אי הcopyים?

איזה עיתוי נוראי, רק לפני  שלושה ימים כתבתי שאין לי מה לחפש בחדשות מE3, והנה מסתבר שדווקא לוקאס ארטס ( שמעריציה הוותיקים נוהגים לקלל אותה על בסיס קבוע מאז שהפסיקה לייצר קווסטים והתחילה לייצרה משחקי סטאר וורס נוראים – לגו לא נחשב) הכינה לנו לא הפתעה אחת, אלא שתים! לצד גרסה מחודשת של אי הקופים 1 (הסוד של אי הקופים), מתוכננת גם סדרת קווסטים בפרקים שתמשיך את הסדרה המקורית ותיוצר על ידי לא אחרת מאשר TellTale Games . למי שקצת מעורה ביחסים בין החברות, מדובר בחדשה מוזרה למדי :  טלטייל הוקמה למעשה על ידי כמה פורשים מלוקאס עצמה ואפילו ייצרה כמה פרקים מוצלחים מאוד של סאם ומאקס לאחר שלוקאס ביטלה את משחק סאם ומקס שלה…(לפי השמועות זו הייתה הסיבה הראשית להקמתה).

ביחד עם החדשות הללו עלו גם שני אתרים חדשים שמספקים הצצה קטנה למה שצפוי לנו. הסרטון של אי הקופים 1 המחודש מציג בפנינו משחק זהה לחלוטין למקור מבחינה עלילתית ותוכנית, אך עם שיפורים בגראפיקה, במוזיקה והכי חשוב – עם דיבור מלא בכיכובו של מעריץ ומדובב אי הקופים מספר 1 – דומיניק ארמאטו ! (שדובב גם את אי הקופים 3 ו4). נראה שגם שאר הקאסט הווקאלי יחזור  לסיבוב נוסף.

עד כאן החדשות הטובות, החדשות הקצת יותר מדאיגות הן שלמרות השיפורים הגראפים, המשחק פשוט נראה מאוד מיושן. אמנם כל הרקעים והדמויות צוירו ביד מחדש, אבל מהקטעים ששוחררו (ברזולוציה נמוכה מאוד) אפשר לראות שיש לכל המשחק מראה מאוד מחודד שלא להגיד מרוטש. בסך הכול זה נראה יותר כאילו הריצו את המשחק המקורי על ScummVM עם כל מיני פילטרים שעושים את העבודה שלהם יותר מדי טוב. היה אפשר להתעלם מזה אם האנימציות לא היו בנויות משני פריימים, אבל הן כן. הגודל של הדמויות (קטן מאוד) הוא הדבר היחיד שאולי אפשר לתרץ ברצון לשמור על אותנטיות, כל השאר פשוט נראה 'מחוץ למסגרת'. בשביל זה חיכינו כמעט 20 שנה?!

Tales of Monkey Island (שזכה לאתר משלו גם כן) הוא סיפור קצת אחר. מדובר בקווסט תלת ממדי המתרחש ביקום של אי הקופים ובו Guybrush אמנם מצליח להסיר את הכישוף של לה צא'ק, אבל מגלה כי בכך הוא פיזר את קללת הוודו ברחבי כל האיים הקאריבים. ממה שידוע עד עכשיו, המשחק יכלול כמה איים חדשים וחוץ משתי הדמויות שהוזכרו לעיל, גם מקומה של איליין מובטח. לפי התכנון, יצאו חמישה פרקים בחמישה חודשים שזה קצב ממש מהיר (וגם קצת מטריד , במיוחד שחשבנו שהקווסטים חסינים מלוחות זמנים צפופים).

לכל מה שקשור בגראפיקה, כאן זה יותר עניין של טעם וריח – עד כמה שדמויות תלת ממדיות נראות מפורטות, זה לא אותו הדבר כמו דו מימד. למען האמת, ממש לא ברור לי למה עד היום יצאו רק שני קווסטים שמשתמשים בCell Shading, כי התוצאה לא רעה בכלל ובעיקר משלבת בין שני העולמות בצורה נפלאה. לעומת זאת, נראה שלפחות מבחינת העלילה והמוזיקה אין לנו מה לדאוג – דייב גרוסמן שכתב ביחד עם רון גילברט את אי הקופים המקורי חוזר לתפקיד, וביחד עם שאר החבר'ה הוא אפילו הצליח לגרום לרון עצמו לבוא ולתרום כמה רעיונות. המוזיקאי יהיה מייקל לנד, המלחין הקבוע של הסידרה, שלדעתי דווקא קצת הבריק פחות ב4 (או שפשוט היכולת שלי לזכור מנגינות דועכת) כך שגם בקטע הזה אנחנו מסודרים . אגב, אם כבר הזכרתי את גילברט, הפעם הוא מקבל את שני המשחקים עצמם ברוח טובה, וכנראה לא היה עושה את זה אחרת כמו שאמר בזמנו על אי הקופים 3 (לפי מיטב זכרוני).

בסיכומו של דבר, סביר להניח  שלמרות כל הספקות שלי, בסך הכול יהיה מדובר בשני מוצרים מרעננים מאוד , ומספיק משפט קאלט אחד נוסף בסגנון

Is that a banana in your pocket, or are you just glad to see us?

כדי שזה יהיה שווה את הכול! Guybrush, נתראה בקיץ!!


											

4 תגובות

  1. קהרו

    אתה יודע, בחיים לא שחקתי באף אחד מהמשחקים בסידרה… אני לא מבין אותי לפעמים… תמיד אמרתי שאקדיש לזה זמן ולא יצא.

    הכתבה הכניסה לי חשק.. השאלה האם לשחק בגירסה החדשה או בישנה בשביל הנוסטלגיה? 🙂

  2. יובל

    דווקא הם עשו את הבחירה 'הנכונה' לטעמי ב'נאמנות למקור' בנוגע לחידוש הגרפי של המשחק הראשון. שינוי דרסטי מדי היה "מרחיק" את קהל היעד (=אנחנו, אותם אלה ששיחקו במשחק בזמנו כשהוא יצא לראשונה…)

  3. זה עדיין לא מצדיק (לדעתי) את הפנים המרובעות ואת הרמה הנמוכה של האנימציה. אני זוכר כמה משחקי גיים בוי קולור עם יותר פריימים (והדמויות שם גם מאוד קטנות).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.