מחשבות נוספות וקצת מאחורי הקלעים של גולשי ספות

מחשבות נוספות וקצת מאחורי הקלעים של גולשי ספות

אני כותב את הפוסט הזה אחרי צפיה בעשרת הפרקים הראשונים של גולשי ספות (ynet ויו-טיוב כמו תמיד מפגרים אחרי הפרקים ב – VOD) ויש דבר אחד שחשוב לי מאוד להבהיר ולמי שלא השתתף בהפקה כלשהיא 24 שעות מסביב לשעון, אולי קשה קצת להבין  : מה שאתם בתור הצופים מקבלים בסופו של דבר, זה רק קצה קצהו של הקרחון של ההפקה שנעשתה בפועל.

הצלמים בסדרה ליוו אותנו 24 שעות ביממה ואני כותב את זה מבלי להגזים : אם משהו יוצא דופן היה מתרחש בלילה (אני חושב שתראו את זה באחד הפרקים גם אצלי), הם היו שם כדי לתעד. אפשר לראות את זה בפרק השני של מאור, שבו היא קמה עם עיניים אדומות באמצע הלילה ונראית, במילים עדינות, לא ממש במיטבה. זו המהות של ריאליטי לטוב ולרע, אבל כאשר מדובר בדוקו ריאליטי ערוך ולא במשהו כמו האח הגדול שבאמת משודר כל היום בערוץ 20 (כמדומני), אלו דברים די שונים. למעשה, אפילו מה שעשויה להיראות לכם כמו שיחה קולחת, עלולה להיות תוצאה של עריכה, ולמי שלא רואה כל כך הרבה טלווזיה או שמעולם לא ראה איך נראה תהליך עריכה, קשה להבחין בכל החיתוכים המהירים האלו. לדוגמה, בפרק הראשון אני אומר לקפטן של נבחרת הפוטבול שהחברה הראשונה שהייתה לי, שידרה לי מסרים סותרים בקשר למגע גופני, אבל בעריכה השמיטו את השורה הזו, אולי כדי לא לפגוע באנשים ספצייפים.

כפועל יוצא מכך, קל מאוד לשפוט את המשתתפים לחומרה, אבל צריך לזכור שהחוויה של ריאליטי היא מצד אחד מלחיצה מאוד , אבל מצד שני גם משחררת מאוד ומוציאה מאנשים דברים שהם לא היו אומרים ביום יום. אם תקחו את כל הקטעים שבהם אני מופיע, אפילו עם העריכות, תוכלו לשים לב שביום השני והשלישי (ספות 2 ו  – 3), אני כבר מדבר בצורה הרבה יותר קולחת ופחות הססנית גם עם אנשים שאני פוגש בפעם הראשונה. זו בעצם סוג של התרגלות למצלמה שנעשית בצורה לא מודעת ואחד הדברים הראשונים שהמלהקים בודקים אצל המתמודדים. כמעט כל מי שהשתתף בתוכנית כזו או אחרת, יגיד לכם שהוא לא זוכר בכלל שהוא אמר X או אמר Y, וזה בדיוק העניין שהעורכים והבמאים בונים עליו. מי שמודע לכך שכל מה שיוצא לו מהפה עלול להיות משודר, יכול לשים לעצמו גבולות. מה שלא מודע לכך, עלול לגלות שהעריכה הוציאה דברים מהקשרם ומרגע שהחומר נמצא אצל העורך, הכדור עובר למגרש שלו והמשתתף / המתמודד לא יכול לעשות שום דבר בנידון.

403 אוהדים בפייסבוק?

נכון לרגע כתיבת שורות אלו, אני חושב שאולי שלושה אנשים זיהו אותי, ואני חושב שבדיעבד זה קשור לעובדה שהפופולאריות של הסדרה רחוקה מלהיות גולסטאר. לעמוד הרשמי של הסדרה בפייסבוק יש 403 אוהדים. למרות שהמעורבות שלהם גבוהה (27 מהם מפיצים הלאה את התכנים), קשה להגיד שהסדרה צוברת תאוצה ברשת : אני רואה את זה גם מהמספר החד ספרתי של הביקורות שפורסמו, אבל בעיקר בשל העובדה שרוב התוצאות בגוגל מפנות לתוכן משוכפל באתרים שמקשרים לאתרים הרשמיים של הסדרה. לי אישית יש הרגשה שרוב המבקרים, אבל בעיקר הצופים לא יודעים כל כך איך לאכול את השילוב של דוקו ריאליטי שהוא לא מיני סדרה בפריים טיים, ותוכן שלא ממש מיועד לילדים. הנגיעה דווקא בקצוות של החברה גורמת לכך שאפשר להתחבר לסדרה מאוד בקלות, אבל אפשר גם לסלוד ממנה ולחשוב שהיא מזויפת לחלוטין (מה שכמובן רחוק מרחק אלפי שנות אור מהאמת כמו שהבהרתי בחצי הראשון של הפוסט).

מעניין יהיה לראות מה יקרה בהמשך. מכיוון שאני כמוכם לא יודע מה יקרה בהמשך לגיבורים האחרים, קשה לי להעריך אם יהיה פרק ויראלי שיגרם לסדרה לפרוץ בבת אחת,אבל אני מן הסתם מקווה שכן :-).

 

 

 

7 Comments

 1. אני יוד שעצאו כבר פרקים 9-10 בVOD. באופן אישי, אני מסתמך על YNET ו YOUTUBE. לצערי אני עדיין תקוע בפרק 7…

  איך הסדרה עד עכשיו?

  אסף לוי
 2. כל מילה סלע!
  רק מי שמבין בעריכה או חד עין או נכח בהפקתה יודע ,שאומנם בחרו לנו את המארחים , אבל כל השאר ספונטני ואוטנתי. אכן אביחי, צריך לעשות את מלאכת העריכה בקפידה ,אחרת, הקהל ה”פשוט” עשוי להתבלבל ולחוש חוסר אמינות כתוצאה מכך..

  אסתי
 3. חברים אני ממש אוהבת את הסדרה וחושבת שהיא ניסוי תרבותי מעניין.
  אהבת את הסיפורים של כולם חוץ משל מאור ואביחי (כל אחדמהם מצליח לעורר בי סלידה עמוקה).
  מאוד סקרנית לדעת אם אסתי המשיכה את התהליך שהותחל גם בארץ, ואיך זה משפיע על הילדים והגרוש שלה .
  האם אסף ואיתי קיבלו משהו (ערך מוסף) מהחוויה
  והאם ליעד וקובי נפרדו ? (לדעתי האישית היא צריכה להעיף אותו קיבינימט ולהפסיק לחשוב שזה הכי טוב שהיא יכולה להשיג, כי זה ממש לא!)

  מירב
 4. אתה משתתף בגולשי ספות? כל הכבוד… יש לך תפקיד ראשי?
  מאחל לך בהצלחה בסדרה.

  בכל מקרה, ראיתי שזה בלוג של משחקים והעליתי אתר של משחקים שתיכנתתי ורציתי לשאול על סמך נסיונך. מה לדעתך סיכויי ההצלחה שלי.שם האתר :
  משחקים פשוטים בעברית
  מקווה שהקישור יצא טוב.

 5. הי,
  אמנם באיחור משהו.. =)
  רק השבוע גיליתי את הסדרה הזו (לגמרי במקרה..) והתמכרתי.. בעיקר בזכותכם ובזכות אסתי
  אתם נוגעים ללב, אמיתיים ומעניינים
  והסדרה הזו מצוינת לדעתי =)

  אפרת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.