איך לבדוק היסטוריה של רכב באינטרנט (ולמה לא כדאי לשלם יותר מ10 ש"ח!)

בדיקת ההיסטוריה של הרכב שלכם לפני שאתם מתכננים למכור אותו או בדיקה של אוטו שאתם רוצים לקנות יכולה להיות עניין מעיק. לאחרונה יצא לי להתעסק עם זה קצת ויש כמה דברים שלמדתי ויכולים לחסוך לכם כמה שקלים.

בדיקת סוג רכב לפי מספר

זוהי הבדיקה הפשוטה ביותר שאפשר לבצע באתרים רבים בחינם (משום מה לא באתר של משרד התחבורה). פשוט הכניסו את השאילתה בגוגל ותמצאו אתרים מעודכנים. רוב האתרים לא דורשים רישום.

למעשה אפשר לעשות את זה גם באתר יד 2 כשמפרסמים מודעה חדשה, אבל לא תקבלו פרטים מעבר ליצרן, המודל (כולל שנה) ותת מודל.

מציאת בעלים של רכב משועבד

בדרך כלל לא ניתן למצוא את השם של בעל הרכב על פי המספר שלו, אלא אם כן מדובר על רכב משועבד.

את הבדיקה הזו אפשר לעשות באתר של משרד המשפטים. בפעם האחרונה שבדקתי זה עולה 12 ₪… אפשר גם לגשת לדואר, שם זה יעלה יותר.

בדיקת משכון רכב

בדיקת רכב גנוב

ניתן לבדוק האם הוגשה תלונה על גניבת רכב באתר המשטרה. שימו לב: מדובר אך ורק בהגשת תלונה, הדבר לא אומר בהכרח שהרכב גנוב או לא גנוב…

בדיקת רכב גנוב

בדיקת תלונה על רכב גנוב

מה אפשר להוציא מהאתר של משרד התחבורה בחינם?

המאגר של משרד התחבורה כולל למעשה שני מאגרים של רכבים שעלו לראשונה לכביש אחרי 2017.

המאגר הראשון יכול להציג לכם שינויים שבוצעו ברכב כמו למשל מעבר לתדלוק בגז (גפ"מ), שינוי בצבע, שינוי במידת הצמיג, תאריך רישום ומיהו הבעלים המקורי של הרכב (לדוגמה, "החכר" משמעותי שמדובר ברכב שנקנה מחברת ליסינג).

בדיקת שינויין ברכב

קישור למאגר הראשון

המאגר השני יציג לכם את סוגי הבעלות לפי תאריכים. נראה לי שההסבר בדף עצמו שגוי: בתאריך בעלות הראשון תהיה כתובה השנה ולאחר מכן הרבעון. עבור כל בעלות נוספת תהיה רשומה השנה ואחריה החודש, כמו שאפשר לראות בתמונה, לא הגיוני שב-2022 היו 9 רבעונים…

קישור למאגר השני

בדיקת בעלות ברכב

המאגר של חברת הביטוח: זול ויכול לתת לכם מידע על תאונות

אם הרכב שאתם רוצים לבדוק עלה לכביש לפני שנת 2017 או שאתם רוצים למצוא גם היסטוריה ביטוחית, תוכלו להשתמש במאגר של חברות הביטוח. הפקת דו"ח עולה 10 שקלים בלבד.

הדו"ח יראה לכם מתי בדיוק הרכב עבר מחברת ביטוח אחת לשנייה ומה היה מספר הפוליסה (סביר להניח שכאשר מספר הפוליסה השתנה גם התחלפו הבעלים אפילו אם הם היו מבוטחים באותה חברת ביטוח).

הסטורית ביטוח רכב

אבל לא פחות חשוב, תוכלו לראות מתי הבעלים של הרכבים שהיו מעורבים בתאונה הפעילו את הביטוח, מה היה הנזק, וכמה שולם על ידי חברות הביטוח של הצדדים. כך למשל תוכלו להימנע מרכב שקיבל נזק רציני (אובדן גמור להלכה) ותוקן. רק שימו לב אם מדובר ברכב שאת המספר שלו אתם בודקים או הרכב השני שהיה מעורב בתאונה (כמו בדו"ח הזה)…

היסטורית תאונות רכב עם כיסוי ביטוח

מה יכולים לתת לכם עוד מאגרים?

בנקודה הזו אני מעביר את השאלה אליכם: מכל הבדיקות שלי, מרבית האתרים שמבטיחים לכם דו"ח בסיסי בחינם או דו"ח מלא, לא מספקים הרבה יותר מידע נטו. גם המחיר משתנה: חלק יעשו זאת תמורת 40 ₪ וחלק יעברו את ה-100 ₪!

היתרון העיקרי של האתרים האלו עשוי להיות בכך שהדוחות עצמם יהיו קלים יותר לקריאה והבנה, אבל אני ממליץ לקרוא את הביקורות בדפים של האתרים האלו בפייסבוק כדי לראות שהמערכת עובדת כמו שצריך.

בלי להזכיר שמות, שמתי לב שיש הרבה ביקורות ממש טובות ברצף שנראות "קצת" לא אמינות או תלונות חוזרות ונשנות על דוחות שלקח להם הרבה זמן להגיע (מהניסיון שלי באתר של חברות הביטוח השליחה היא מיידית).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן