מי מפחד מקאז'ואל?

בשנים האחרונות אנחנו רואים לצד ההתפתחות הטכנולוגית האדירה גם חזרה למשחקים הפשוטים והמהנים שאין צורך להשקיע יותר מחמש דקות כדי ללמוד אותם (אם כי להתמחות בהם זה כבר סיפור אחר…). המעבר של משחקים מהכונן הקשיח או הדיסק לפלאש (משחקים שלא צריך להוריד), לפלאפונים ולרשתות משחקים של סוני נינטנדו ומיקרוסופט תרם רבות לתופעה, אך גם לקונסולות הWii אשר מתבססת על צורת שליטה הרבה יותר אינטואטיבית יש חלק בכך.

ביחד עם עלייתם של המשחקים הללו, החלו נשמעות טענות נגד מקהל השחקנים הותיקים (אלו שמכנים את עצמים גיימרים). רוב הטענות מתבססות על הפחד שבעוד כמה שנים שוק המשחקים הכבדים הדורשים טכנולוגיה עדיפה והתמכרות טוטאלית יצמטמצם ובעקיפין השחקנים המנוסים לא יזכו לאותה תשומת לב שהם זוכים לה היום.

אז קודם כל, נשאלת השאלה האם משחקי הקאז'ואל הם צרה גדולה כל כך כמו שעושים מהם? לא ממש… קודם כל, משחקי הקאז'ואל הרחיבו את קהל השחקנים, ויתכן מאוד שאותם שחקנים שהיום משחקים רק במשחקים פשוטים, ימצאו את עצמם בעוד כמה שנים נכנסים באופן טבעי גם לעולם ההארד קור. אגב, אני לא מדבר רק על שחקנים חדשים, אלא גם על כאלו ששיחקו במשחקים לפני 10 , 20 ואפילו 30 שנה מכיוון שהם איבדו את העניין ביחד עם הקפיצות הטכנולוגיות. חשוב לזכור שמשחק מורכב יותר הוא בדרך כלל ארוך יותר וגוזל יותר זמן מן השחקן. אסור לשכוח גם שבשנים האחרונות אין כמעט משחק פופולארי שלא מקבל לפחות חבילת הרחבה אחת.

ואפילו אם אתם ממשיכים לתעב את המשחקים האלו, הרי שהתעשייה תמשיך לתמוך במשחקים כבדים מכמה וכמה סיבות:

1.טכנולוגיה – נכון, אמנם יוצאים פחות ופחות משחקים למחשב האישי, אבל חברות החומרה הגדולות עדיין רואות בשוק זה את קהל היעד העיקרי שלהן. מירוץ החומרה היה קיים גם בתקופת הדו מימד, כאשר היו הרבה פחות שחקנים, ולא נראה שהוא הולך להיעלם בקרוב. אף אחד לא יקנה חומרה חדשה אם לא יצאו עבורה משחקים, ומעגל הקסמים הזה לא ישבר כל כך בקלות.

2.משחקי רשת המוניים בתשלום – יש אמנם משחקי קאז'ואל שמשחקים בדפדפן נגד יריבים (אאוט וור), אך הם עדיין נחותים מאוד לעומת משחקי הרשת הכבדים יותר כגון WOW ,Guild Wars ואפילו מייפל סטורי. ושוב, התעשייה הזו מגלגלת הרבה מאוד כסף ותופעות של שחקנים העובדים בשביל שחקנים אחרים על שיפור דמויות הן כבר ממש לא שוליות. אין מה לעשות, לשחק נגד יריב מתוחכם ובעיקר אנושי בתוך מערכת כללים מורכבת ומוגדרת מראש זו עדיין חוויה ששום משחק קאז'ואל כמעט לא יוכל לספק.

3.ספורט אלקטרוני – מתקשר לשני הסעיפים הקודמים , אבל מגיע לו גם סעיף משלו : בשנים האחרונות משחקי רשת ובעיקר משחקים בגוף ראשון ומשחקי ספורט הפכו לספורט אמיתי של ממש עם אליפויות ושחקנים מקצועיים כאשר לחברות החומרה שוב יש חלק בעניין מכיוון שהן מספקות את הציוד ונותנות חסות לתחרויות האלו. כדורגל קיים כבר מאות שנים, ואין שום סיבה שהספורט האלקטרוני ידעוך.

מהירי המחשבה מביניכם בטח שמו לב שלא התייחסתי כלל לעיתונות המשחקים (מודפסת  או אלקטרוני), ואני מקווה שבעתיד אוכל לגעת גם בנקודה זו. בניגוד לרבים אחרים, אני אינני רואה סתירה בין סקירות איכותיות ומשחקי קאז'ואל, גם לסרטי אקשן או אימה הוליוודים שבדרך כלל זוכים לקיטונות של בוז מהמבקרים המקצועיים יש תעשייה נלווית המגלגלת לא מעט כסף. אז צפו להמשך…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.