איזה טטריס אתם מעדיפים?

אני מודה שאף פעם לא הייתי טוב במיוחד בטטריס, אבל לאחרונה התחלתי לשחק בו שוב בזכות Tetris Effect. למי שלא מכיר, מדובר בגרסה של טטריס שבה בכל "סיבוב" יש אפקטים שונים ומוזיקה שונה שמושפעים ממספר השורות שכבר יצרתם ובחלק מהמקרים אפילו מהזזה של כל צורה… המשחק יצא במקור ל-PS4, אבל זמין גם בחנות של אפיק.

זה נתן לי בין היתר את הרעיון לכתוב את הפוסט הזה ולסכם בקצרה את כל סוגי הטטריס או המשחקים דמויי הטטריס שאני מכיר ולהציב קישורים להורדה של כל גרסה רלוונטית (כמעט). כדי לדייק, לא כל המשחקים כאן הושפעו ישירות מטטריס ואת האבות הקדומים שלהם אפשר לזהות אחורנית עד למשחקי לוח כמו מג'ונג.

בכל מקרה, אם אתם מתכננים לשחק את גרסת ה-PC  של טטריס אפקט במסך גדול, כדי שתתארגנו על שלט עם D-PAD טוב (לא זה של האקס בוקס 360), אחרת יהיה לכם מאוד קשה לשחק מכיוון שהסטיקים שולטים במצלמה ולא במשחק עצמו…

טיפה היסטוריה

טטריס הוא כידוע משחק שפותח בברית המועצות. הסיפור של האופן בו טטריס הגיע לעולם המערבי הוא מורכב למדי וכולל המון ממבו ג'מבו משפטי, בעיקר בגלל שרוסיה הסובייטית עשתה הכול כדי לשמור את הרווחים ממנו לעצמה וכל חברה קיבלה זכויות לשימוש בטטריס בפלטפורמות שונות. החדשות הטובות הן שבסופו של דבר אלכסיי פז'יטנוב, שיצר את המשחק המקורי ,הצליח לקבל שוב את הזכויות על המשחק והקים את חברת הטטריס (The Tetris Company), אשר כיום נותנת את האישור הבלעדי לחברות שונות להשתמש בשם טטריס ולפתח משחקים שמבוססים על הנוסחה המקורית.

הנה סרט דוקומנטרי שלם על טטריס באורך שעה (!). ממליץ לצפות בו בחלקים:

אז מה זה בעצם "הטטריס המקורי"?

כשאנחנו מדברים על "הטטריס המקורי", אנחנו מדברים על המשחק הקלאסי בו כל הצורות שנופלות מורכבות מארבע קוביות זהות, כך שיש בסך הכול 7 צורות שונות. למעט המראה של כל צורה, אין הבדל בתפקיד שלהן וכל צורה יכולה להשלים שורה ממש כמו כל צורה אחרת.

הגרסה הרשמית של טטריס (לחצו על Play Now למעלה)

לעומת זאת, קיימות עשרות גרסאות אחרות של טטריס שחלקן מפורסמות פחות וחלקן יותר:

טטריס לשניים

בעיקרון מדובר על גרסה שבה שני שחקנים מתחרים אחד מול השני עד שהמסך של אחד מהם נחסם. בחלק מהגרסאות כל פעם ששחקן אחד משלים שורה או מספר שורות, השורות האלו נדחפות מלמטה אל שדה המשחק של השחקן השני ומקשות עליו. הגרסה המודרנית של טטריס לשניים היא כמובן "טטריס 99" שעליו תוכלו לקרוא בסוף.

טטריס תלת ממדי (בלוק אאוט)

כשמה כן היא, גרסה תלת ממדית של טטריס שבה החתיכות נופלות למעין באר והמטרה היא ליצור "שכבות" שונות באותו צבע בבאר. כמו שאתם יכולים לתאר לעצמכם, מדובר במשחק די מאתגר.  למרות שלפז'יטנוב יש גרסה משלו בשם Welltris, הרי שהגרסה המוכרת ביותר שלו נקראת Block Out ותוכלו להוריד גרסה מודרנית שלה בקישור למטה:

Blockout 2 האתר הרשמי (כולל הורדה למחשב)

"טטריס עמודות"

המשחק הזה נקרא במקור Columns, אבל יש לו דימיון רב לטטריס. כאן כל צורה היא עמודה שמורכבת מצורות שונות, כל אחת בצבע אחר ואפשר להחליף את הסדר בין הצורות. המטרה היא ליצור רצפים של מספר חלקים בצבע אחיד. מצב זה יוצר תגובות שרשרת ואפשרות ליצור קומבינציות שונות על מנת לקבל נקודות בונוס. לפיכך, המשחק הזה דורש קצת יותר ראייה לטווח הרחוק ולא רק לטווח המיידי.

המשחק קיים ברוב האוספים של סגה ויש לו גם משחק המשך.

Columns ב3.5 שקלים (מגיע עם אמולטור מובנה של מגה דרייב)

פויו פויו (Puyo Puyo)

העיקרון דומה למדי למשחק הקודם, אבל כאן אין עמודות אלא רצפים קצרים שמורכבים משני "פויו" בצבעים. כאן עניין תגובות השרשרת מהווה כבר חלק מרכזי מאוד מהמשחק, במיוחד בקרבות בין שני שחקנים שבהם כל שחקן חוסם את השחקן השני עם חתיכות בצבע אפור. חתיכות בצבע אפור אי אפשר לשלב סתם עם צבעים אחרים והן נעלמות רק אם הן צמודות לרצף אחר שנעלם.

זו הגרסה האהובה עלי, אבל אני חייב להודות שהוא ממש לא פשוטה כפי שהיא נראית, אפילו נגד המחשב, ויש אסטרטגיה שלמה של בניית מגדלים בצורה מסוימת על מנת ליצור יותר תגובות שרשרת. יש אפילו גרסה של המשחק שבה אפשר לערבב בינה לבין טטריס באותו הלוח בשם Puyo Puyo Tetris, מה שהופך את כל העסק להרבה יותר מעניין (ומטורף…).

גרסת אימון – די מכוערת, אבל תוכלו להבין את הקונספט של המשחק (מסובבים עם רווח

Tetris Attack

משחק בלעדי לנינטנדו (עד כמה שאני יודע). אם אתם מכירים את קנדי קראש (ומי לא!), מדובר ברעיון מאוד דומה, רק ששטח המשחק כאן הוא שטח דינאמי בו שורות נדחפות מלמטה כל הזמן. מדובר במשחק קשה יחסית לדעתי ואני פחות אוהב אותו.

כרגע הדרך היחידה החוקית לשחק אותו היא משום מה דווקא ב-SNES Classic היפני, מה שאומר שלא מדובר בעניין של זכויות יוצרים ואולי הוא עוד יגיע למשחקי ה-SNES של מנוי האונליין של הסוויצ'.

Match 3 / באבלס

Match 3 הם משחקים דומים ל-Tetris Attack, אבל כאן הלוח הוא סטטי ואתם בדרך כלל רק יוצרים רצפים זהים באמצעות תזוזה של צורות שכבר נמצאות בתוך הלוח. חוץ מקנדי קראש, יש גם סדרת משחקים מאוד ידועה בשם Puzzle Quest בכל מיני גרסאות שונות, כולל גרסה של הנוקמים.

לבסוף, יש את כל אותם משחקי דמויי באבלס כמו זומה ואפילו Peggle, למרות שבהם בדרך כלל יורים את הצבעים השונים מתותח ולא מזיזים אותם.

מארוול פאזל קווסט  – 18.5 ₪ (גם במובייל)

באבלס המקורי (עד כמה שהוא יכול להיות מקורי…)

בג'ולד 3

ד"ר מריו

משחק שאולי שיחקתם לאחרונה במובייל. קצת דומה לפויו פויו, אבל המטרה כאן היא לחבר אנטיביוטיקה בצבעים שונים לחיידקים, כשהדמות של מריו היא בעיקר ליופי ואין לו תפקיד אמיתי. למרבה המזל, הוא דווקא כן נכלל בשרות ה-Online של ה-Switch, כולל האפשרות להתחיל את המשחק בשלב והמהירות הכי גבוהים כדי לראות את "סצנת הסיום".

Faces

המשחק המוזר הזה הוא למעשה משחק חצי רשמי של טטריס שפותח על ידי ספקטרום הוליבייט, החברה שקיבלה את הזכויות לשימוש בטטריס במחשבים אישיים. כל פעם נופלות מלמעלה שתי צורות והמטרה היא להרכיב פרצופים בחלק התחתון של המסך. כנראה שהמשחק הזה היה פופולארי בעיקר בקרב ציירי קלסתרונים, אבל הזכרתי אותו כאן יותר בגלל הערך הנוסטלגי שלו.

כיום אין דרך חוקית להוריד אותו, אבל אתם לא מפסידים הרבה…

טטריס 99

שמרתי את הטוב ביותר לסוף! מדובר על גרסת אונליין מיוחדת (למרות שאפשר גם לשחק נגד בוטים" בסגנון האחרון שורד (או כמו שאנחנו קוראים לה היום "באטל רוויאל"). המטרה כאן היא לשרוד לאחר כל השחקנים האחרים תוך כדי התמקדות בשחקן אחר. אתם יכולים לבחור אותו בעצמכם או לתת לאלגוריתם של המשחק לעשות זאת בצורה אוטומטית.

באופן אישי עוד לא יצא לי לשחק בו (ואני בספק אם חיבור ה-WiFi שלי יציב מספיק), אבל הוא נחשב להצלחה מסחררת.

משחק חינמי בסגנון טטריס 99 (נגד שחקנים אחרים או בוטים)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.