סקירת תוסף "עברי" לוורד לתיקון שגיאות משופר

אחד החסרונות הגדולים ביותר של וורד ומתקני שגיאות נוספים בעברית הוא שלמעט בדיקות לשגיאות כתיב (ואולי גם סימון של מילים שחוזרות על עצמן), אין ממש דרך לבצע בדיקות הגהה מורכבות יותר. לכן, מי שרוצה לשייף טקסט שכתב, חייב לשכור את שירותיה של מגהה או חברת הגהה מקצועית.

במשך לא מעט זמן שאלתי את עצמי אם אין איזשהו פתרון שיבצע בדיוק את זה, ואחרי לא מעט חיפושים הופתעתי לגלות שבאמת יש דבר כזה: תוסף לוורד תוצרת כחול לבן שנקרא "עברי" (אולי בגלל השם הג'נרי היה כל כך קשה למצוא אותו). התוסף עובד לא רק על וורד, אלא גם על אאוטלוק, כרום ואפילו אאוטלוק.

מבחינה זו, אלו חדשות מצוינות מכיוון שאם אתם עורכים לדוגמה טקסט ישירות בוורדפרס, לא תצטרכו קודם כל להעתיק אותו לוורד.

לאתר התוסף

במה התוסף מטפל?

התוסף מבצע שלוש בדיקות בסיסיות : "שיבושי לשון", שגיאות פיסוק ושגיאות מספור.

בדיקה נוספת היא בדיקת תחביר שנמצאת כרגע בבטא. מהניסיון שלי היא גם עובדת הרבה פחות טוב, אבל לזה אגיע בהמשך.

איך הוא עובד?

ברגע שתבצעו בדיקה למסמך או חלק ממנו, השגיאות יסומנו בקו ירוק (שגיאות כתיב של המילון עדיין יסומנו באדום). ליד כל שגיאה תוכלו למצוא את הכלל הדקדוקי הרלוונטי (למה למעשה מדובר בשגיאה) והצעות לתיקון. התוסף לא מאפשר תיקון אוטומטי גם אם אין יותר מהצעה אחת.

המסמך שמסביר על התוסף מציג את הדוגמה הבאה. כבר ביצעתי את הבדיקה ואתם יכולים לראות את השגיאות בירוק:

במקרה הזה, כל השגיאות הן שגיאות שמאוד קל לראות בעין : חוץ משגיאה אחת, כל השגיאות הן של זכר ונקבה. השגיאה הנוספת היא "עם" במקום "אם" במשפט אחד לפני האחרון.

אבל אני רוצה להראות שזהו לא המקרה הנפוץ. הנה טקסט שכתבתי ועברתי עליו בעין, אבל לא ביצעתי לו בדיקה עם התוסף, אלו הן השגיאות שקיבלתי:

כאן השגיאות קצת בולטות פחות לעין (אני מקווה…). בואו נראה מה התוסף אומר לי עליהן:

1.השגיאה: "ניתן לערוך סיורים"

ההסבר: "את המילה "ניתן" יש לייחד למסירה פיסית של חפצים, אם אפשר להחליף אותה במילה "אפשר", יש לעשות זאת"

עוד חלופה שמוצעת לי היא "נוכל", אבל אז המשפט הופך לגוף שני ("אנחנו")

2.השגיאה (חוזרת פעמיים): "בין אם… ובין אם"

ההסבר: "הצורה הנכונה היא "בין אם" (דבר אחד) ובין אם (דבר אחר)

הבעיה…? אם לא שמתם לב, אין כאן כלל שגיאה! התוסף פשוט לא סימן את "ו החיבור" ולאחר מכן טען שיש כאן שגיאה… אם הוא היה מתייחס גם אליה, הרי שההודעה  הזו לא הייתה מוצגת.

3.השגיאה: "כשכולם צוחקים ביחד"

ההסבר: "אין צורך במילה 'ב'  ,מספיק 'יחד'.

עד כמה זה קריטי?

בניגוד לשגיאות במדריך לתוסף שהיו מאוד בולטות לעין, כאן אפשר לראות שנתפסו שגיאות יותר עדינות (או פחות בולטות). השאלה היא האם השגיאות האלו בהכרח פוגמות בקריאה של הטקסט? באופן כנה, אני חושב שחשוב יותר שמה שאתם קוראים באינטרנט יהיה רלוונטי ומעניין מאשר סופר מסוגנן.

למרבה המזל, אם אתם רוצים שהתוסף יתעלם משגיאות מסוימות, אתם יכולים לעשות זאת. במצב כזה, במקום שהבדיקה הזו תיקח לכם כמה דקות (כולל ההחלטה אם אתם רוצים לתקן או לא), היא תיקח לכם כמה עשרות שניות פחות.

בדיקת תחביר

תכונה שעדיין נמצאת בפיתוח היא "בדיקת תחביר". זו אולי הבדיקה הקשה ביותר לביצוע באופן מלאכותי, אבל גם כזו שאמורה לדעת לטפל בשגיאות שלחלוטין משבשות את המשפט שכתבנו. את הבדיקה הזו חייבים להפעיל מלוח הבקרה והיא לא תופעל באופן ידני. היא איטית יחסית ואם יש לכם טקסטים ארוכים ומחשב קצת חלש, היא יכול לקחת זמן.

למרבה הצער, בכל פעם שהרצתי את הבדיקה הזו עד כה, חזרו רק שגיאות מדומות ולא שגיאות אמיתות. הנה טקסט אחר לחלוטין שכתבתי על ניקוי מזגנים:

השגיאה הראשונה היא במשפט "לאחר שכל האבק והלכלוך ייצאו". בדיקת התחביר מתייחסת רק אל המילה לכלוך ולא אל המילה אבק, ולכן התוסף טוען שיש כאן שגיאה של יחיד ורבים.

השגיאה השנייה היא "חלקי המערכת הנגישים". כאן הבדיקה מתייחסת למילה מערכת והתוסף טוען שיש כאן שגיאה של זכר ונקבה, אך המילה נגישים מתייחסת למעשה למילה "חלקי" שהיא צורת רבים זכר.

לכן, ההמלצה שלי היא לא להשתמש בבדיקה הזו. לא נעים לי לכתוב את זה, אבל אני על פי הביצועים שלה כרגע, אני בספק אם היא תצא מבטא בזמן הקרוב.

כמה עולה התוסף?

ניתן לקנות מנוי לתוסף לשנה, שנתיים או שלוש ובהתאם לכך ישתנה גם מספר המחשבים עליהם תוכלו להתקין אותו (אחד עד שלושה). המחירים נכון להיום הם 89, 64 או 49 שקלים לחודש בהתאמה. כדי לא לאכול את מסגרת האשראי, כל תשלום הוא למעשה חיוב חדש בכרטיס ולא חלק מסדרת תשלומים.

זה אומנם קצת יותר יקר ממנוי חודש לאופיס 365, אבל עדיין לא הוצאה מוכרת גבוהה במיוחד 😉 

בסופו של דבר, האם אני ממליץ על התוסף או לא?

אני יודע שזה אולי ישמע מעט מוזר, אבל לדעתי התשובה לשאלה תלויה באופן בו אתם אוהבים לעבוד: התוסף לא יכול להחליף בדיקה חוזרת של הטקסט לפני שאתם שולחים אותו ללקוח, אבל הוא כן יכול לתקן טעויות קטנות יחסית שאולי פספסתם. (בהנחה שאת הטעויות הגדולות הצלחתם לתפוס).

אתם יכולים בכל אופן לקבל התנסות חינם ל-30 יום, כך שיהיה לכם קל יחסית לגלות את זה בעצמכם (אלא אם כן אתם כותבים טקסטים רק בצורה מזדמנת)

אם אתם סומכים על עצמכם מספיק, יכול להיות שהשימוש בתוסף רק יעכב אתכם מכיוון שתצטרכו להגדיר לעיתים מאילו שגיאות להתעלם.

מהניסיון שלי אם יש לכם סגנון כתיבה קבוע שהלקוחות שלכם אוהבים, מהניסיון שלי לא תקבלו הרבה שגיאות "חדשות" ולמעשה יכול להיות שהתוסף יגרום לכם לכתוב עם פחות שגיאות ככל שהזמן יעבור. (מה שיכול להיות דווקא יתרון)  מהסיבה הזו, לא הייתי ממהר לעשות עליו מנוי לשלוש שנים.

מצד שני, אם אתם מקבלים לא מעט הערות מלקוחות ומרגישים שתיקון שגיאות לוקח לכם יותר זמן, הייתי ממליץ לכם לנסות את המנוי לשנה או שנתיים (בהנחה שאתם לא עובדים על יותר משני מחשבים).

לאתר הרשמי של התוסף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.