חומת הגולשים

בראש השנה מקובל לשפוך ברכות ואיחולים אשר אנו מקווים שיתממשו. מכיוון שמעולם לא חיבבתי יותר מדי ברכות, איחולים וקיטשים , ועוד מעט יום כיפור, הייתי מאוד שמח אם בקשה אחת קטנה הייתה מתממשת : נפילתה של חומת הגולשים !

מהי אותה חומת גולשים? מדובר באותה חומה אשר מאחוריה מתחבאים כל בעלי אתרי שיתוף הקבצים. בזכות אותה חומה הם יכולים להתחמק מנושא הורדות בלתי חוקיות, זכויות יוצרים וכל דבר בעצם שקשור לחוק. אם תחפשו את הביטוי 'משחקים להורדה' תגיעו לאינספור אתרים אשר מציעים פורומים בשם כזה או שם דומה. בפורום תוכלו למצוא אינספור קישורים למשחקים הנמכרים בחנויות, מחשב, Wii,X-Box , הכל הולך!

אני מודה ומתוודה, עד שהתבגרתי והפכתי להיות אחראי למעשי (כלומר עובד), גם לי הורדת משחקים נראתה כמו משהוא 'לא כל כך נורא' ואני כמובן מזדהה עם רעיון הAbandonware ושיתוף משחקים ישנים עד היום. רק מה… פעם למורידי הקבצים הייתה היה סוג של כבוד עצמי. על מנת לקבל את המשחקים הכי חדשים היה צריך לטרוח עד לחבר שיצרוב או לקנות את המשחק ממאכרים שונים. אגב, קנייה ממאכרים וימאים למיניהם היא הפסד כפול – לא רק שאנחנו קונים מוצר מזויף, אלא שהמוכר עוד עושה עלינו רווח עצום מכיוון שעלות שיכפול דיסק היא אפסית, וכולנו יודעים כמה דיסקים שקנינו ב10 שקל עדיין עובדים היום… (0).

היום כל מה שצריך לעשות כדי להוריד משחק זה לגשת לאותו פורום ולהתחיל לנבור בעשרת העמודים האחרונים (שנוצרו בזמן של כמה שעות בודדות). אם נרשמים, אפשר אפילו לעשות חיפוש , ויש לנו ממש ספינה של פיראטים!  וכדי לא לצאת יפה נפש, אני בהחלט עושה הבחנה בין הורדה של מוצרים הזמינים בארץ (משחקים וסרטי DVD) לבין הורדה של סדרות שרק בעלי החבילות היקרות יכולים לראות. טיפים להורדת האחרונים אפשר למצוא היום אפילו בעיתונים מכובדים (Timeout עושה מזה כמעט פינה קבועה), וללא ספק , יש לא מעט צדק ברצון לראות את העונה החדשה כשזמן ההמתנה גם למי שיכול להרשות לעצמו הוא כמה חודשים טובים.

אבל בחזרה לעניין : רוב הפורומים הנ"ל נשלטים על ידי ילדים בני 13 והגיל הממוצע של כותב ההודעה הוא אפילו פחות מזה. אבל הקטע הכי מעצבן הוא נוהל תודות. נוהל תודות אומר שאתה חייב לכתוב תודה על כל הודעה שאתה רואה , ויש כמה מנהלים שאפילו יכריחו לכתוב את אותה התודה על מנת לצפות בתוכן ההודעה עצמה. ואם זה חוק מוזר ,הרי שבדרך כלל אפשר למצוא עוד כמה פנינים, כמו למשל הרחקה אוטומטית של מי שמעז לפרסם יותר מהודעה אחת ביום לפני שרשם לפחות 200 הודעות. עצוב לראות את זה, ועוד יותר עצוב לחשוב שכל כך הרבה חבר'ה צעירים מבזבזים את זמנים בצבירת נקודות באותן פורומים. (הנקודות מצטברות עם כל הודעה).

ומה עם החומה? שניה ! מנהלי האתרים מתחבאים מאחורי אותם גולשים בנימוקים שונים ומשונים כגון זה:

[שם האתר] הינו אתר תוכן גולשים, כלומר שהגולשים מפרסמים הודעות ובכך מייצרים את התוכן.
מאות אלפי הגולשים מפרסמים במאות המדורים באתר כ-70,000 הודעות ביום, ולצוות האתר אין אפשרות לבצע בקרה על ההודעות המתפרסמות מבעוד מועד.
חשוב להדגיש שגם אם היה בכוחנו לפקח על כל הודעה אשר מתפרסמת, לא הייתה לנו אפשרות לדעת שהתוכן מפר זכויות, ולכן שיתוף פעולה מצד בעל זכויות היוצרים הוא הכרחי.
אנו נכונים לשיתוף פעולה מלא עם בעלי זכויות, תוך ציות לחוקי זכויות היוצרים והקניין הרוחני של מדינת ישראל, ועל כן, מאפשרים פנייה מסודרת של כל בעל זכויות להסרת התוכן מאתרנו

נו באמת! לפרק את החומה לבנה לבנה?

קודם כל , לא צריך להבין במשחקי מחשב כדי להבחין שכותרת כגון "פיפא 2008 פרוץ" כנראה מתייחסת לעותק בלתי חוקי. בנוסף, מעניין מאוד שלמנהלים השונים אין יכולת לפקח, אבל יש להם יכולת לרכז את כל ההורדות החדשות בהודעות דביקות ולינקיות למיניהן. חוץ מזה, הם עצמים מפרסמם חלק גדול מההורדות! אני לא מצפה שבעלי האתר יפלילו את עצמם, אבל לכתוב כאלו שטויות זה אפילו לא לצאת ידי חובה, זה פשוט זלזול באינטילגנציה של בעלי אותם זכויות יוצרים.  אפילו אם אחד מבעלי זכויות היוצרים יפנה לאותם מנהלים, הרי שיום למחרת הוא יפורסם שוב, "אופס, לא שמנו לב…".

ומה מרוויחים מזה בעלי האתרים? כסף, הרבה כסף! כשהם מצהירים בבאנר שיש להם 40,000, קשה אולי להאמין, אבל הם ממש לא משקרים! מכיוון שאין למעשה שום קבצים גדולים על שרתי האתר, העלות של קניית שרת (אפילו עצמאי) מתקזזת בכמה דקות של חשיפה לפרסומות. עכשיו חשבו על זה שוב, למה לעזאזל אתם מרשים להם להרוויח כל כך הרבה כסף מתוכן שאתם מייצרים? שימו לב שרוב האתרים הללו נראים כמו שיבוטים אחד של השני, אולי בגלל שזהו באמת המצב… בשוק לא חסרות היום מערכות ניהול תוכן (CRM) תחת רישיון GPL ׁשלמעשה מאפשר לכל אחד לעשות ככל העולה על רוחו עם התוכן.

אז מה אפשר לעשות בנידון? הדבר הכי פשוט זה פשוט להוריד מהלך, הרי גם ככה הגולש הממוצע לא קרוב לצלחת, ולא משנה כמה תוכן הוא יעלה, הוא לא יקבל חלק בעוגה. הוא כמובן יכול לפתוח אתר משלו, אבל אז הוא יהיה רק עוד שותף לפשע. כמובן שהרעיון אוטופי, אבל זו הדרך היחידה להוציא את האוויר מהבלון המנופח הזה. אם אתם רוצים להוריד קבצים, אין שום בעיה, חיפוש של חמש דקות בבלוגים היושבים על שירותים חינמיים כגון בלוגר (ובעלי אותם בלוגים לא מרוויחים כסף ישירותׂ) או במנוע החיפוש של תוכנת החיפוש החביבה עליכם יעשה את העבודה.

שניה , אבל האתרים האלו גם מביאים לנו סיקורים ,לא? אז זהו, שלא ממש… הסיקורים כביכול הם בסך הכל תקצירים שבמקרה הטוב סוכמו מתוך העיתונות או האתרים שבאמת משתפים פעולה עם המפיצות (כמו Freak.co.ilO), ובמקרה הרע הם פשוט אוסף של כמה משפטים בלי שום קשר ביניהם שלפחות חצי מהם מוקדשים לשיבוח האתר. הנה –

"*ראשונים ברשת*
יומיים לפני יציאת המשחק הוא כבר אצלכם!!!
עכשיו יצא!!!

גרסא למחשב

חיכינו, חיכינו, והנה זה בא: אחד המשחקים הטובים והנמכרים בעולם יצא לרשת לפני כמה שעות!!
והוא כבר אצלכם

*ראשונים ברשת*

חברת EA SPORTS, המפתחת של משחקי ה-FIFA, הבטיחה לנו רבות בכל הקשור לשיפורי הכותר בהשוואה לזה מהשנה שעברה, אבל דבר אחד היא כבר קיימה, ויש לומר אף הפתיעה – המשחק שהיה אמור לצאת רק ב-3 לאוקטובר , הוקדם ביומיים. ואצל EA, גם זה משהו.

*ראשונים ברשת*

לחובבי הטקטיקה יש חדשות טובות: מעבר לאספקט בניית המערך שמוכר עוד מ-FIFA 08, הפעם ניתן יהיה גם ליצור מהלכים [גם בהגנה וגם בהתקפה], בדומה לפוטבול ולכדורסל.

*ראשונים ברשת*

גם את מצב Be A Pro, לא הזניחו ב-EA. הפעם תוכלו ליצור שחקן חדש, לשח אתו על-פני 4 עונות ולהפוך אותו משחקן צעיר שרק החל את דרכו בקבוצה הבוגרת, ללג'נד – שחקן שיזכרו אותו עוד הרבה שנים.

*ראשונים ברשת*

בנוסף, שחקני המחשב ייחשפו לראשונה ב-FIFA 09 בפיצ'ר שהחליף את מסך הטעינה הישן. לא עוד ה-Loading המתיש, במקום זאת את זמן ההמתנה לתחילת המשחק עצמו, אפשר להעביר במצב של אחד על אחד מול שוער בארינה, בה גם ניתן להתרשם מהשיפור במשחקיות.
Fifa09 המלא!!!!
*ראשונים ברשת*

הועלה בשיא המהירות ע"י  [שם המעלה] בלעדית רשמית וראשון לפורטל [שם האתר]!!!!!!!!!!
לא תמצאו בשום מקום אחר… תהנו!!!

*ראשונים ברשת*

אז כל מה שנותר לי לומר לכם זה תהנו!

*ראשונים ברשת*"

את הליבה של התיאור אפשר למצוא בלפחות עשרה אתרים שונים, כך שאין מה להתלהב מהניסוח היחסית סביר (אם כי יש גם לא מעט שגיאות כתיב).

המסקנה ברורה – אלקטרה …. לא שניה… אוקי ! המסקנה היא שהכוח נמצא בידיים שלכם, אם אתם לא רוצים לראות בעוד כמה שנים את ynet הופך לsnet (שר נט) ואת נענע הופכת לדהדה (מלשון הורדה), כדי לכם להתחיל לחשוב ברצינות האם שיתוף הפעולה הזה באמת עוזר לכם? את דעתי אני מקווה שכבר הפנתם.

10 תגובות

 1. פינגבק:משתמש אנונימי (לא מזוהה)

 2. פינגבק:שווה קריאה

 3. R.G

  נו באמת, איתי. בתור אחד שחי את הנושא ועדיין עוסק בעניין השיתוף – אתה אמור לדעת שהטיעונים שהבאת שמופנים כביכול לאותם גולשים, אותם "לבנים" המרכיבים את אותה "חומה", לא רלוונטיים בכלל עבורם.
  אתה מנסה לשכנע אותם שבעלי האתר מרוויחים כסף "על גבם"? שהם עצמם, הגולשים ולרב מספקי התוכן לכאורה, לא עושים על זה אגורה? הרי אמרת בעצמך, גיל הגולש הממוצע שם הוא בסביבות השלש-עשרה. הם במקרה סביר למדי לא מודעים לזה, ובמקרה היותר סביר – כמובן שזה לא מעניין אותם. הרווח האמיתי של הגולשים באתרים האלו (כמו גם גולשים במה שיכול להיות האתר שלך), ברור להם מאד. הם חלק מהקהילה שמשתפת בינה לבין עצמה תכנים. הם לא מחפשים יותר מזה (הכוונה לרובם המוחלט), רק את הנגישות למידע.
  ואתה ודאי יודע את זה.

  בעצם, בקריאה מרופרפת נוספת של הקריאה שלך, הבנתי שאני ממש לא מבין מה הנקודה שלך.
  אתה קורא לקוראיך להיעזר במקורות אחרים ולהימנע משימוש באותם "אתרי-חומה" כדי להוריד את אותם תכנים לא חוקיים שהיו מורידים שם? מה העיקרון מאחורי המעשה התמוה הזה? שהבלוגרים לא עושים על זה כסף? או הנחה שאותם קוראים עושים אבחנה הדומה לשלך בין "פיראטיות לא מוסרית" לבין "פיראטיות לגיטימית" על פי פרמטרים אישיים סובייקטיביים לחלוטין?
  הייתי ממשיך לפתח את כיווני המחשבה האבסורדיים הללו, אבל למעשה אני כלל לא בטוח שהבנתי בכלל למה אתה חותר כאן, אם אתה יודע בעצמך.
  אם מה שמעצבן אותך זה שילדים בני 13 מרוויחים כסף על כמעט-אפס השקעה (ואת זה הבנת כשהתבגרת והפכת אחראי למעשיך / עובד), ועוד בנושא כל-כך מלוכלך, סבבה. אבל למה לדחוף לדיון הזה מוסר? המוסר לא רלוונטי. הרי הדיון שהטיעון הזה גורר ממש לא עוצר ב"אתרי-חומה", אלא ממשיך הרבה הלאה. עד לחצר ביתך.

 4. האמת שאם תקרא קצת יותר לעומק, תראה שהמוסר זה לא העיקר, אלא הניצול. את הקטע על המוסר הוספתי רק כדי לאזן קצת את התמונה, זה לא היה מה שרציתי להדגיש. אם אפילו עיתונים מכובדים לא מהססים לצרף רשימת בלוגים של שיתוף קבצים, אז אני מצטער, אבל כנראה שהמוסר בארץ מת אפילו לפני 'לא נעים'. בלוג הוא סוביקטיבי, בדיוק כמו המוסר, לא ציטטתי שום חוק, כי ברור שלפיו אסור לשתף אפילו 2 פיקסלים בצבעים שונים שלא אתה בעצמך יצרת…. לא ניסיתי לשכנע אף אחד שדווקא המוסר שלי הוא המוסר הנכון.

  נכון,אני לא מצפה שילד בן 13 יקרא את כל הטקסט הארוך, אבל אני בהחלט חושב שצריך להעלות את הרעיון הזה שרוב האתרים הגדולים מתעלמים ממנו בדיוק כמו שהם מתעלמים מכל התופעה של האתרים הללו (אלא אם כן עוד שופט מורה ל'סגור' אותם) לדיון. מיום שהשתחררתי מהצבא אני מגלה עוד ועוד שיטות לדפוק אותנו, שיטות שרוב האנשים לא הקדישו להן מחשבה. כשמשהוא מרתיח אותי, אני רוצה לשתף כמה שיותר אנשים, גם אם אני סופג תגובות נזעמות (וזה קרה לי לא מעט בכמה פורומים בתפוז).

  אולי כל הנושא הרבה יותר ארוך ממה שהוא יכול להיות, אולי הייתי צריך לסכם את הכל במשפט אחד או שניים כמו "מי באמת מרוויח משיתוף הקבצים?", אבל אני ממש לא רואה צורך לקצר במילים כשלא צריך לכרות עצים בשבילן…

  ואגב, למרות שכל ילד בן 13 יכול לפתוח אתר כזה, תן לי לנחש שרוב האתרים האלו נבנו על ידי אנשים קצת יותר מבוגרים שיכולים לגלגל סכומים כאלו של כסף ולגייס מפרסמים פרטים.

 5. פינגבק:חור ראשון בספינת הפיראטים?

 6. gaming programmer

  If some one will decide fighting torrent downloads ,it should be EA,1C,Blizzard
  Not some crappy small game company
  coz no one will buy its stupid games anyway,AND WTF ? show me one Israeli game which someone even bothered to crack and put on torrent share ?

  Lol coz if **** like you will close us torrents ,we will not buy your games anyway ,hate people like you
  me game developer and i don't care let torrents be ,if your game really good people will buy it

  שלום מקווה שלא תצליחו לחסום ,ולגיימרים יהיה מה לשחק

 7. ווואו – העלית את הבלוג הקטן שלי לדרגת "חברת משחקים" – תודה.

  עם כזו אנגלית מצוחצחת ושפה עשירה אני בטוח שאתה באמת מפתח משחקים דגול.אני אשמח אם תוכל להרחיב על מודל הרווח מטורנטים שאתה מציג כאן, כי אני עוד לא שמעתי על מודל כזה שמכניס כסף למפתחים..

 8. פינגבק:הורדות משחקים? לא ב – Horadot!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.