ריימן על מחשבים מודרניים – כך תשחקו בכל המשחקים

ריימן על מחשבים מודרניים – כך תשחקו בכל המשחקים

Rayman הוא כנראה הדבר הכי חשוב אחרי כדורגל שמשותף לישראלים ולבריטים. בארץ הוא נמכר בכמויות מכובדות מאוד בגירסת הPC ובאנגליה הוא היה משחק הPSone הנמכר ביותר. כמעט כמו תמיד ,לא מדובר במוצר שעשה מהפכה, אלא לקח ז’אנר קיים והוציא ממנו את הטוב ביותר.

הגראפיקה והצליל היו מעבר לכל מה שנראה עד אז במשחקי פלטפורמה דו ממדים, רק רמת הקושי הייתה קצת גבוהה מדי ,משום שבנוסף לשלבים המאתגרים מאוד, היה צריך גם לאסוף את כל הכלובים.(בדרך כלל מציאת “אוצרות” נותנת בונוס, והיא לא הכרחית לסיום). המעצבים כנראה הבינו את זה, משום שמשחקי ההמשך היו קלים הרבה יותר ואפילו קלים מדי (לדעתנו).

הסיפור מספר על ארצו של ריימן שבה כולם חיים באושר ואושר, אבל המצב לא יכול להישאר ככה, אנחנו הרי רוצים תעסוקה ! מר חושך (Dark) כלא את כל האלקטונים (מהמילה מצויר באנגלית, לא אלקטרון!) ועתה האיזון בעולם הופר. על ריימן לשחרר את כל האלקטונים ולהביס את מר חושך פעם אחת ולתמיד (ומאז המשחק הראשון אכן לא נודעו עקבותיו…).

בדרך כלל אנחנו מקבלים את הגיבור שלנו עם יכולת בסיסת אחת לפחות, אבל כאן ריימן המסכן מתחיל רק מקפיצה והליכה, שלא לדבר על כך שאין לו זרועות… במהלך הזמן הוא יקבל עוד ועוד יכולות שיאפשרו לו לחזור לשלבים קודמים ולשחרר כלובים שאי היה אפשר להגיע אליהם קודם. בין היתר, האגרוף המפורסם והיכולת להיתפס על פלטפורמות מלמטה.

רמת הקושי, או יותר נכון, המהירות, עולה עם העולמות השונים. ביער אין הרבה בורות ומכשולים, אבל בעולם המוזיקה למשל, צריך להיות עם היד על הג’ויסטיק ולנחות בדיוק איפה שצריך. בעולם העננים העסק מסתבך עוד יותר ולפעמים לא תדעו אפילו איפה אפשר לנחות! האויבים אמנם לא נעשים חכמים יותר, אבל הרבה יותר קשה לעבור אותם בשלבים המאוחרים. הבוסים מתאימים מאוד לעולם שבו הם נמצאים ,והם מעין קריקטורה שלו – בחורשה – זבוב ענק, ובארץ המוזיקה – גברת סקסופון. כל בוס כזה אגב גדול מכם בערך פי 3.

כמו שכבר הבנתם , הגראפיקה והמוזיקה מדהימים – המשחק היה אכן המשחקים הראשונים בדו מימד על ה-PC שבאמת נתן לנו איכות של קונסולות כמו ה-Playstation הודות למנוע הגרפי הייחודי בו הוא השתמש. המוזיקה היא בפורמט CD ומדהימה באיכותה, לכל עולם יש מספר מנגינות אופייניות לו שמחוברות ביניהן ברצועה אחת. בסך הכול יש כמעט שעה של מוזיקה (בגרסה המקורית) שנעים לשמוע גם אם לא ממש משחקים.

אומנם “על הנייר” יש רק 18 שלבים, אבל כל אחד מהם מחולק לשלושה עד ארבעה חלקים שגם כל אחד מהם תמיד גבוה מהגובה של המסך (כלומר שצריך לתפס מלמעלה למטה או ההפך). יחד עם החובה לשחרר את כל הכלובים לפני שמגיעים לשלב הסופי – מדובר בחוויה ארוכה יחסית.

כמה משחקים יש בסדרה ואיך אפשר לשחק בהם?

בסדרה הראשית יש 5 משחקים ועוד שני ספינאופוס: Rayman M ו-Rayman Raving Rabbids.

ריימן 1 (אפשר להוריד / לקנות בGOG)

המשחק המקורי אותו סיקרנו כאן. קיימת גרסה רגילה וגרסת Forever. גרסת ה-Forever כוללת עוד שלבים ועורך, אבל המוזיקה היא חלקית ולכן היא נחשבת לפחות טובה בעיני רבים. ניתן לרכוש אותה ב-GOG.

אם אתם רוצים את הגרסה המקורית ולשחק בה באופן חוקי, תאלצו לחפש אותה בקבוצות של יד שנייה. אפשר להפעיל אותה עם Dosbox.

ריימן 2 (אפשר להוריד / לקנות ב-GOG)

המשחק הראשון של ריימן בתלת ממד. נקרא גם Rayman Revolution על ה-PlayStation 2. זמין ב-GOG בקישור למעלה וניתן למצוא בפורומים שלהם Patch לתמיכה בשלטים מודרניים ומסך רחב. המשחק הזדקן לא רע, אבל השליטה לא מאוד מדויקת.

ריימן 3 – ניתן להוריד / לקנות באנגלית לאקס בוקס, PlayStation ו -GOG

לא נוצר על ידי מייקל אנסל ולכן נחשב לפחות טוב בסדרה. יצא בתרגום לעברית בשם “ריימן 3 – המהפכה”. אם תצליחו למצוא את הדיסק, יש דרכים להפעיל אותו על Windows 10 (חפשו ביוטיוב). אפשר לרכוש את הגרסה האנגלית ב-GOG. יש גם גרסת HD ל-PS3 וכל משפחת האקס בוקס (דרך תאימות לאחור).

את הגרסה בעברית תאלצו לחפש בשוק היד השנייה.

Rayman Origins

ריבוט של הסדרה שהוא נהדר בפני עצמו, אבל המשחקיות שלו הרבה יותר סלחנית. המשחק זמין למחשב כמעט בכל החנויות הדיגיטליות, ל-PS3 ולכל משפחת האקס בוקס דרך תאימות לאחור. המשחק הזה ומשחק ההמשך מאפשרים לשני שחקנים לשחק סימולטנית כששחקן אחד מציל את השחקן השני במקרה והוא נפסל. המשחק שומר על האנימציה והמוזיקה הנהדרים.

Rayman Legends

ההמשך של הריבוט, עם Theme שנוטה יותר לכיוון הפנטזיה והסגנון שלו כבר מתחיל להתרחק מהסגנון המקורי. נכון להיום הוא גם האחרון שיצא. במקור ניצל את היכולות של ה-Wii U ומאז יצא כמעט לכל קונסולה שאתם יכולים לחשוב אליה, כולל ה-Switch. יש גרסה “אולטימטיבית”, אבל היא לא מוסיפה הרבה חוץ מלפתוח את כל הדמויות שפעם היו ספציפיות לכל קונסולה.

חזרה למעלה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.