ביקורטרו : MegaRace 3

גם לאספן משחקים ישנים כמוני יש לעיתים פינות שהוא לא תמיד מגיע אליהן, ומגה רייס 3 הוא משחק שבהחלט לא הייתי מודע לקיומו. את מגה רייס 1 ראיתי בערך באותה הזדמנות שבה חזיתי לראשונה במשחקי CD אמיתים, כאלו שבאמת תופסים יותר מ100-200 מגה בייטים. הגראפיקה אכן הייתה מדהימה, אבל כל ניסיון לשחק יותר מחמש דקות הוביל למסקנה שהקשר בין הלחיצות על המקלדת למה שקורה על המשחק מקרי בהחלט. מגה רייס 1 הצליח להיות משחק המירוצים היחיד בהיסטוריה שעשה הדמיה של דוושה מסוג חדש, דוושת הגזברקס, או שהמכונית שלכם האיצה בלי שליטה, או שהיא דפקה ברקס מהגיהנום. מודל כלי הנשק היה בסיסי ביותר ולא ממש תרם לחווית המשחק שנותרה בסיסית עד אימה. תוסיפו לזה את הצבעים הפסיכודלים וקטעי הווידאו המביכים, וקיבלתם דוגמה מצוינת למשחק שמכר רק בגלל הפורמט הפיסי שלו.

מגה רייס 2 לעומת זאת, כבר היה סיפור אחרי לגמרי, לא רק שהגראפיקה המוזיקה ואפילו קטעי הוידאו שופרו פלאים ׁ(באדיבותה של מלכת היופי "לו סינדה"), אלא שהמשחקיות הפכה להרבה יותר מורכבת ביחד עם שליטה הרבה יותר טובה, משימות מגוונות יותר ומערכת שידרוג נורמלית. למעשה סביר להניח שאם הייתה יוצאת גרסת HD משוחזרת, היא עדיין הייתה יכול להתחרות בלא מעט משחקים מודרנים מהסיבה הפשוטה שהאווירה הייתה ונשארה משהוא יוצא דופן. (תסלחו לי, אבל אני לא הולך להפוך את המילה רגש לפועל…).

אבל בדיוק כמו משחקים וסרטים רבים, אחרי עליה חייבת להיות נפילה, ומגה רייס 3 הולך כמה וכמה צעדים אחורה. בדרך כלל רקעים שלא מרונדרים מראש אמורים להיראות יותר טוב, אבל המנוע הגראפי של המשחק שאולי היה נראה מרשים על  PS1, נראה מיושן ומרוח .ההחלטה ללכת על חלליות במקום כלי רכב גורמת למגהרייס 3 להיות המשחק הכי פחות מקורי בסדרה כי הוא נראה הרבה יותר מדי כמו Wipeout. קטעי הוידאו המושקעים והמוזיקה קוצצו גם הם : לאנס בויל (המנחה) נראה חסר אנרגיה וציני (כלומר מעצבן) מתמיד עם תספורת קוצים נוראית ותפאורה סטייל פרק הצבעים של פרפר נחמד. המוזיקה בנויה מסגמנטים חוזרים של חמש שניות ונוצרים חיתוכים מאוד לא טבעיים (ולפי הטריילר לא מדובר בבעיה טכנית). בדרך כלל אומרים שאיכות יותר חשובה מכמות, אבל את הקיצוץ בנפח המשחק (שני דיסקים מול אחד) אי אפשר להסתיר במקרה הזה.

כל הבעיות האלו לא אמורות לפגוע בליבה של המשחק, המשחקיות, אבל גם בתחום הזה MR3 מצליח לפשל ובגדול! במקום ללכת על אלמנט אחד מרכזי, החליטו לשלב כמה אלמנטים ביחד : ירי, הגנה ומהירות , כל אלמנט כזה נקרא מודל וניתן להשתמש בכל מודל שרוצים כל עוד יש מספיק אנרגיה. על הנייר זה נשמע נחמד, אבל בעצם רק במצב אימון יש ממש משמעות למודל הנשק מכיוון שאין שום מצב משחק אחר שבו צריך להשמיד את המתחרים. בנוסף ישנם גם בונוסים עצמאיים שלא קשורים למודל ומשתמשים בהם לפי הסדר שבו קיבלנו אותם. חבל רק שהציורים שלהם ממש לא ברורים והם בדרך כלל גורמים לכל מיני דברים להופיע מאחורי הרכב כך שבעצם בכלל לא רואים אותם!! אם זה לא מספיק מוזר, הרי שיש כמה דרכים להפעיל את המודלים… בקיצור, המשחק כל כך מתוסבך, עד שקריאת המדריך היא בגדר חובה, וכזכור, מדובר בסך הכול במשחק מירוצים פשוט ולא בסימולטור.

אז כמו שהזכרתי, ישנם כמה מצבי משחק לא מקוריים במיוחד. מצב הארקייד הוא פשוט מירוץ במטרה להגיע לאחד מהמקומות הראשונים, אך משום מה החליטו להגביל את מספר הניסיונות לשלושה בלבד בלי אפשרות לשמור באמצע. כמובן שלכל מסלול יש מבנה קבוע שאפשר ללמוד, אבל מודל המהירות שבלעדיו קשה לנצח הופך לסוג של חרב פפיות : כשמפעילים אותו כמעט בלתי אפשרי להתחמק ממוקשים , ובגלל שהרחפת / חללית זזה כל כך מהר, לא ניתן לצפות אותם מראש. מצד שני, בלעדיו קשה מאוד להגיע לאחד מהמקומות הראשונים. העובדה שאפשר לאבד אנרגיה גם מסתם היתקעות בפינות, הופכת את מצב הארקייד למתסכל עוד יותר. כל זה חבל מאוד, כי חלק מהמסלולים הם בהחלט לא רגילים וכוללים שלל קפיצות פיתולים וחורים שמזכירים מעט את החוויה יוצאת הדופן של STUNTS המיתולוגי (4D Driving).

מצב הארקייד הוא אמנם מתסכל , אבל לא יותר מתסכל ממצב הקטסטרופה. מצב הקטסטרופה באמת מנסה לקחת את המשחקיות לכיוון אחר, אבל שוב פעם עושה יותר נזק מאשר תועלת – במצב זה ישנן כל מיני סכנות לאוך המסלול בגלל כל מיני ניסוים ביולוגים מופרחים והמטרה היא לשרוד עד סוף המסלול. לא ממש הצלחתי להתקדם הרבה במצב הזה מהסיבה הפשוטה שהמסלול הראשון מורכב מתעלות צרות , אבנים מתגלגלות וצמחי ענק שאי אפשר שלא להיתקל בהם. מהר מאוד המטרה היחידה שתראו לנגד עינכם היא להשיג כמה שיותר אנרגיה למודל ההגנה, וגם אז מדובר במשימה כמעט בלתי אפשרית. אל מצב הקריירה לא ממש הגעתי,  אבל נראה כי הוא דומה למדי למצב הארקייד.

עכשיו אולי יותר קל להבין למה כמעט אף אחד לא שמע על MR3, המפתחת Cryo העדיפה להשתמש במותג על מנת לחקות משחקים אחרים ולא ראתה לנגד עינייה את היחודיות של הסדרה כולה (או לפחות של MR2). קשה להגיד את זה, אבל בזמנים בהם כל אחד יכול להוריד את TrackMania המצוין, ,MR3 לא שווה אפילו את השלושה דולרים שהוא עולה (המבצע נגמר ב27). לעומת זאת, החבילה הכוללת את שני קודמיו שווה הרבה יותר גם כשהיא לא במבצע…

עמוד המשחק בGOG (המבצע כאמור עד ה27 לחודש)
וכמה הערות טכניות בקשר לשרות של GOG עצמו – המשחקים עצמם לא דורשים הפעלה דרך תוכנה ולמעשה לאחר שמורידים את המשחק ניתן לעשות בקובץ מה שרוצים ואפילו להוריד אותו שוב (כמובן שהעתקתו למישהוא אחר עדיין מפרה את תנאי השימוש). המהירות בינונית למדי, וכדי להקפיא את ההורדה יש להשתמש במנהל ההורדות של האתר שדורש בעצמו התקנה של Adobe Air. מבדיקה שלי אי אפשר להשתמש במנהל הורדות חיצוני.

One comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.