היפה והחנון 4, גיקים , חנונים ומה שבניהם (פוסט אישי)

פוסט פוסט (7.12.13)

ערוץ 10 שחררו ארבעה פרומואים ליפה והחנון 4 עם הסלוגן "לא שינינו כלום"… רק אני חושב שזו בדיוק הבעיה?!

עדכון

 בצירוף מקרים די מדהים – גיליתי את קטע הסטנאדפ הזה שצילם האתר החביב עלי TopGEEK. בקטע יש סטנדאפ של משחקי נוסטלגיה , בדיחה על E.T. (הכינוי הישן שלי) וגם הסתלבטות ספונטית על היפה והחנון 3.

(בסוף אני עוד אכתוב על זה תזה)

הפוסט המקורי

הגיע זמן לחשוף סוד אפל מעברי : השתתפתי באודישנים של שתי עונות של היפה והחנון : עונה שנייה ועונה שלישית. אמנם מאז עברו הרבה זרמים חשמליים באייפונים ובגלקסי שלנו, אבל כשהשבוע הוכרז באופן סופי שתהיה גם עונה רביעית בשעה שערוץ 10 עדיין מנסה לשכנע אותנו שהוא נאבק על קיומו, זה מחזיר אותי למסע האפי  שעברתי מ – "חנון" ל – "Geek" וכל מה שקרה בדרך.

זה בטח לא יפתיע אתכם לשמוע שעד סוף התיכון בעצם הייתי החנון הקלאסי : מעבר לעניין הזה של משחקי מחשב מכל הגדלים והמינים והשאלת ספרים בפינת בני הילדים והנוער של הספריה הציבורית על בסיס יומי, הייתי מאלו שחרשו למבחנים ועשו את  כל שיעורי הבית בזמן, לא יכלו לחשוב על העתקה במבחנים ותמיד הלכו לישון בעשר כדי להגיע לשעת אפס בחמש יחידות מתמטיקה.

רק בשנה האחרונה שלי בצבא אי שם ב – 2005, התחלתי להבין שעם כל הכבוד ללימודים, פספסתי לא מעט בשנים האלו , וגם אם הממוצע שלי לא היה 93 (לפני בונוסים), סביר להניח שהייתי מסתדר בחיים לא רע. לאחר מכן הגיע השלב המייאש של אינספור פתיחת כרטיסים באתרי הכרויות ושיחות עם בחורות שבמקרה הטוב נעלמו באמצע השיחה בלי להשאיר עקבות, ובמקרה הרע גררו אותי לדייטים מהגיהינום (כולל אחד שנמשך בדיוק שתי שניות עד שהבחורה החליטה ש – "אני לא נראה לה"…).

את העונה הראשונה של היפה והחנון לא ראיתי בגלל אותם לימודים באוניברסיטה ומגורים במעונות נוראיים ברחוב הכבאים ברמת גן, אבל כשהתחילו הפרומואים לעונה השנייה, החלטתי לשלוח טופס באתר של ערוץ 10 (היום נענע) ולראות מה יקרה. בסופו של דבר הגעתי לאודישנים, אני די בטוח שהפגנתי חוסר ביטחון ברמה קיצונית, כולל הרקורד המתבקש של מחסור היסטורי בבנות זוג.

לאחר "הכישלון" הזה  , החלטתי לעשות שינוי בחיים, נרשמתי לקבוצת לבב והכרתי את בת הזוג הראשונה שלי (זה המקום להבהיר שאין שום לי מגבלה רגשית מאובחנת אף על פי שלחלק מהחברים הכי טובים שלי שהכרתי בקבוצה יש). אני לא אשקר לכם, זו הייתה מערכת יחסים קצרה ומשונה בלשון המעטה , אבל היא כן שיפרה לי את הביטחון העצמי ואת היכולת הכללית לגשת אל בחורות.

אם כך, אל האודישנים לעונה השלישית של היפה והחנון הגעתי הרבה יותר מוכן ועם ביטחון עצמי ברמה אחרת לגמרי. הייתי בטוח שדווקא בגלל שהפגנתי ביטחון עצמי וסיפרתי שיש לי אקסית אחת ברקורד, אני אעוף כבר בשלבים הראשונים על סעיף "חוסר התאמה". לכן די הופתעתי כשהתקדמתי עד לשלב האחרון, במיוחד כשחזרתי על המנטרה שקבעתי לעצמי "אני רוצה להשתתף בתוכנית כדי שיכירו אותי גם מחוץ לאינטרנט, וגם להכיר מישהי יפה על הדר זה לא רע…". אני לא אפרט על הסיבות שבגללן לא קיבלו אותי בסוף מכיוון שאני לא בטוח שאני יכול להצביע עליהן בעצמי, אבל אם בהתחלה כעסתי על ההפקה שנפנפה אותי בתירוץ די עלוב שאני לא אחזור עליו כאן, בדיעבד אני מבין שככה עולם ה – Showbiz עובד.

בסופו של דבר , מסתבר שכל הזמנים האלו שבהם הסתובבתי בחברות הפקה עשו את שלהם, אני לא יכול לספק פרטים נוספים, אבל אני מאמין שהשם "איתי ברנר" יהיה מוכר הרבה יותר גם מחוץ לאינטרנט.

אבל הסיבה האמיתית שכתבתי את הפוסט הזה היא לא כדי לספר את הסיפור האישי שלי (שבקרוב תשמעו אותו בלאו הכי), אלא כדי לענות על השאלה האם בעידן שלנו יש עדיין "חנונים", "גיקים" יפים ויפות…

העונה שניפצה את הסטיגמה והעונה שהחזירה אותה לקדמת הבמה

העונה השנייה של היפה והחנון הציגה בפנינו לפחות שני זוגות שניפצו את כל הסטיגמות האפשרויות, ואני מדבר כמובן על אלכס וליטל ואור ונלה. אני לא חושב שיש מישהו שלא ראה את השינויים שארבעת האנשים האלו עברו ולא התרגש. אם הבנות הוכיחו לנו שאינטליגנציה זה לא רק IQ, אלא גם הרבה רגש והיכולת לקבל את האחר, הבנים הוכיחו לנו שבתוך תוכם הם נהנים בדיוק ממה שמאצו' הישראלי נהנה ממנו, והם הרבה יותר מגניבים מחלק גדול מאיתנו שמחשיב את עצמו "גבר גבר".

לדעתי האישית, העונה השלישית הרסה לחלוטין את הרושם החיובי של העונה השנייה : הבנות היו עילגות בצורה שקשה לתאר, וחלק נכבד מן הבנים לא הצליח להשתחרר אפילו לא מעט בתוכניות הראשונות. אפילו החנון היחיד  שממש התחברתי אליו, שמעון, נפלט בשלב יחסית מוקדם, ומהרגע הזה לא הייתה לי סיבה אמיתית להמשיך ולראות את התוכנית (לא שלפני כן ציפיתי בכל הפרקים באדיקות, בניגוד לעונה השנייה).

בתקשורת נכתבו הרבה מאוד מילים על העונה הזו (ובעיקר קטילות), ולכן אני חושב שזה יהיה די בטוח להגיד שהיא לא הצליחה לשחזר את ההצלחה של העונה השנייה.

גיק וחנון – הכול שאלה של הגדרות, או שבעצם לא?!

אני יכול לכתוב כאן עוד חצי פוסט על ההבדלים שבין גיק לחנון, אבל אני חושב שהפוסט של גל מור בחורימבה שנכתב לקראת העונה השלישית של "היפה והחנון" מסביר את ההגדרה הבעייתית בצורה הרבה יותר טובה ממני :

"בישראל אומץ המושג “גיק” לצורך תיאורו העצמי של אדם בעל נטייה טכנולוגית, משום שהמילה חנון, כמו גם יתר המילים הנרדפות הקיימות בעברית, טעונה משמעויות שליליות. המילים העבריות מהוות בדרך כלל כינויי גנאי, אך המילה “גיק”, לעומתן, מהווה מקור לגאווה בקרב אלו המזדהים כגיקים. הגיק עשוי לגלות התעניינות במגוון תחומים, לאו דווקא במחשבים, ובדרך כלל ישאף להפוך את תחום התעניינותו למקצוע.

כדאי להיות מודעים לכך שכאשר אדם מכנה אחר בתואר “גיק” או “חנון”, קשה לדעת למה בדיוק הוא מתכוון ועוד יותר קשה לנחש כיצד השומע יפרש את המילה. “חנון” היא מילה בעלת קונוטציה שלילית המתייחסת להיות החנונים אנשי שוליים מוזרים ולא מקובלים. חנונים הם אנשים לא מושכים פיזית שמתקשים למצוא פרטנרים לאהבה ולסקס. הם נועלים סנדלים תנכיות, מרכיבים משקפיים עבים ולעתים מבורכים בגשר שיניים.

מנקודת מבט אישית, אני מאוד מסכים עם ההגדרה הזו :  לפעמיים מאוד קשה לדעת איפה לשים את הגבול. בתוך "גיקים" אנחנו לעיתים תופסים את עצמנו כנעלים יותר משאר האנשים שם בחוץ, ולכן אנחנו מאוד נרצה להתנער מהתדמית של החנון שלפעמיים מנסים להצמיד לנו. היום כבר ברור שאנשים כמו מארק צוקרברג , סרגי בריין ולארי פייג' מגלמים את הצד היפה של הגיקיות : יש להם אובססיה שגרמה להם להצליח בצורה פנומנאלית ולהפוך למיליונרים ברגע (או לכל הפחות תוך שנים ספורות), הם משמשים מושא לקנאה , אבל גם מטרה לביקורת לגיטימית מצד מתחרים ואנשים שמסרבים להשלים עם מותו של העולם הישן שאותו ניפצו באמצעות כישרון, אלתור ושבירת מוסכמות…

אבל גיקים הם כמובן לא רק אנשים שמגיעים מהעולם הטכנולוגי העסקי, אלא גם אנשים עם משיכה גדולה לנושאים איזטוריים  : משחקי וידאו, מדע בדיוני, סרטים, רוק פרוגרסיבי ,  תרבות יפן, אנימה,אופנה אורבנית , קומיקס והרשימה עוד ארוכה…

בארץ חלה בשנים האחרונות לא מעט התפתחויות בתחום הגיקי, לא מדובר רק בכנסים של מדע בדיוני ומועדוני קריאה, אלא גם בקהילת ענפה של מפתחי משחקים, ערבי מוזיקה גיקית ("פעם הייתי רוקד במסיבות, אבל אז חטפתי חץ בברך."…), הקרנות מיוחדות בסינמטקים וגם כאן היד עוד נטייה.

במילים אחרות, אנחנו בתור גיקים כבר עברנו מזמן את שלב ההגדרה העצמית, אבל  התקשורת המסורתית ועולם הריאליטי האכזרי בפרט עדיין מנסים להציג את השוליים בתוך הנורמה, ופה בעצם מתחיל המדרון התלול שאסור לנו ליפול בו! יש אמנם כמה צדיקים בסדום שמבינים שהגיק החדש הוא ממש לא חנון, אבל סטיגמה קשה לשנות ודמות החנון הקלאסי עם משקפי "אבו ארבע", הבננה וחולצת המשבצות המכוערת עדיין מקועקעת יותר מדי חזק בתודעה שלנו. תאמינו לי, אחרי שנאור ציון החליט לקרוא לי ולחבר שלי "פישנזונים" באמצע ההופעה שלו, אני יודע על מה אני מדבר… למרות שהיום אני כמובן לוקח את זה בהומור.

לסיום, אין לי מושג אם "היפה והחנון 4" תצליח להחזיר את  ערוץ 10 למרכז הבמה אחרי הסיפור המשפטי הסבוך עם הישרדות (ואני לגמרי בצד של ערוץ 10 בקטע הזה), אבל היכולת של העונה הזו להיות טובה כמו שתי העונות הראשונות, תיבחן ביכולת של העורכים ואנשי התוכן להיות רגישים מספיק ולאזן בין האמת למוגזם ובין הסטיגמה למציאות. בהצלחה חברים!

נ.ב

רציתי לסיים בשיר שאני חושב שאין יותר מתאים ממנו לסכם את הפוסט הזה , אבל צריך להקשיב עד הסוף כדי להבין את הפואנטה…

8 תגובות בנושא “היפה והחנון 4, גיקים , חנונים ומה שבניהם (פוסט אישי)”

 1. אני לא חושב שהם מחפשים חנונים/גיקים אמיתיים, אלא אנשים מוחצנים עם שמזכירים במקצת את החנונים, לפחות כך היה בעונה האחרונה. לראייה אפשר לראות את הזוכה האחרון, נדמה לי שהיה הזוכה, שהופיע בשעשועון לעוף על המיליון, הוא לא ידע מה היא קלינגונית, דבר בסיסי ביותר.
  הבעיה בתוכניות שכאלו שהן מחדדות את הקיצוניות, יש רק חנונים שמפחדים מבנות ורק יפיפיות ללא שכל, גם כאשר הביאו חנונית היא עדיין שמרה על כל הסטריאוטייפים הקייים.
  בוא נודה באמת, אף אחד לא רוצה לראות יפיפייה חכמה או חנון יפה תואר, הרי מיד נפתח אנטגוניזים אליהם

 2. תודה מנש… יש לך סטנדרטים… אממ.. מעניינים

  אבל אני לא לגמרי מסכים איתך – אתמול הסתכלתי קצת בפרק פתיחה של העונה הראשונה , והבחורות שם מתנסחות בצורה שהייתה גורמת לבחורות מהעונה השלישית לחשוב שהן החנוניות… לכן אני חושב שהתוכנית כן הדרדרה מעונה לעונה. במקרה אני מכיר את התסריטאי הראשי של העונה הראשונה והוא אדם משכמו ומעלה, לכן אני גם חושב שיש לו חלק (על דרך השלילה) בירידת האיכות.

 3. זרקת כמה טיזרים מעניינים פה… למה ש"איתי ברנר" יהיה מוכר מחוץ לאינטרנט? ובכלל, אם תוכל לשתף אותנו קצת בתהליך האודישנים אשמח – מעניין אותי כל עניין ההפקה בתוכניות ריאלטי (וגם באחרות…).

 4. אוי לי (תרתי משמע), שמח שסוף סוף מישהו שם לב לטיזר. כן, יש סדרת דוקו ריאליטי שאני לא יכול כרגע להגיד את שמה, היא אמורה לעלות עוד חודש באחד מהערוצים היותר מוכרים של הכבלים / הלווין. יצאתי עם עוד חבר ילדות שלי למסע שבו גיליתי שאני לא רק חנון, אלא גם גיק / רוקר, ואת כל ההפתעות בדרך אני לא רוצה להרוס. אני רק יכול להגיד שהסדרה הזו תעשה בית ספר לכל מה שנעשה פה אי פעם, בחיים שלי לא ראיתי הפקה כל כך מקצועית שעשתה עבודת שטח יסודית, ממש נכנסו לנו לתוך המוח כדי לשים אותנו בסיטואציות שבהן אני יכול להבטיח לך שמה שאתה רואה זה ב – 95% אמיתי למעט פרטים טכניים שחייבים לשנות פה ושם בשביל האמינות. יהיה כיף!

  לגבי האודישנים – זה בדרך כלל הולך ככה :

  1.שלב ראשון- ריאיון קצר במסות של אנשים

  שלב שני – ריאיון עומק עם מראיין אישי, ארוך ו – "חודרני" יותר

  שלב שלישי – משחקי תפקידים (לא RPG חחח) עם עוד קבוצה של בנים , אחת מתוך שתיים. לבסוף אמורים לעבור עוד סלקציה עם פסיכולוגית, אבל בשלב הזה "ניפו" אותי החוצה בהפתעה, ובגלל זה חטפתי עצבים על ההפקה.

  אבל אתה יודע מה? כל מי שאי פעם זלזל בי, קיבל אותי בהפוכה, לא רציתם אותי בתור חנון עם בננה, קיבלתם אותי בתור גיק… ושוב, אני מקווה שהסדרה תיצור אימפטק ותעשה כבוד לכל הגיקים שעמוק בפנים הם הרבה יותר מזה…

  פפפ – היה טוב להוציא את זה.

 5. אהבתי שצריך לשנות פרטים טכניים בשביל להשיג אמינות…

  בכל מקרה, תודה על התשובה – כולי בציפיה לצפיה!

 6. תודה ערן, אבל זה רק מראה שלא למדתם כלום :

 7. אני ממש לא "חנון" כמו שאתם מנסים להציג את המתמודדים בתוכנית
 8. אני נמצא כרגע בקשר רומנטי
 9. אני כבר משתתף בתוכנית דוקו רילאיטי, לא אכפת לי להיות שופט באיזו תחרות בתוך התוכנית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.