Steam : Bgames הישראלי?

לפני כמה חודשים השיקה בזק שרות להורדת משחקים בשם Bgames. אף על פי שהשרות זוכה לפרסום רב באתרי המשחקים הגדולים בארץ, אף אחד לא טרח לבדוק את השרות עצמו – ובדיוק למקרים כאלו נועד נובולוג! אז קדימה –

[ad#ad-2]

הרעיון

למרות שהכותרת למעלה חביבה מאוד, הרי שהיא עלולה להטעות – Bgames הינו שרות להשכרת משחקים, ולא לקנייתם. הכוונה היא שלא מתבצעת רכישה מלאה של המשחק, אלא השכרה לתקופת זמן בלתי מוגבלת כל עוד המנוי ממשיך לשלם את התשלום החודשי שעומד כרגע על 20 שקלים לחודש, כאשר השבועיים הראשונים ניתנים בחינם.  ברגע שהמנוי מפסיק לשלם , המשחקים פשוט לא יפעלו למרות שהקבצים נמצאים על הכונן הקשיח (ועל כך בקטע הטכני בהמשך…).

ההרשמה

למרבה הצער, כרגע רק מנויי בזק יכולים להירשם לשרות, כאשר התשלום נעשה דרך חשבון הטלפון ללא צורך במשלוח טפסים או הקלדת פרטים מזהים למעט תעודת הזהות של בעל המנוי ומספר הטלפון. לכאורה הדרישה לת.ז. נשמעת מעט משונה, אך למעשה זו דרך יעילה למדי לוודא כי ילדים ובני נוער לא יוכלו להירשם בקלות יתרה. לאחר קבלת סיסמה  ושם משתמש אפשר להתחיל להוריד משחקים בו במקום.

המבחר

כאן הגענו לנקודה מעט כאובה : המבחר. כרגע נמצאים במאגר בערך כ200 משחקים כולל לומדות. הבעיה היא שלמעט Eidos ו – Codemasters,  אין כמעט ייצוג לחברות גדולות, ומרבית המשחקים הם משחקי קאז'ואל שכמוהם ניתן למצוא בחינם בשלל אתרים ובחינם (אם כי הגרסאות המלאות עולות לעיתים כמה עשרות דולרים).  חברת Eidos בעצמה מחזיקה בלא מעט שמות גדולים כגון Tomb Raider, Deus EX ו – Commandos, אך משום מה דווקא את המשחקים החדשים שלה (כמו גירסת העשור לTomb Raider המקורי) אי אפשר למצוא.  בכל חודש נוספים לאתר כמה משחקים חדשים, אך בהחלט לא מדובר על עדכון יום יומי…

הטכנולוגיה

בעת הורדת המשחק הראשון או כאשר יוצאים עדכונים חדשים, יורד למחשב של הלקוח נגן המשחקים של בזק. הקטע המציק הוא שהנגן עצמו לא מכיל את רשימת המשחקים, וברגע שרוצים להוריד משחק חדש, למעשה נשלחים חזרה לאתר. ההורדה מתבצעת בתוך הנגן עצמו . עבור חלק מן המשחקים מתבצעת בהתחלההורדה חלקית שמאפשרת לשחק במשחק עד מקום מסוים, ובזמן ההפעלה שלו החלק הנוסף יורד ברקע, אך יש לא מעט משחקים שיש להוריד במלואם כבר מהתחלה. גודל המשחקים עלול להגיע ליותר מג'יגה, ולמרות שההורדה מתבצעת במלוא רוחב הפס, בלי חיבור של 1.5 מגה לפחות, מדובר בלא מעט שעות.

אף על פי שרוב המשתמשים לא יצטרכו כנראה לגשת לאפשרויות המתקדמות (כמו ניהול המקום על הדיסק הקשיח או הגדרות החיבור), אין שום הצדקה לכך שהן נשארו באנגלית. אם רוצים להקל על המשתמשים, הרי שהמעט שאפשר לעשות זה לדאוג לעברות מלא.

עוד חסרון די רציני מתבטא בכך שלשום משחק אין חוברת הפעלה, אפילו לא באנגלית. אוקי, אז 90% מאיתנו לא באמת טורחים לקרוא את חוברת ההוראות, אבל יש משחקים עם לא מעט דברים לאסוף ולעשות שלא תמיד אפשר להבין מתוך המשחק עצמו (במיוחד אם אין שלב לימוד מיוחד לכך).

דרישות מערכת ותאימות

מערכת ההפעלה Vista לא זוכה אמנם לאהדה מרובה בארץ או בחו"ל, אך מחשבים חדשים רבים נמכרים כשהם מצוידים בה. על כן, רוב המשחקים דווקא תומכים בה, והדבר אף מצוין לפני שמורידים את המשחק. דרישות המערכות מצוינות בעמוד גם כן, אך הזיהוי האוטומטי של חומרת המחשב לא עובד בכל הדפדפנים ׁ(נחשו באיזה). משום מה, חלק מן המשחקים הישנים יותר כגון Daikatant (שיצא לפני 8 שנים!) מקרטעים במחשבים שאמורים להריץ אותם בלי בעיה, ומאוד יכול להיות שהם לא נבדקו כלל על מעבדים וכרטיסים גרפיים מהדורות האחרונים! סביר להניח שבמרחבי הרשת ישנן פתרונות לכך, אבל לא ברור למה המשתמשים צריכים לסבול מהעצלנות של מתחזקי האתר…

הגנה

מכיוון שלמעשה כל המשחק יורד לכונן הקשיח, נשאלת השאלה האם אפשר להעתיק את המשחק לספריה אחרת ולהמשיך לשחק בו גם אחרי הניתוק?   מסתבר שצוות Bgames באמת לא עד כדי כך תמים , ולכן קבצי הEXE של המשחקים משולבים בתוך הנגן, ואי אפשר להפעיל את המשחקים בצורה אחרת. סביר להניח שקראק "יפתור" את הבעיה, אבל תרשו לי להמר שמי שמחפש קראקים בלי לפחד מוירוסים ואתרים לא ממש חוקיים, לא ישתמש בשירותי Bgames לאורך זמן בכל מקרה…

התנתקות מהשרות והסרה

ההתנתקות מהשרות דווקא היתה קלה : לאחר מעבר מתיש במקצת דרך המענה הקולי של 199, הנציגים ניתקו אותי ללא שום בעיה. הבעיה האמיתית התחילה כשניסיתי להסיר את הנגן עצמו מהמחשב : תוכנת ההסרה נמצאים אך ורק בתוך הספריה C:\Program Files/Bgames ולמעשה בהתקנה הראשונית אין למשתמש שום דרך לדעת כי זו הספריה שאליה מותקן הנגן. תוכנת ההסרה הסכימה להסיר את הנגן רק אחרי שכיביתי אותו גם מהTaskbar וגם דרך מנהל המשימות (חשוב לשים לב ששם הקובץ שם הוא Gplayer). רק לי זה מזכיר את הניסיון לעבור מבזק לחברה אחרת?

לסיכום

למה זה כדאי?

 • במחיר של פחות מחצי משחק מוזל (50 שקלים בערך) מקבלים כמה משחקים שרוצים לכל החודש!
 • המהירות מקסימלית ואין בעיות של עומס או איטיות
 • לא צריך להסתבך עם כרטיסי אשראי והעברת פרטים חסויים ברשת
 • סתם בשביל ההרגשה הטובה שאנחנו לא דופקים את התעשיה… (אוקי, אני מניח שזו הרגשה סוביקטיבית…)
 • הקץ למחירי הלומדות המופקעים ולאורך חיי המדף הקצר שלהם . אפשר לעבור מהר לשעור הבא!

ולמה אפשר בכל זאת לוותר?

 • את המשחקים ה'שווים' אין כאן, לא GTA , לא FIFA ולא Warcraft…
 • מי שרוצה את המשחק לנצח או אפילו סתם מעוניין להביט בהדפס של העטיפה, יגלה שאין אפשרויות כאלו.
 • לפעמיים לקנות את המשחק בחנות, לחזור הביתה ולהתקין לוקח הרבה פחות זמן מהורדה אחת.
 • כי חלקנו עדיין זוכרים לבזק את תקופת 'נזק' … ומונופול נשאר מונופול. (ורק כדי להיות הוגן, כמובן שגם זו תחושה סוביקטיבית)

4 Comments

 1. היליד

  תקופת "נזק"? אין סיכוי שמישהו נורמאלי ישתמש בזה. את המשחקים ששווה באמת לקנות- שווה לקנות ואת מה שלא, במלא אפשר להסתדר בלי (או להוריד באופן לא חוקי, תלוי איך אתה מסתכל על זה)…

 2. ET

  אני לא בטוח… יש שם כמה משחקים שמוכרים בחנויות רק בחבילות יקרות וצריך לקנות את כל הסדרה.

  אם מישהוא קונה גם ככה משחק אחד מוזל בחודש (ואני מכיר כמה שקונים הרבה יותר מזה), אז זה יכול לחסוך לו לא מעט כסף.

  בקשר ל'נזק' – http://www.nezeq.co.il/history.tmpl

 3. אני יודע שזו שאלה נובית משהו – אבל בתור אחד שבעבר היה קונה כרטיסי מסך מדי פעם כל פעם שיצא גרסה חדשה של קאונטרסטרייק ודי נמאס לו – זה לא פשוט הגיוני לקנות קונסולה בשביל המשחקים? אולי אני פשוט זקן מדי בשביל החרא הזה (אני בן 23 ואני מרגיש ככה, מה זה אומר עליי?) – למרות שזה היה קצת OT, אני אחזור לנושא – חבל שהחבר'ה האלה לא משיקים את ה"STEAM" שלהם למשחקי XBOX.

  חבל גם שהם משיקים את הSTEAM שלהם למשחקי ג'יפה. הXBOX פשוט נפלא, אם הייתי יכול לחבר אליו עכבר ומקלדת, לא הייתי נוגע במחשב יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.