משחק לא עולה? הנה ארבעה טיפים:

גם אם אנחנו לא מתים על זה (או ההורים שלנו), בתקופה הזו אין מה לעשות וכנראה שנהיה צמודים למסכים עוד לא מעט זמן. אני קצת משוחד, אבל לדעתי אם כבר הישבן שלכם מקבל צורה של כיסא, עדיף לשחק במשהו מאשר לראות עוד שידור חוזר של "סברי מרנן".

אם אתם לא משחקים באופן קבוע ואתם מה שנקרא שחקנים קאז'ואלים, יכול להיות שנתקלתם בבעיה להפעיל משחקים מסוימים. החדשות הטובות הן שאם אתם עומדים בדרישות המערכת, רוב המשחקים יסכימו לעלות והמצב הרבה פחות גרוע מאשר פעם. החדשות הקצת פחות טובות הן שעדיין יש לא מעט בעיות נפוצות עם מחשבים שלא בהכרח מתאימים למשחקים, אבל זה מאוד תלוי גם איזה משחק אתם מנסים להריץ.

קודם כל, כמה דגשים:

1.אני מניח שאתם מפעילים את המשחקים דרך סטים וכו', לא דרך דיסקים. הרבה משחקים נתקלו בבעיות בהתקנה, גם זה מאוד נדיר היום. אם זה קורה, כמעט בכל Launcher של משחקים קיימת אפשרות של Check Files Integrity.

2.אני מאוד לא ממליץ להוריד משחקים פרוצים, לא רק בגלל כל הקטע החוקי, אלא גם בגלל שבדרך כלל אתם נשארים עם באגים ובעיות שכבר תיקנו בגרסות מאוחרות.

3.רוב המשחקים היום דורשים את Windows 10. שלא כמו בעבר, מיקרוסופט לא תנעל לכם את המחשב אם תשתמשו בעותק שלא עבר אקטיבציה. עד כמה שאני יודע, אין בעיה רצינית בשימוש בעותק כזה, כל עוד אתם מוודאים שאתם מקבלים את כל העדכונים מטעמי אבטחה וכו'.

4.הפוסט הזה לא מדבר על ביצועים. אם משחק עולה לאט, מגמגם או לא מתחבר לשרתים, יכולות להיות לכך המון סיבות. חלק מהן נפוצות יותר וחלק מהן קשורות ספציפית למשחק. אני מקווה לכתוב פוסט דומה בנפרד.

אז בואו נתחיל:

1.האם המחשב שלכם מתאים להרצת המשחק?

משחקים רבים היום דורשים חומרה שלא בהכרח יש במחשבים חלשים יחסית, בטח ובטח לפטופים. במקום להתחיל להשוות בין החומרה שלכם ובין דרישות המערכת, ישנם אתרים שיכולים לעשות זאת עבורכם.

אחד האתרים הכי פשוטים שאני מכיר הוא https://www.systemrequirementslab.com/. היתרון שלו הוא שאתם יכולים להוריד קובץ קטן שיזהה את המחשב שלכם בקישור של My Computer Details. אתם יכולים להשתמש בקובץ הזה גם לסעיף הבא. האתר גם יגיד לכם עד כמה הדרייברים שלכם מעודכנים (למרות שאני לא ממליץ להוריד מהקישור שלו).

2.האם יש לכם כרטיס מסך מובנה של אינטל?

כמעט בכל לפטופ היום יש כרטיסי מסך מובנים של אינטל, מה שנקרא Onboard. הכרטיסים האלו מיועדים בדרך כלל לעבודה משרדית, למרות שיש להם יכולות גיימינג מסוימות, מאוד תלוי בדגם הספציפי של המחשב שלכם.

בחלק מהמחשבים החזקים יותר יש גם כרטיסי מסך ייעודים ("תלת ממדים"), אבל אתם צריכים לדעת איך להפעיל אותם עם המשחק.

כדי לבדוק את זה בצורה הכי פשוטה אתם מקלידים בתוך תיבת החיפוש של Windows את החיפוש "Device Manager". זה יפתח לכם את לוח הבקרה ובו תוכלו לראות את כל החומרה שיש במחשב. כאן אתם לוחצים על "מתאמי מסך" (Display Adaptors).

 אם אתם רואים רק כרטיס מסך של Intel, יכול להיות שאתם קצת בבעיה (תלוי אם אפשר לשדרג, בלפטופ לרוב אי אפשר). אם יש לכם כרטיס מסך ייעודי כמו בתמונה, אתם מסודרים, למרות שגם כאן יש רמות שונות של כרטיסי מסך.

התמונה הזו אגב היא מהמחשב הנייח שלי, ואני חושב שהבעיות האלו מתרחשות בעיקר בלפטופים…

בכל מקרה, הדרך הכי פשוטה להכריח משחק לעבוד עם הכרטיס הייעודי היא לפתוח את האפשרויות הגרפיות המתקדמות, פשוט להקליד בחיפוש הראשי של ווינדוס.

אם המשחק נמצא בחנות של Windows או Xbox Game Pass, אתם צריכים לבחור ב-Universal App ומשם משחק. אחרי שתלחצו על Add תופיע לכם אפשרות להגדיר את הפרופיל הרצוי למשחק. במקרה שלי רשום ש"מצב ביצועים גבוהים" עובד עם כרטיס ה-Geforce:

אם המשחק הוא לא של Windows 10, אתם צריכים לדעת איפה נמצא קובץ ההפעלה שלו. בחרו ב-Classic App כדי לפתוח סייר קבצים. לדוגמה, כל המשחקים של Steam  יהיו בדרך כלל תחת הנתיב בתמונה למטה, אלא אם כן שינתם את הנתיב בתוך סטים:

עוד אפשרות היא להוסיף את המשחק דרך לוח הבקרה של כרטיס המסך שלכם. לדוגמה, לוח הבקרה של Geforce אמור להופיע כשאתם פותחים את כל האייקונים המוסתרים באזור של השעון ב-Taskbar. משם אתם יכולים לסרוק את כל המשחקים ולבצע להם אופטימיזציה בסיסית (אם אין לכם את האפשרות הזו, לחצו על שלוש הנקודות):

עוד טיפ שקראתי הוא להפעיל את סטים כמנהל (Admin). חפשו אותה, מקש ימני ובחרו באפשרויות עם המגן הכחול צהוב…

אם זה עבד לכם טוב, אתם יכולים להפעיל את סטים תמיד במצב הזה: גשו לספריה של סטים (בדרך כלל C:\Program Files (x86)\Steam), חפשו את Steam.exe  -> מקש ימני -> תאימות (Compatibility), האפשרות האחרונה שאפשר לסמן למטה:

3. האם דרייברים של כרטיס המסך שלכם מעודכנים?

דרייברים (התקנים בעברית) אומרים לחומרה שלכם איך לעבוד עם מערכת ההפעלה. תקלות רבות במשחקים כגון ביצועים חלשים אפשר לפתור לעיתים באמצעות עדכון של דרייברים. בדרך כלל הדרייברים שדורשים עדכון הם אלו של כרטיס המסך.

בהנחה שיש לכם כרטיס מסך ייעודי ובדקתם איזה על פי הסעיף הקודם:

הורדת דרייברים של Nvidia (סדרת Geforce)

הורדת דרייברים של AMD (סדרת Radeon)

בדרך כלל תוכלו לבחור בין דרייבר בלבד לבין דרייברים ותוכנת עזר. אני ממליץ להוריד גם את תוכנת העזר כדי לקבל ביצועים אופטימליים.

4.האם המשחק "זורק" לכם שגיאה ספציפית?

גם משחקים שכבר עברו עדכונים עשויים להציג לכם הודעת שגיאה ספציפית, בדרך כלל עם קוד מסוים. מה שאני בדרך כלל עושה זה להיכנס לפורומים של המשחק בסטים (אפילו אם הוא ממקום אחר) ולחפש הודעות עם השגיאה הזו.

זו יכולה להיות גם שגיאה כללית של Windows  שלא קשורה ספציפית למשחק למרות שהיא נראית כזו. במקרה הזה אני אחפש גם בגוגל. ב-99% מהמקרים מישהו אחר נתקל בדיוק באותה הבעיה.

One comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.