהוכיחו שגם ה-PC יכול להיות מכונת משחקים : החל מדייב, דרך קומנדר קין ועד לטירה הנאצית. בשלב מסוים הם אפילו הציעו לנינטנדו להמיר את סופר מריו 3 למחשב, אבל החברה דחתה את ההצעה (מה שאולי הייתה החלטה מוצדקת אם לוקחים בחשבון שזהו אחד המשחקים הנמכרים ביותר על ה-NES).

השבוע נזכרתי בעוד משחק קלאסי של הצוות (ביחד עם טום הל) שההיסטוריה כמעט שכחה אותו (למעט הופעתו באנתולוגיה ישנה של ID) בשם Shadow Knights. הסיבה שנזכרתי בו דווקא השבוע היא בגלל שממש היום שוחרר הומאז' לסדרת Ninja Gaiden בשם The Messenger למחשב ול-Switch  שאני מקווה לכתוב עליו פוסט מפורט מתישהו. זה לא שלא היו "משחקי נינג'ות" למחשב כמו שינובי ואפילו משחק שנקרא פשוט Ninja וכיכב על ה-XT שלי, אבל Shadow Knights הוא ללא ספק אחד המשחקים שאותם אני זוכר לטובה יותר מאחרים  (לצורך ההגינות, גם בודוקאן היה משחק אומנות לחימה מצוין, אבל המשחקיות שלו הייתה שונה למדי).

המשחק מבוסס על מנוע דומה מאוד לזה של דייב 2, מה שאומר שיש בו גלילה חלקה לחלוטין ושליטה יחסית טובה לעומת רוב משחקי הדוס של אז. אתם שולטים בנינג'ה אפורה שמלבד שימוש בחרב לטווח קצר, יכולה גם לאסוף כדורי נינג'ה ולזרוק אותם, ומכיוון שכל המשחק מלא באויבים עם חץ וקשת, זו בהחלט יכולת מועילה. למשחק יש גם צד טקטי מכיוון שאתם יכולים להשתמש בחלק מהכוח של כוכבי הנינג'ה על מנת להחזיר לעצמכם אנרגיה, וזוהי למעשה הדרך היחידה לעשות זאת.

מבחינת גרפיקה, Shadow Knights לא עושה שימוש מתוחכם במצב ה-EGA של 16 צבעים כמו בסדרת קין, והצבע האפור של הנינג'ה מקשה מאוד לראות מה קורה על המסך בחלק גדול מן הזמן. בסרטון המצורף מי-טיוב, אפשר לראות שהמצב משתפר לקראת השלבים האחרונים וגם הבוסים הגדולים לקראת הסוף הם לא בדיוק דבר שרוב המחשבים ב-1990' היו מסוגלים לסחוב…

למרבה הצער, לא  הצלחתי לשחזר את האופן בו המשחק רץ בסרטון באמצעות הפעלה עם הגדרות ברירת המחדל בדוס בוקס, ולכן אם אתם רוצים לנסות את מזלכם, יכול להיות שהכי טוב להפעיל אותו על מחשב ישן עם דוס.