מחשב או קונסולה – מה השתנה ב-2021?

פעם החלוקה בין מחשב לקונסולה הייתה די ברורה: הקונסולה הייתה מיועדת בעיקר למי שרצה לשחק בצורה הכי פשוטה שאפשר ופחות היה אכפת לו מהביצועים של המשחקים.

המחשב לעומת זאת התאים למי שרצה לקבל את הביצועים והגרפיקה הכי מרשימים וגם לשחק מגוון גדול יותר של משחקים מקוונים.

לכן נוצרו במהלך השנים שני צדדים: שחקני הקונסולות ושחקני ה-PC שהרבה פעמיים התייחסו על עצמם כ"גזע העל" (PC Master Race), וכן, זה נוראי כמו שזה נשמע 🙂

היום כבר הגיע הדור התשיעי של הקונסולות: האקס בוקס סירייס X/S וה-PlayStation 5. הסוויצ' אגב שייך עדיין לדור הקודם, אבל הוא עדיין רלוונטי.

הדור הזה משנה קצת את התמונה ולכן הרבה דברים שהיו רלוונטיים עד לפני כמה שנים פחות רלוונטיים היום, ויש כמה נקודות חדשות שצריך לשים לב אליהם לפני שמחליטים מה לקנות.

גרפיקה

כרטיסי המסך החדשים ביותר תמיד יהיו טובים יותר מהמעבדים הגרפים של הקונסולות, אבל המחירים של כרטיסי המסך האחרונים  שוברים שיאים ונעים בין 2,600 ₪ לבין 7,000 ₪! אגב, זו לא בעיה מקומית והמחירים של הכרטיסים עלו בכל העולם בגלל מחסור בשבבים והמשך של כריית מטבעות קריפטוגרפים.

בשורה התחתונה, אם תרצו מחשב גיימינג לשנים הקרובות, רק כרטיס המסך כנראה יעלה לכם כמו קונסולה. תוכלו כמובן ללכת גם על הדור הקודם, אבל אז תגבילו את עצמכם מבחינת רזולוציה ו-Ray Tracing, אותה טכנולוגיה שמאפשרת לנו לחזות בהשתקפויות שנראות כמעט אמיתיות לגמרי.

ביצועים

בהמשך לסעיף הקודם, מחשב עם ביצועים גבוהים יעלה לכם הרבה מאוד, אבל כאן יש חדשות טובות: היום חלק גדול ממשחקי הקונסולות מהדור התשיעי כוללות גם מצב ביצועים עם רזולוציה נמוכה יותר, אבל ביצועים חלקים יותר. עד כמה זה משנה? האמת, תלוי עד כמה אתם יכולים להבדיל בפרטים ומהו גודל הטלוויזיה והאיכות שלה. ייתכן גם שתאלצו לוותר על ה-Ray Tracing, אבל אין לכך השפעה על המשחקיות (כלומר, האופי של המשחק).

כמו כן, משחקים מסוימים יכולים להגיע לקצב ריענון של 120hz ולאפשר תנועה יותר חלוקה על טלוויזיות מסוימות, רק שגם כאן לא כולנו בהכרח נשים לב להבדל.

משחקי רשת

עד לדור השביעי (PlayStation 3 ו-Xbox 360) משחקי רשת על הקונסולות היו מאוד מוגבלים ודרשו כוננים קשיחים מיוחד או מתאמי רשת.

בדור השביעי הקונסולות כבר יכלו להתחבר לאינטרנט, אך בדרך השחקנים נדרשו לשלם דמי שימוש חודשיים עבור התשתית של הפלטפורמה בגובה של פחות או יותר משחק חדש אחד (אצל נינטנדו המחיר יותר זול). מצד שני, יש גם בונוסים נוספים למנוי בדמות משחקים "בחינם" שאפשר לשחק כל עוד יש לכם את המנוי.

ב-PlayStation 5  למשל משחקי מנוי ה-PlayStation Plus הם לפעמיים משחקים שרק באותו החודש קיבלו שדרוג גרסה מה-PS4. באקס בוקס המבחר קצת פחות מעניין (בגלל ה-Game Pass שניגע בו עוד מעט). ב-Switch של נינטנדו יש יותר מ-100 משחקי נינטנדו וסופר נינטנדו שהם משחקים מעולים וחלק גדול מהם גם זכו לגרסאות קלות יותר.

ז'אנרים

בעבר לשחק משחקי יריות מגוף ראשון על הקונסולות לא היה כיף במיוחד. היום לעומת זאת יש שחקנים שזה בשבילם טבע שני. כששחקן מחשב משחק מול מחשב קונסולה (וזה עדיין לא סטנדרט היום), אלו שעל המחשב יכולים לזכות ביתרון, אבל שחקני קונסולה בדרך כלל משחקים מול שחקני קונסולה אחרים, כך שהניסיון הוא זה שקובע.

יש עדיין ז'אנרים שפחות נוח לשחק על הקונסולות. לדוגמה, משחקי אסטרטגיה, אבל גם בתחום הזה יש שיפור משמעותי. לעומת זאת, משחקי MMORPG הם עדיין נפוצים יותר על המחשב, למעט סדרות מסוימות כמו Final Fantasy Online.

מחירי המשחקים

עוד מיתוס לא לגמרי נכון הוא בנוגע למחירי המשחקים: נכון שבמחשב יש עדיין מבחר הרבה יותר גדול של עשרות חנויות שונות שאפשר לקנות מהן משחקים, זאת בעוד בקונסולות אתם מוגבלים לחנות הדיגיטליות של הקונסולות או משחקים פיזיים.

החדשות הטובות הן שמיקרוסופט משנה את התמונה ונותנת לשחקני האקס בוקס אפשרות לשחק בהמון משחקים תמורת תשלום חודשי של משהו כמו 40 ₪ (Xbox Game Pass).  השירות אגב קיים גם למחשב, אבל בגרסה פחות נוחה ועם פחות משחקים.

התשובה של סוני מגיעה בינתיים בדמות שירות בשם PlayStation Now שמאפשר להוריד משחקי PlayStation 4  ו-5 (דרך תאימות אחורה) ולשחק במשחקי PlayStation 3  בענן. (בארץ זה עובד פחות טוב). בשירות הזה יש משחקים יחסית ישנים ודי ברור שסוני מעדיפה כרגע לדחוף משתמשים אל כיוון הפלוס…

בכל מקרה, גם על האקס בוקס וגם על ה-PlayStation יש היום יותר מבצעים מאשר פעם גם בדיגיטל. משחקים חדשים הם עדיין יקרים, אבל אם זה פחות משנה לכם, קניית משחק לקונסולה היא כבר ממש לא הוצאה קבועה של 300 ₪ כל פעם שמגיעים לחנות.

היחידה שמבאסת היא נינטנדו: רוב המשחקים שבלעדיים לסוויצ' עולים אפילו במבצעים 40 דולר ואין כאלו כל חודש (למעט בחנויות שמוכרות קודים כמו גיימסטופ או Walmart, אבל לא זמינות לישראלים).

משחקי צד שלישי יש יותר בזול, אבל הם נמצאים גם בקונסולות אחרות. הנחמה היחידה היא שמשחקים של נינטנדו בארץ עולים פחות או יותר כמו באירופה ורק מעט מהם מגיעים ל-300 ₪.  (למרות שזה עדיין לפחות 25$ יותר מאשר בארה"ב).

בלעדיות

הבלעדיות של הקונסולות נחלקת לשלוש, וגם כאן דברים החלו להשתנות.

1. סוני – סוני אומנם מחזיקה במבחר גדול של אקסלוסיבים, אבל החלה לטפטף משחקים כמו Horizon Zero Dawn ו-Days Gone גם למחשב. מדובר אומנם במשחקים בני שנתיים לכל הפחות, אבל מי שיש לו סבלנות יכול תמיד לקוות.

2.מיקרוסופט – אצל מיקרוסופט אין כמעט בלעדיות אמיתית: או שהבלעדיים שלי הם מאוד זמניים (לדוגמה, The Medium שיצא עכשיו גם ל-PlayStation) או שהם יוצאים גם למחשב ואז זמינים ישר ב-Xbox Game Pass. הסיבה היא שמיקרוסופט רואה את האקס בוקס יותר כשירות מאשר פלטפורמה.

3.נינטנדו – אצל נינטנדו הבלעדיות היא עדיין הכי קשוחה. משחקי המריו האחרון למחשב יצא מתישהו בשנות התשעים, וגם אז היה מדובר בלומדה ללימוד הקלדה עיוורת…

הדבר הכי טוב שאתם יכולים לצפות לו הם משחקים מסוימים על הסמארטפון, וגם אז לא מדובר בדיוק באותם משחקים, אלא כאלו שהותאמו למשחקיות בסיסית יותר. צפו גם להוציא הרבה כסף על שטויות (מיקרו-טרנזקציות).

זמינות

בארץ קל מאוד למצוא את ה-Series X/S והמחיר של ה-S הוא בערך כמו של מחשב ברמות המחירים הנמוכות. אם אתם משלבים את המחיר הזול עם ה-Game Pass, העלות תועלת היא גבוהה מאוד.

ה"סוני 5" לעומת זאת זמין, אבל יקר: המחיר מיבואן בלתי רשמי יכול לנוע בין 3,000 ל-3,500 לגרסה עם כונן ו-2,885 לגרסה בלי כונן. בערך 500 ₪ יותר מהמחיר הרשמי (ולפעמיים יותר).

אם תיקחו גרסה בלי כונן, קחו בחשבון שהרחבת כוננים קשיחים היא מאוד יקרה כרגע והמהירות של העתקת דיסק לכונן היא עדיין מהירה יותר מחיבור האינטרנט הממוצע בארץ.

אפשרות אחרת היא לחכות בתור (היכן שאפשר) ברשתות כמו באג, מחסני חשמל, אייבורי וכל אותן רשתות שלא עוסקות בייבוא מקביל. בכל מקרה, בדקו היטב את כל ההיסטוריה והנתונים של החנות ממנה אתם קונים.

בגזרת המחשב, כרטיסי המסך החדשים גם הם כאמור בזמינות נמוכה, אלא אם כן אתם קונים מחשב מותג שבדרך כלל אינו משתלם.

ציוד היקפי

בגזרה הזו המחשב ללא ספק מנצח: לא רק במגוון, אלא בעיקר בעובדה שגם המודל הכי זול של אוזניות שתוכלו למצוא יעבוד לכם. בקונסולות לעומת זאת רק ציוד אלחוטי שמאושר על ידי היצרנית יעבוד. אצל מיקרוסופט ונינטנדו אין למעשה אפילו תמיכה ב-Bluetooth.

ציוד חוטי הוא פחות בעיה ובדרך כלל יתחבר ישירות לבקר (ג'ויסטיק).

לטלוויזיה אתם יכולים כמובן לחבר מה שתרצו, אע"פ שלרוב הטלוויזיות החדשות הכי קל לחבר רמקולים אלחוטיים טובים או סאונדבר (חיבור אנלוגי לא תמיד קיים וממיר אנלוגי – דיגיטלי הוא יקר ומסורבל, לפחות מהניסיון שלנו).

קלות הפעלה

גם אם יש לכם מחשב מאוד חזק, להכניס דיסק או להוריד משחק מהחנות לקונסולה תמיד יהיה תהליך מהיר יותר מכיוון שלא צריך להתעסק עם הגדרות גרפיות, לכוון את המקשים (בדרך כלל) ותמיד אפשר לעצור את המשחק ולהמשיך אותו הלאה כשמכניסים את הקונסולה למצב שינה.

במהלך מצב השינה הקונסולה גם יכולה להוריד עדכונים ומשחקים מרחוק ולהטעין את השלטים.

במחשב לעומת זאת לא כל המשחקים יעבדו חלק. בדרך כלל גם תהיו מוגבלים לנקודות שמירה בתוך המשחק עצמו מכיוון שלהכניס את המחשב עצמו למצב שינה בהחלט יכול לרסק משחקים, וגם מצב Hybrid (שבו המחשב "מקפיא" את עצמו וחוזר בדיוק לאותה הנקודה) לא תמיד עוזר. זה פחות קריטי במשחקים שבהם אפשר לשמור בכל נקודה, אבל יכול להיות מעצבן במשחקים שחייבים לשחק כל פעם בבת אחת (Rougelike).

לסיכום

גם אם לא חידשנו לכם המון ואתם כבר יודעים איזה סוג של שחקנים אתם, אנחנו מקווים שלכל הפחות נתנו לכם יותר חומר למחשבה. אם עדיין לא בחרתם צד, אנחנו מקווים שעזרנו לכם לעשות את הבחירה הנכונה.

ננסה לעדכן את הפוסט על בסיס שוטף, אבל אם אתם יודעים משהו שאנחנו לא, תנו לנו בתגובות!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.