מבצעים מבצעים ואנחנו סובלים

בהתחלה זה היה נחמד, לא, באמת : סטים הציעו מבצעי סוף שבוע ארוך (בין חמישי בערב לראשון בערב לפי השעון שלנו) בהם הייתם יכולים לרכוש משחק (שאולי לא חשבתם לרכוש אותו בגלל המחיר הגבוה שלו) בהנחה, כשמדי פעם היו גם מבצעים עונתיים עם הנחות גבוהות יותר שנמשכו כמה ימים.

אז קרה משהו שהוא כביכול החלום הרטוב של כל שחקן PC – לסצנה הצטרפו מספר שחקנים חדשים שהראו נכונות להשתוות לסטים ואף לעלות עליה והתחרות בזירה הדיגיטאלית שהייתה עד אז די מנומנמת, החלה להתעורר : זה התחיל עם Green Man Gaming שנתנו את האפשרות למכור משחקים בחזרה תמורת כמה דולרים ולאחר מכן יצאו עם קופונים שמקנים הנחה קבועה של 10-20 אחוזים לרוב המשחקים באתר, והמשיך עם אתרים כמו Humble Bundle  שמכרו חבילות של משחקי אינדי כשהקונים עצמם הם שקבעו את המחיר ואף יכלו לבחור איזה חלק מהרווחים ילך לצדקה ואיזה יישאר בידי המפתחים. כיום ה – Humble Bundle היא בעצם כבר חנות בפני עצמה עם מבצעים יומיים ואפילו חבילות שבועיות… חבילות שרק הולכות וגדלות, לפעמיים ליותר מעשרה משחקים אם אתם משלמים מספיק (בדרך כלל המחיר עדיין מגוחך, כ 2$ למשחק לכל היותר).

כמובן שלא הזכרתי את EA, שהמבצעים שלה לא היו כל כך מעניינים אם לא הייתה לה בלעדיות חלקית על חלק מהמשחקים כמו לדוגמה Mass Effect 3 שבכלל לא הגיע לסטים בגלל סכסוכים מתוקשרים בין החברות.

מלחמת התשה

סטים לא נשארה חייבת והוסיפה עוד כמה מבצעים לאלו שכבר היו קיימים אצלה : מבצעי אמצע השבוע, מבצעים יומיים, מבצעים על כל עדכון משמעותי של סטים (לדוגמה, בזמן שמצב ה – Big Picture לתצוגה על הטלוויזיה יצא מבטא, היו מבצעים על משחקים שתמכו בגיימפד) ולאחרונה גם מבצעים לאורך כל השבוע (חוץ מסופי שבוע) של משחקים ישנים יחסית ומשחקי אינדי.

עוד צעד משמעותי שלא קשור ישירות למבצעים, אבל בהחלט הגדיל את התחרות על תשומת הלב שלנו היא כל העניין של Steam Greenlight  במהלכו הגולשים מצביעים למשחקים שהם היו מעוניינים לראות בחנות. למרות ששירותים כמו Desura היו קיימים כבר מקודם, Greenlight אכן מצליח להפריד את המוץ מהתבן ולסנן פנימה משחקים שפונים לקהלים גדולים יחסית. הבעיה היא שעדיין מדובר בכמות מפלצתית של משחקים, ורק בסבב הנוכחי אמורים להתווסף לא פחות מ – 75 משחקים, אלו שיצטרפו ל – 2000 המשחקים החדשים (מכל הסוגים) שסטים כבר כללה בקטלוג שלה השנה (יותר מכל שנת 2013).

אה – מה – מה… כפי שהדברים נראים כרגע, המשחקים ב – Greenlight הם במקרים רבות חופפים למשחקים בפינות האינדי באתרים אחרים, כלומר, ה – Greenlight הפך להיות סוג של רף שאתרים אחרים מחליטים ליישר איתו קו, וזה מחזיר אותנו לעניין המבצעים : מדוע?  מכיוון שאם האתרים השונים מוכרים את אותם משחקים, תמיד הם יתחרו ביניהם על מבצעים בלעדיים, מה שגורם לחלק לא קטן מאיתנו (או לפחות לי) לבזבז יותר זמן בשיטוט בין האתרים מאשר לשחק ממש… טוב, קצת הגזמתי, אבל הבנתם את התמונה…

אם אנחנו מרוויחים מזה, אז למה אנחנו סובלים?

בלי להיכנס לשאלה האם המפתחים עצמם מרוויחים או לא מן המבצעים ,[שאלה שאני לא בטוח שאני יכול לענות עליה מכיוון שלא ברור לי בדיוק כמה מהרווחים אכן מגיעים אליהם והאם כולם מחפשים בהכרח רווח או שאולי בעיקר חשיפה לקראת הפרויקטים הבאים שלהם] – הרי  שבתור גיימרים יש לנו היום ללא ספק הרבה יותר משחקים שמנסים ללכוד את תשומת הלב שלנו בכל רגע נתון, זאת בהנחה שאנחנו לא חיים במערה וקונים את המשחקים שלנו רק בקופסאות… (אני מכיר כמה כאלו שעדיין עושים את זה אגב).

 כרגע יש לי בספרית ה – Steam בערך 20 משחקים שעוד לא שיחקתי בהם, את כולם קניתי במבצעים כאלו ואחרים, וזה עוד נחשב למעט יחסית לפי שאני שומע מאנשים אחרים… אם לא היה חסר לי זמן פנוי לטובת הדבר הזה שנקרא חיים אמיתיים (או כסף לצורך העניין) והייתי מאלו שיכולים לשחק עד חמש בבוקר , סביר להניח שמספר המשחקים שהיו מעניינים אותי (ולו רק לשעה קלה) היו מגיע בקלות ל – 100 לפחות, לא כולל משחקים על פלטפורמות אחרות…

והסיבה העיקרית שבגללה אני "סובל" היא שתמיד יהיה איזשהו משחקי מדובר במחיר אטרקטיבי (15-20 דולר) שאנשים ידברו עליו, יכתבו עליו פוסטים ויסבירו למה זה משחק שממש חייבים לשחק בו, במיוחד לאור המשחק הקודם של המפתחים. Transistor הוא דוגמה מצוינת למשחק שאני לא יודע מתי אגיע אליו (אני בדרך כלל מסוגל לשחק ב – 3 משחקים במקביל ואולי עוד אחד קאז'ואלי מדי פעם), אבל גם שמות כמו Peggle 2 ו – Shovel Knight (לחובבי 8  ביט) כבר נכנסו לרשימה הזו אצלי:

כמובן שזה לא תמיד מדויק ויש לי גם לא מעט משחקים שלפי הביקורות, לא סביר שאני אסיים אותם משום שבדרך כלל יש קורלציה די טובה בין התלונות הנפוצות לבין מה שבאמת מפריע לי במשחק. מצד שני, רק לראות את כל הרשימה הארוכה הזו בספריה עלולה לגרום לכאב ראש רציני.

לסיום, כל מה שכתבתי כאן מגיע מנקודת המבט האישית שלי, אבל יש לי תחושה חזקה שלהרבה אנשים יש תחושות דומות. לא נכנסתי גם לשאלה "האתית" בנוגע לערך שיש למשחק אם אחרי חודש או חודשיים נחתך לו המחיר ב – 50% או 75%, ולכן אני יותר מאשמח אם תשתפו אותי בתחושות שלכם והדרך שלכם להתמודד איתן.

2 Comments

 1. ובכן, הפתרון שלי מאוד פשוט. שלא לומר אינפנטילי, או רמאות פסיכולוגית בשקל, אבל הוא עובד. יש לי רשימה.

  ה"רשימה" היא משהו שהתחיל על פתק קטנטן על השולחן שלי בתקופה שבה התחלתי לעבוד ב"גיימר" ולראשונה התוודעתי לקונספט של "יש לי יותר משחקים מזמן לשחק בהם". היא צמחה. הפתק הפסיק להספיק, באיזשהו שלב, עברה ל- Notepad, משם לאקסל, ובגלגולה החדש ביותר מאכלסת לי Google Spreadsheet שבטבלה הראשית שלו יש 280 אייטמים. הרעיון מאוד פשוט: כשאני קונה משחק חדש, אני מכניס אותו לרשימה. כשאני מסיים משחק, או מרגיש שאני ממצה אותו, או מה לא, אני מוציא אותו מהרשימה. זה הכל.

  וברור לי שזו רמאות. ברור לי שלרוב המשחקים ברשימה הזו אני בחיים לא אגיע והיא תמשיך לגדול לנצח. זה בסדר. העובדה שזה "ברשימה" מרגיע את החלק של ה- OCD במוח שלי. אין סיכוי שאני אפספס משהו *בטעות*, כל עוד אני מקפיד לכתוב כל משחק שיש לי רצון לשחק בו ברשימה.

  השאר זה כבר עידונים קטנים יותר לשיטה. למשל, יש לי רשימה קטנה יותר, של 10 משחקים מתוך הרשימה הגדולה, שהם המשחקים שאני רוצה להגיע לשחק בהם בטווח הקרוב (משחקים חדשים שאני קונה/מקבל כחלק מ- Bundle עלולים שלא להכנס לרשימה הזאת, כי יש בה מקום מוגבל, מה שאומר שהסיכוי שלי להגיע אליהם אי-פעם מאוד נמוך – אבל זה קורה לפעמים). לפעמים אני מכניס לרשימה הגדולה כל מיני משחקים שאני רוצה להגיע בהם לאיזשהו יעד, כמו "לנצח את XCOM על Classic Iron Man" או "לסיים את Human Revolution כשאני משיג את Pacifist ו- Foxiest of the Hounds". אבל בעיקרון, זו הדרך שלי להתמודד עם אינסוף המשחקים שמצטברים לי בעקבות המבצעים האלה. אני מכין רשימה.

  אה, וגם, עם השנים, כמות המשחקים שאני קונה במבצעים וכמות ה- Bundle-ים שאני קונה ירדה דרסטית. אבל זה בעיקר הרשימה.

 2. אז אפשר להגיד שגם לי יש סוג של רשימה, רק שהיא בדרך כלל ב – Wish List של סטים… אחרי שקניתי את הגלקסי עשיתי רשימה ב – Notepad שם, אבל די זנחתי את זה. אולי הגיע הזמן לחזור לזה…

  העניין הוא יותר עם המשחקים שאני פתאום נזכר שקראתי עליהם והנה הם יצאו, מה שמשבש לי את כל הסדר עדיפויות ברשימה. ועם ה – DLC זה אפילו יותר קריטי (גיליתי שאם אני משחק ב – DLC אחרי שעברו כמה חודשים, ברוב המקרים כבר לא יהיה לי כוח לחזור למכניקה של המשחק ובמיוחד שאין כמעט חבילות DLC שהן טובות כמו המשחק הבסיסי, אולי למעט GTA)

  וכן, גם לי יש נטייה ל -OCD שמקשרת לזה, אבל יותר בקטע של תכנון סדר יום, ואם משהו משתבש, זה יכול לחרפן אותי (גם אם אני לוקח מרווח זמן). מצד שני אולי זה בגלל שאני לא רואה את עצמי עובד כשכיר 🙂 …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.