סקוט פילגרים נגד העולם : קאלט טרם זמנו?!

סקוט פילגרים נגד העולם : קאלט טרם זמנו?!

את הפוסט הזה כתבתי לדעתי לפני כמעט שנתיים בבלוג האישי שלי , שבנתיים הפך לבלוג המקצועי.

אז הנה, אני מחזיר לכם חוב ישן. ראוי לציין שמאז שפירסמתי את הפוסט, קרו כמה דברים :

0.תליתי פוסטר של הסרט מעל למיטה שלי, ומה שמדהים שכל מה שהייתי צריך לעשות זה ללכת לחנות הפוסטרים של תומר. מחיר של 60 ש”ח לפוסטר גדול באריזה נגד שריטות , זה פשוט מחיר מצחיר לאספנים.

אגב, בין היתר  קניתי שם עוד כמה פוסטרים :

בהמשך החודש אני רוצה מאוד לפרסם פוסט בשם 60X90 שיעסוק יותר באריכות במרצדייז של משחקי וידאו

1.הסרט נבחר לסרט השנה של עין הדג

2.חלק מהספרים תורגמו לעברית!

3.יצאה מהדורה צבעונית לספר הראשון בסדרה

4.הספיק לצאת סרט של דיסני שגם הוא מתרחש בתוך עולם של משחקי וידאו ולא סתם נכתב בהשראת משחק X. אז הנה תראו מי נותן (אולי) השראה למי…

5. והכי חשוב – הסרט באמת הפך לקאלט! מסתבר שיש נבואות שמגשימות את עצמן והן לא בהכרח רעות…

[סוף חפירה]

קשה לי קצת לתאר את הרגשתי בזמן שיצאתי מהסרט “סקוט פילגרים נגד העולם” ( או “האקסים של החברה שלי” אם אתם ממש מתעקשים). יכול להיות שהמשפט “כמו נסיעה בשבע רכבות הרים” יהיה הדבר הכי קרוב לכך. סקוט פילגרים הוא סרט מטמטם חושים שהגבול בינו לבין ספרי קומיקס ומשחקי וידאו הוא דק ביותר עד בלתי קיים. למען האמת, די הופתעתי שבתחילת הסרט לא הוצגה שום אזהרה בנוגע לאפילפסיה : הלחץ שאותו יוצר הסרט על העיניים ועל המוח יכול להתעלות בקלות על כל סרט תלת ממד או שטיק דומה (גילוי נאות – אני לא באמת יכול לשפוט כי לצערי נבצר ממני לראות בתלת ממד עקב ראיה חד עינית).

סקוט הוא נער די ממוצע בן 24 אשר היכולת שלו לזגזג בין בחורות מסבכת אותו בקרב על ליבה של אחת מהן עם השם הבלתי רגיל, רמונה פלווארס  . למרבה הצער, לאותה בחורה היו שבעה אקסים קודמים ולכל אחד מהם כוחות על טבעיים או סתם מוטיבציה ממש גבוהה לנקום בחזרה בסקוט שלא ממש מבין עד אמצע הסרט מאיפה כל זה נפל עליו…

אם סרטים כמו ספרות זולה או אפילו Kick Ass ניסו לשלב אלמנטים מעולם הקומיקס בתוך העולם הריאליסטי כמחווה למעריצים או סתם בשביל הסגנון, סקוט פילגרים אפילו לא מנסה להסוות את המדיום ממנו הוא מגיע – הוא גאה בזה והולך עד הסוף! כמעט בכל שוט או סצנה תוכלו לראות אותיות קומיקס מעוצבות או איזו דמות עפה במהירות בלתי סבירה בעליל למרחק בלתי סביר גם כן. הרבה סרטי פנטזיה מנסים לגרום לנו להאמין שהעולם שלהם אמיתי, כאן לא צריך להאמין, פשוט לחשוב על ספר קומיקס שמישהו החליט ישר להסריט אותו במקום לצייר.

הקשר לעולם משחקי הוידיאו, בעיקר הקלאסיים שבהם,  מתבטא במוזיקה מתאימה (Chiptune) אשר מתנגנת ברקע כמעט לכל אורך הסרט ובכל מיני קריצות נוספות כלליות יותר או פחות. אם אתם לא רוצים להרוס לעצמכם, פשוט אל תצפו בטריילר. (נו טוב, בטח כבר מאוחר מדי בשביל זה…). קראתי מספר תלונות על כך שהסרט נוטה יותר מדי לכיוון הזה לעומת הקומיקס. לדעתי הטענה הזו מוגזמת ובסך הכול הסרט מספיק שנון ומצחיק כדי להחזיק גם את מי שלא יבחין בכל הקריצות הללו. באולם שבו ישבתי היו בסך הכול ששה או שבעה איש, ואני בספק כמה משחקים קלאסיים אלו שלידי הכירו, ובכל זאת היו בדיחות שלא הצליחו לדלג מעל אף אחד.

מכיוון שהספר מבוסס על כל ששת חוברות הקומיקס, הוא מתנהל בקצב מהיר ביותר ואני אישית הולך לצפות בו שוב בDVD על מנת לקלוט את כל הגירויים והדיאלוגים שאולי פספסתי בצפייה ראשונה. למען האמת, קראתי רק את החוברת הראשונה והיא מוצגת פחות או יותר ב20 הדקות הראשונות של הסרט כמעט כמו שהיא. במקום שהיא נגמרת, הסרט מתחיל לתפוס קצב גבוה אפילו יותר, ואין לי ספק שמי שרוצה לקבל את החוויה המלאה, עדיף שיקרא את כל ששת החוברות (המחיר שלהן בארץ הוא בטווח ה60 ₪ שזה בהחלט סביר ). למרות שהשוטים המהירים בהחלט עלולים לגרום לכאב ראש, הם גם מהווים נקודת מוצא נהדרת להומור ויזואלי שלמרבה הצער קשה יותר ויותר למצוא בקומדיות מודרניות.

אם מפשיטים את הסרט, מגלים אולי שהתסריט והסיפור המרכזי שניהם בסיסים למדי, אבל די קשה להבחין בכך במהלך הצפייה ורוב השחקנים בהחלט עושים את העבודה שלהם כמו שצריך, אולי דווקא בגלל שהדמויות והסיטואציות כל כך מוגזמות ובלתי שגרתיות.

לסיכום, לא אגזים אם אומר שסקוט פילגרים הוא אולי הסרט המרענן ויוצא הדופן ביותר שיצא לי לראות השנה. תמיד יהיו את אלו שיעקמו את האף , אבל אם הסרט יהפוך לקאלט ורק בעוד עשר שנים אנשים יתחילו להבין את ההשפעה שלו על העשור הנוכחי, אני אהיה האחרון שאהיה מופתע. מומלץ לכל מי שעדיין מרגיש צעיר, אם לא בגוף, אז לפחות ברוח.

קראו עוד : ביקורת על המשחק לPS3/Xbox 360

One comment

  1. פינגבק:סרטים על משחקים | VGFreak

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.