מוציאים קיטור

אם לפני שנה הייתם שואלים אותי מהן השיקולים שלי בקניית קונסולה, הייתי אומר לכם שעדיין יש לא מעט משחקים שיוצאים באופן בלעדי לשירותי ההורדות הייחודים שלהן וכנראה לא יצאו בעשור הקרוב למחשב… היום לעומת זאת התמונה קצת שונה : שוק הקאז'ואל המתעורר (במיוחד על הPC), הביא לכך שכמעט כל להיט מPSN (סוני) ו – XBLA (מיקרוסופט) יוצא בסופו של דבר גם למחשב (חוץ מהרימייק של Thexder אולי…), אפילו אם באיחור.

לעומת זאת, אני חושב שהיום זו הפעם הראשונה שנתקלתי בלהיט WiiWare  שסוף סוף מגיע לסטים (אחרי האייפון והWindows Mobile). קוראים לו Toki Tori, משחק יחסית ישן , אבל יפהפה שיצא בסוף ימיו של הגיים בוי קולור ולאחר מכן זכה לגרסה משודרגת גראפית (למרות שגם על הקולור הוא נחשב לעילוי גראפי). מדובר בשילוב של פלטפורמה עם חשיבה בצורת שימוש בכלים, וזה הרבה יותר כיף ממה שזה נשמע. אפשר גם לציין לטובה את העובדה שהמשחק ימכר במחיר זול יחסית של 5$ וקצת פחות מזה אם תזמינו אותו בימים הראשונים (בכל זאת מדובר במשחק בן שנתיים שהוא בעצמו רימייק

טוקי טורי הוא לא הרימייק היחיד שיגיע לסטים, גם Toki (בלי טוקי), המשחק האהוב עם הגורילה מהמכונות יגיע, וכנראה שביחד איתו יגיע משחק פלטפורמה אגדי נוסף , Rocket Knight. חוץ מזה שמדברים על רימייק של Joe & Mac, ניחשתם נכון, עוד משחק פלטפורמה (אבל עם דינוזאורים!)

אבל אם עד עכשיו שיבחתי את Steam, הרי שעכשיו אני חייב להתייחס גם לצד השני, יש מי שסובל מזה ובגדול! שרות GoG הכריז היום על שיתוף פעולה עם חברת Activision שבאופן מסוים שולטת גם במשחקים הישנים של סיירה. (תודה לgames.co.il שהפנו אותי לשם למרות שזה אמור להיות התפקיד שלי לעדכן את פורום משחקי הנוסטלגיה שם :->). GoG היו בעצם החלוצים בתחום המשחקים הישנים למחשב בהורדה דיגיטאלית, אבל איכשהוא Steam הצליחה לא רק "לגנוב" מהם את רוב הלהיטים, אלא גם להציע מבחר בלעדי משלה הכולל  לא מעט קווסטים של סיירה ולוקאס ארטס. לכן , זה לא מפתיע שאחד משני המשחקים הראשונים שהוצגו הוא Gabriel Knight הראשון (חטאי האבות), משחק שנחשב בעיני רבים לקווסט הבלשי הטוב ביותר אי פעם. זה עצוב, כי ברור לי שעוד כמה חודשים ספורים נראה את המשחק הזה צץ בשרות המתחרה. כשSteam יכולה להציע משחק שנמכר בGoG בחמישית מחיר (ראו מקרה Psychonauts) , לאף אחד לא ממש אכפת מDRM כל עוד הוא יכול להתקין את המשחק גם אחרי 30 ו40 פרמוטים.

אז כן, בסופו של דבר יש לי יחס אמביואלנטי כלפי הקטר של Valve – בתור מי שמתעניין בעיקר במשחקים קטנים וזולים, מדובר בחלום רטוב. מצד שני, משחקים כבדים יותר כמו MW2 נמכרים במחיר מלא רוב הזמן, Call of Duty 4 נמכר במחיר של 40 דולר, ומדובר במשחק בן שנתיים וחצי! למעשה, עד כמה שהבנתי, מרגע שחברה חיצונית מוכרת את הזכויות להפצה בSteam, היא לא יכולה לדרוש מחיר מינימום (לא ברור לי איך הרווחים מתחלקים), וכך Valve יכולה להציע מחירי רצפה למשחקים מסוימים. על הנייר זה נשמע מצוין, אבל מסתבר שהשירותים המתחרים פשוט לא יכולים לרדת לרמה הזו כמו שכבר ראינו במבצעי סוף השנה. אני לא רוצה לכתוב מונופול, אבל חייבים להודות שזה מתחיל להיראות ככה, שלא לדבר על הדימיון הרב למה שעבר (ועוד עובר) על חנויות הספרים בארץ . לסיום רק אוסיף שלא בדקתי את הנושא לעומק מבחינה עובדתית, אבל טענות דומות כבר נשמעו בעבר.

קשה לנבא את העתיד, אבל מעניין מה יקרה ביום בו חברה אחת תשלוט בשירותי ההפצה הדיגיטאלים, האם גם אז נהנה ממבצעים כל שני וחמישי, או שפתאום שירותי ההורדות על הקונסולות יראו אטרקטיבים הרבה יותר?

8 תגובות

 1. Nonomu198

  ככה זה עולם העסקים.
  אם סטים יהפוך למונופול, ואם הם יתחילו להוריד ברמת השירות והמחיר, תמיד תוכל לבוא חברה אלטרנטיבית ולגנוב להם את ההצגה.

  אבל אני לא דואג, כי אני יודע שוולב מתים על הכסף שהם מרוויחים מזה. מה אתה חושב, שהם מביאים את המשחקים וההנחות האלה בשביל יחסי ציבור? מה פתאום. בעסק מכירת המשחקים תמיד צריך להביא סחורה חדשה, ותמיד חייבים להיות הכי זולים. במבצעים האלה הם מוכרים לציבור שבחיים לא היה חושב על לקנות את המשחק בלי הנחה.

  רק חבל לי על האירופאיים (עם כל השנאה שלי אליהם), שמפספסים את כל המחירים והמבצעים (אם אתה לא יודע הם מקבלים מחירים בין 30 ל-70 אחוז גבוהים יותר).

 2. http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3839280,00.html

  Nonomu198,אתה צודק, למען האמת אני בעצמי קונה חלק גדול מן המשחקים רק במבצעים, אבל מצד שני , יש גם משחקים שיוצאים עם תג מחיר מלא של 60 דולר למרות שהפצה דיגיטאלית אמורה להיות יותר זולה. אם בעתיד תהיה פחות תחרות, המחיר הזה יוכל לטפס כלפי מעלה. בכלל, קשה לדעת מה יקרה בשוק בו יהיו 2-3 שחקניות גדולות, ולא 5-6 כמו שיש היום.

  ושוב, אפשר להשוות את זה במידה מסוימת לשוק התקשורת בארץ, היום פורסם סקר שמשווה אותנו לשאר מדינות הOECD, מסתבר שמחירי האינטרנט בארץ הם מהיקרים בעולם בגלל שיש רק שתי ספקיות תשתית שונות… תאר לעצמך מצב בו לSteam יש רק מתחרה גדולה אחת, יוכל להיווצר תיאום מחירים שיגרום גם למבצעים להיות תחת פיקוח… תמיד 7.5 דולר, ולא פחות מזה… (נניח).

 3. Nonomu198

  מאוד קל להשיג קרטל בארצנו הקטנה. מאוד קשה להשיג קרטלים בעולם האינטרנט הרחב והחופשי.
  וחוץ מזה, למרות שבישראל האלטרנטיבות לסטים לא קורצות במיוחד, בארצות הברית, באירופה (ובעיקר לאחר הייקור הביזארי בסטים) ואני מניח שגם ביפן, המחירים זהים ולעיתים נמוכים מאלה שבהפצה הדיגיטלית. לוולב אין ברירה אלא להשאר בתחרות, גם אם הם ישלטו בשוק ההפצה הדיגיטלית. מה שאני מנסה להגיד זה, שגם אם וולב יהפכו למונופול דיגיטלי, תהיה להם תחרות בשוק ה"פיסי". אם וולב יצליחו להפוך למונופול גם בשוק הזה, אוכל את כובעי ואשקיע את כל כספי במניות שלהם.
  אז נכון, זה מעצבן כשרואים שבסטים ההצעות הן לא הכי טובות (ראה Call of Duty 4), אבל לא צריך להכנס לפאניקה.
  החשש מעתיד חסר מחירים אטרקטיביים בהפצה הדיגיטלית חסר בסיס.

 4. אממ, אני מודה שאני לא ממש בקיא בתחום המכירות הלא דיגיטאליות (לפחות למחשב), אבל לא בטוח שמדובר באותו קהל יעד, אני מכיר כמה אנשים שמעדיפים פשוט מוצר פיזי. מה שכן, אני דווקא קראתי על ירידה במכירות משחקי PC בחנויות , לפחות באמריקה (בינואר שעבר דיברו על 14 אחוז) . בנוגע לאירופה, סביר להניח ששם באמת תמשיך להיות תחרות , אלא אם כן Valve תצבור מספיק נזק ותהיה חייבת לדאוג למחירים יותר פרופורציונלים. אני דווקא לא חושב שזה יקרה כי השוק האירופאי כבר רגיל להפרשי מחירים כאלו.

 5. לא ברורה לי הנחת העבודה שלך:
  אם Call of Duty 4 נמכר במחיר של 40 דולר וואלב לא מציעים אותו בשום מבצע אף פעם (את COD5 הציעו דווקא לא מזמן ב25$) – אז זה פשוט לא מסתדר לי עם מה ששמעת על זה שחברה חיצונית לא יכולה לדרוש מחיר מינימום בSteam.
  הרי ואלב היו בטח מתים להכניס את COD4 במבצע דרך השירות שלהם כי זה כותר שהיה מביא המון משתמשים חדשים למרות גילו. אבל COD4 הוא משחק שעדיין מוכר לא רע בחנויות ובמחיר ממוצע גבוה יחסית ככה שלאקטיוויזן אין כל כך סיבה להציע אותו במחיר רצפה בשירות המוני כמו זה של ואלב.

  אני מסכים עם Nonomu198: פיקוח על מחירים בשוק הזה הוא בלתי אפשרי וכנ"ל לגבי מונופולים. ביום שואלב לא יהיו מספיק אטרקטיביים במחיר, לא תהיה לי או לאף אחד אחר בעיה לעבור שירות.
  הרי החשש של הצרכנים ממונופול הוא שהמונופול יגבה מחירים גבוהים מידי כי אין לו תחרות, ולעומת זאת הדרך היחידה של ואלב להישאר כל כך פופולארית היא לגבות מחירים נמוכים מהתחרות.

  אי אפשר להשוות את המצב לשוק הספרים בארץ או לחוק המיותר הזה שעליו אני אפילו לא רוצה להרחיב, (אני אסתפק בלציין את זה שאיכשהו בישראל הצליחו לחשוב על הפיתרון הכי מטומטם ל"בעיה" ובדיוק על מה שיגרום לאנשים לקנות פחות ספרים מהיום)

 6. טוב, אז בדקתי את העניין והמפיצים באמת יכולים להטיל הגבלות מסוימות. אולי זה מסביר את המקרה של COD 4…

  לגבי כן מונופול, לא מונופול – עובדה שמשחקים מסוימים בפרופיל גבוה כמו MW2 נמכרים רק בסטים מכיוון שהם פועלים דרכה ושום חברה אחרת לא רוצה סוס טרויאני בחצר האחורית שלה . יכול להיות שלא יהיה מונופול מוחלט, אבל גם שליטה ברוב שוברי הקופות זה סוג של מונופול, 60 דולר זה המחיר גם בסטים וגם בחנות, ואין שום מתחרה דיגיטאלי שבכלל מציע אלטרנטיבה. אפילו אם יש מבצעים על המשחקים האלו, הרי שהסיבה היא שיקולי רווח ולא תחרות אמיתית.

 7. אני מסכים לחששות ממונופול של סטים, אבל יש בעיה קשה- ההיצע שהיא מציעה לשחקנים גדול פי כמה וכמה ממה שכל שירות אחר מציע, והמחירים שלה חסרי תחרות. למעשה, אם היא תהפוך למונופול (והיא בדרך), זה יהיה לגמרי בזכות ולא בחסד.

  אז כן, היא תוכל להעלות מחירים ולפגוע בשירות, אבל כרגע אין אלטרנטיבה אמיתית לסטים שאפשר לדבר עליה.

  שימו לב, עם זאת, למשהו מעניין- מספר המשתמשים בסטים עלה רק ב- 5 מיליון משתמשים בכל השנה האחרונה. זו צמיחה מזערית יחסית למה שהיתה עד היום. האם סטים מיצתה את השוק?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.