פינת הנוסטלגיה: לומאקס

בסדרת הפוסטים הזו אני מתכוון לכתוב על משחקים שהיה להם חלק חשוב בעיצוב שלנו כגיימרים, או כפי שקוראים להם לפעמיים "משחקי נוסטלגיה". רוב המשחקים הללו יגיעו מהארכיון של הסקירות שלי באתר של נוסטלגיה ולתמיד, עם קצת עריכה ופרספקטיבה מעט שונה אם היא תהיה רלוונטית (רוב הסקירות שלי היו מ-2010 או אפילו לפני כן).

אז המשחק הראשון שאני רוצה לדבר עליו ולהעלות אותו מהאוב הוא לומאקס :

לומאקס … או יותר נכון 'הרפתקאות לומאקס' הוא  ספינ-אוף של משחק הנמלולים המקורי, אך בעוד הנמלולים נוצר על ידי DMA Design (שהתגלגלה ל-Rockstar North), לומאקס נוצר על ידי Psygnosis.

הסיפור של המשחק ג'נרי להחריד: אד הרשע השתלט על ארץ הנמלולים והפך את היצורים המסכנים למפלצות מבחילות כמוהו. רק לומאקס ואחד הזקנים נשארו כדי להציל את המצב. לומאקס אינו בדיוק הגיבור הקלאסי, ולמעשה יש לו פחד גבהים קל, אבל כשאין בררה ,אז אין בררה.!

הנשק העיקרי של לומאקס הוא למעשה היכולת שלו להסתובב סיבוב קטלני במיוחד שבעזרתו הוא לא נפגע מהאויבים, אבל אם הוא יגע באויב ללא קסדת מגן, הוא אבוד… את קסדת המגן אפשר גם לזרוק על אויבים בתור סוג נוסף של מתקפה אפקטיבית.

אהה, אבל זה בכל זאת משחק נמלולים,לא? נכון, ובדיוק בגלל הסיבה הזו, לומאקס יוכל להשתמש גם במספר יכולות שאותן הוא צריך למצוא קודם. שתי היכולות העצמאיות הן היכולת ליצור גשרים ולחפור במשטחים מסוימים וישנן עוד ארבע יכולות שאפשר להשתמש בהן רק אם לומאקס לובש את הקסדה. יכולות אלו כוללות קסדה מתפוצצת (מוקש), קסדת אש שמגבירה את העוצמה של הקסדה הרגילה, קסדת ריחוף שמאפשרת ללומאקס לדאות באוויר וקסדת אחיזה, שמאפשרת להיאחז במשטחים מסוימים ולעבור מעל מכשולים עקשניים במיוחד.

תכונות אלו ניתנות לשימוש חד פעמי לפי מספרן במלאי, והן לא מצטרפות ליכולות הקבועות..

היתרון המרכזי של לומאקס הוא המנוע הטכני המצוין שלו יחסית לתקופתו (אמצע הניינטיז) :  לומאקס רץ במהירות מדהימה ברחבי המסך ומפוצץ חביות על ימין ועל שמאל (קראש בנדיקוט סטייל).

בתקופה ההיא המילה האחרונה במשחקי פלטפורמה הייתה יצירת אפקט של עומק ב-,2.5D , וכאן יש אפשרות לעבור בין שכבות שונות בשלב , אף על פי שלא ניתן לשלוט בלומאקס במעבר בין השכבות. הקונספט הזה כבר נוסה במשחקים כמו Bug, רק שפה הוא לשם שינוי עובד.

למרבה הצער, כמו הרבה משחקים אחרים, גם לומאקס סובל מחוסר גיוון ומתחיל לחזור על עצמו די מהר. ברוב השלבים תרוצו בין עצים , חבלים וסלעים שקועים במים. הצבעים והאויבים מעט שונים, אבל בסך הכל קשה להימנע מהתחושה שאנחנו מסתובבים באזורים מאוד דומים אחד לשני, ולא משנה כמה זה מהנה לקפוץ ממקום למקום.

המשחק יצא במקור עבור ה-Playstation, אבל אם לנחש לפי המחיר הממוצע שלו ב-ebay, שיכול להגיע ל-500 ₪, הוא לא נמכר בכמויות מאוד גדולות. גרסת ה-PC שלו לא זמינה בגרסה המלאה ב-GOG או חנויות דומות, אבל המחיר שלה קצת יותר שפוי ובטח תוכלו למצוא אותו גם בקבוצת הרטרו הישראלית בפייסבוק (בבלוגרול בצד שמאל). יש כמובן גם דרכים פחות חוקיות להשיג אותו, אבל אני אשאיר לכם את גוגל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.