חולות הזמן (הסרט) – סוג של ביקורת…

סרטים המבוססים על משחקים  ידועים בדרך כלל לשמצה, נראה כי צוות שחקנים מיומן ואפקטים מיוחדים פשוט לא מספיקים כדי לחפות על עלילות רדודות ותסריטים מבולגנים חסרי כל היגיון. מי שחושב שאני מדבר רק על מורטל קומבט 2 או האחים סופר מריו  של שנות ה90, מוזמן לבדוק את מקס פיין או סטריט פיטר – האגדה של צ'אן לי , שני סרטים חדשים יחסית שהיו אמורים להסיר את הקללה ולא ממש הצליחו…

החדשות הטובות הן שהנסיך הפרסי : חולות הזמן הוא אמנם לא יצירת מופת, אבל הוא בהחלט נמצא כמה וכמה רמות מעל אותם סרטים שהזכרתי בפיסקה הקודמת. מדובר גם באחד הסרטים הבודדים בעלי פרופיל כל כך גבוה שמגיע אלינו לפני ארה"ב, ותעשו לי טובה, לכו לראות אותו בקולנוע ולא מאיזה קובץ CAM מגורען. ההפסד יהיה כולו שלכם.

אם שיחקתם בחולות הזמן המקורי, תאלצו לשכוח את רוב קווי העלילה, בסרט היא שונה למדי ורק בקטעים מסוימים יש הקבלות למשחק . לעומת זאת, חתימת ידו של ג'ורדן מכנר שפיתח גם את המשחק וגם עזר בכתיבת הסרט בהחלט מורגשת כאן (הוא עיצב גם את קראטקה ושני המשחקים המקוריים הדו מימדים).

בפתיחת הסרט אנו מגלים שהנסיך המוכר לנו הוא בעצם לא בן מלוכה מכיוון שכאשר היה ילד אומץ על ידי המלך שהתרשם מהצורה בה הילד הקטן נלחם בקרבות רחוב בשוק. למרות אהבתו של המלך, הנסיך תמיד נמצא בצלם של אחיו הגדולים וכאשר מתגלה חשד לאחסון נשק בעיר חסות בשם אלמות, הוא יוצא למבצע גרילה ופותח לצבא הפרסי את שערי העיר. הנסיך לא מוצא את הנשק הסודי, אלא פיגיון מוזהב ויפה במיוחד. לרוע מזלו של הנסיך, אחיו טוס בוגד בו ונותן לו גלימה מקוללת שנמצאה (כביכול) בעיר ואותה הוא מבקש ממנו להעניק למלך בתור מתנת קרב.  כאשר המלך לובש את הגלימה, היא שורפת אותו למוות והנסיך נאלץ לנוס על נפשו ביחד עם הנסיכה של אלמות אשר יועדה להיות אישתו לאחר כיבוש העיר. במהלך מנוסותו הנסיך משתמש בטעות בפיגיון וכך מגלה את יכולותו המופלאה להחזיר את האוחז בו אחורה בזמן ללא ידיעתם של שאר הסובבים אותו. מכאן מתחיל המסע להשבת הפיגיון למקומו הראוי על מנת שלא יפול לידים הלא נכונות…

עד כאן תיארתי בערך את רבע השעה הראשונה של הסרט, ואם יש משהוא שאפשר להגיד על העלילה זה שהיא בהחלט לא לינארית וישרה כמו ברוב סרטי האקשן הקייצים והמטופשים בדרך כלל. זה לא אומר שאין קטעים שמאלצים  ומביכים, אבל העלילה מספיק חזקה על מנת שהסרט לא יהפוך כאמור לעיסה דביקה וחסרת היגיון. קטעי האקשן מבוימים היטב וכוללים כנדרש הרבה קפיצות וצחצוחי חרבות.  אפילו הסוף שבטח יזכיר לכם כמה וכמה סרטים שכבר הפכו לבדיחה בגלל הסופים ההזוים שלהם (אתם תבינו לבד…) מתגלה בעצם כמתוחכם למדי. כמובן שאי אפשר בלי קטעים קומיים להפגת המתח, ובהחלט יש פה כמה לא רעים בכלל…

את הנסיך מגלם Jake Gyllenhaal שגם אני לא ממש שמעתי עליו עד לפני הסרט. רוב הזמן הוא משחק בצורה סבירה, אבל יש לו נטיה מעצבנת לעשות פרצופים דמויי כלב (בתקווה שלא מדובר בטיקים בלתי נשלטים…). בן קיסנגלי משחק לא רע, אבל התפקיד שלו יחסית קטן למרות שהוא הנבל המרכזי בסרט. שאר השחקנים משחקים לא רע אני מניח, אבל באמת שאין לי יכולת לשפוט לגמרי.

אם יש נקודה אותה לא ניתן בשום פנים ואופן לזקוף לרעתו של הסרט, הרי שאלו חייבים להיות הנופים והצילומים המדברים שפשוט נראים נפלא ומצליחים להעביר את המראה והתחושה של  סיפורי אלף לילה ולילה. דווקא האפקטים המיוחדים נראים לפעמיים מוזרים ולא קשורים, לא בכל סרט חייבים לתקוע הילוכים איטים דמויי מטריקס (בשרלוק הולמס אגב, זה אפילו יותר הזוי…).

אבל בסופו של דבר אני מניח שמה שיעניין הרבה אנשים זה עד כמה הסרט באמת מעביר את התחושה של משחק המחשב. התשובה היא שבהחלט יש קטעים שהם מחווה ישירה למשחק כמו אלו בהם הנסיך נתלה על בולי עץ או מבצע סלטות על קירות אבל אין כמעט זכר למפלצות או יצורים בלתי אנושיים  (למרות שחלק מהאויבים והלוחמים הם עדיין מיומנים מאוד). יותר מזה, בגלל אופיה  של העלילה, הפיגיון כמעט לא משמש בקרבות, בניגוד גמור למשחק.

לסיכום,כמשקללים את המינוסים מול הפלוסים, לדעתי עדיף סרט שמפרש את המשחק בצורה חופשית מאשר סרט שמנסה להצמד אליו יותר מדי ופשוט לא מדבר "בשפה הקולנועית" או להפך, מתעלם ממנו לגמרי ( סופר מריו). זו גם הסיבה (לדעתי) שרוב הסרטים מבוססי משחקים כן נכשלים. אם המודל הזה אותו ניתן לראות בנסיך הפרסי באמת יוכיח את עצמו, זו בהחלט יכולה להיות מהפכה לא קטנה. אז אבי, אולי סוף סוף צדקת 🙂

4 Comments

  1. ROZELESS

    אני שייך לדור שהכיר את המשחק הראשון והשני (למרות שבשני אפ'פם לא הצלחתי לעבור את החמש שניות של המשחק) וכשיצא חולות הזמן זה כבר היה רחוק ממני ולא הצלחתי להתחבר לדמו שלו ככה שאת העלילה הכרתי בריפרוף קל אבל הסרט בהחלט היה מהנה ומספק ולא יותר מידי מבוסס אפקטים ..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.