Jazz Jackrabbit – איפה קונים עותק דיגיטלי?

(הסיקור מבוסס על כתבה שכתבתי ל-Games.co.il בזמנו)

בשנות ה-90 הטרנד בתעשיית המשחקים היה לקחת דמות מתאימה לקהל היעד ולהפוך אותה לסוג של קמע. לקונסולות היה את מריו וסוניק. חברות אחרות ניסו לחזור על ההצלחה, אבל לא יכלו לגאונות של הקיפוד והשרברב הבלתי מנוצחים, למרות שהיו גם יוצאים לטובה כמו Earthworm Jim.

במחשב היה מדובר בסיפור אחר לחלוטין. היו פחות או יותר שלוש חברות שהוציאו משחקים דו ממדים בסדרות: ID Software (רוב משחקי Commander Keen), Apogee  (הפיצה את רוב משחקי Commander Keen ויצרה המון משחקים אחרים, ביניהם Duke Nukem) ו-Epic Mega Games. ל-Epic דווקא היו קצת פחות משחקי פלטפורמה, אבל משחק קטן בשם Jazz Jackrabbit 2 זכה להצלחה מטורפת בארץ.

לעומת Jazz Jackrabbit  המקורי שהוא משחק מאוד אהוב עלי בפני עצמו, 2 היה הבדל של שמיים וארץ: הגרפיקה והמוזיקה שופרו ללא היכר, והרזולוציה הגבוהה יותר הקלה גם על שחקנים פחות טובים לצלוח את המשחק בהצלחה מכיוון שעכשיו הם יכלו לראות קצת יותר מ-30 סנטימטר קדימה או למעלה..

השלבים בשתים הם גם קצת יותר אייקונים. לדוגמה, יש שלב אחד ספציפי שהוא מחווה ל"גשם סגול" של פרינס ומסך בחירת הפרקים נראה בעצמו כמו פרודיה אחת גדולה על תופעות כמו ילדי הפרחים וסרטים כמו "בחזרה לעתיד" (מעניין מה היה קורה אם המשחק היה יוצא היום…).

ג'אז 2  היה מהפכני גם מבחינה נוספת: זו הייתה אולי הפעם הראשונה בה משחק פלטפורמה כלל מצב רשת איכותי ומתקדם כמו של משחקי יריות. מעבר למצב "כולם נגד כולם" (Deathmatch) הבסיסי כלל המשחק מצבים נוספים כמו ציד יהלומים ותפוס את הדגל, בעדכונים המאוחרים יותר למשחק היה אפילו מצב מרוץ.

אם תיקחו בחשבון שאז המודם הכי מהיר היה במהירות של 56kb (שזה פחות מעשירית המגה!) ו-Windows 95 או 98 לא היו ידועים ביציבות שלהם, זה מדהים ש-Epic בכלל הצליחו לעשות דבר כזה… אישית אני זוכר שהפינגים לחו"ל היו נוראיים, ולכן תמיד העדפנו לשחק על אותה המקלדת.

כמובן שיש גם כמה ניטפיקים שחייבים לציין אותם: קודם כל, הרזולוציה הגבוהה הפכה את מצב הסינגל פלייר לאולי קצת יותר מדי קל… דבר שני, חוץ מקטע פתיחה וקטע סיום מאוד מושקעים באנימציה, לא היה ממש סיפור, וזה לא שלא נשאר מקום על הדיסק (הייתם מאמינים שהמשחק תפס בסך הכול 40 מגה?!).

 חוץ מזה היו גם שתי מהדורות מיוחדות שלא הוסיפו באמת המון שלבים או היו יצירתיות במיוחד. אאל"ט שתיהן גם כן שווקו בארץ בשלב מסוים.

מה קורה עם הסדרה היום?

קליף בלז'ינסקי (CliffyB), שהיום כבר לא עובד ב-Epic, הביע מספר פעמים את רצונו לפתח מתישהו בעתיד משחק המשך, אך כרגע אין שום דבר קונקרטי והזכויות עדיין שייכות לאפיק (מי שמשחק הרבה ב-Fortnite בטח שם לב לכמה Easter Eggs).

אומנם יש גרסת אלפא מאוד מוקדמת קונספט ל-Jazz Jackrabbit 3  שמסתובבת ברשת, אבל כשהדבר הכי טוב בה היא המוזיקה של Alexander Brandon, יכול להיות שטוב שהיא לא יצאה… אחרת ג'אז באמת היה יכול ללכת בדרכו של Bubsy באקורד סיום צורם במיוחד.

אוקי, אז איך אני משחק במשחקים האלו היום?

יש ב-GOG את ג'אז 2 (ובאופן מוזר לא ב-Epic Store) וגם את 1. לכל משחק מצורפות גם ההרחבות שלו. 1 ו-2 וכל אחד מהם עולה 10$ (אבל יש לפעמיים מבצעים). אני חושב ש-2 שווה את הכסף, ולו בשביל הנוסטלגיה. כמו שכתבתי JJ1 לא ממש עובר את מבחן הזמן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.