ארכיון הקטגוריה: רק היום

מבצעים מבצעים ואנחנו סובלים

בהתחלה זה היה נחמד, לא, באמת : סטים הציעו מבצעי סוף שבוע ארוך (בין חמישי בערב לראשון בערב לפי השעון שלנו) בהם הייתם יכולים לרכוש משחק (שאולי לא חשבתם לרכוש אותו בגלל המחיר הגבוה שלו) בהנחה, כשמדי פעם היו גם מבצעים עונתיים עם הנחות גבוהות יותר שנמשכו כמה ימים.

אז קרה משהו שהוא כביכול החלום הרטוב של כל שחקן PC – לסצנה הצטרפו מספר שחקנים חדשים שהראו נכונות להשתוות לסטים ואף לעלות עליה והתחרות בזירה הדיגיטאלית שהייתה עד אז די מנומנמת, החלה להתעורר : זה התחיל עם Green Man Gaming שנתנו את האפשרות למכור משחקים בחזרה תמורת כמה דולרים ולאחר מכן יצאו עם קופונים שמקנים הנחה קבועה של 10-20 אחוזים לרוב המשחקים באתר, והמשיך עם אתרים כמו Humble Bundle  שמכרו חבילות של משחקי אינדי כשהקונים עצמם הם שקבעו את המחיר ואף יכלו לבחור איזה חלק מהרווחים ילך לצדקה ואיזה יישאר בידי המפתחים. כיום ה – Humble Bundle היא בעצם כבר חנות בפני עצמה עם מבצעים יומיים ואפילו חבילות שבועיות… חבילות שרק הולכות וגדלות, לפעמיים ליותר מעשרה משחקים אם אתם משלמים מספיק (בדרך כלל המחיר עדיין מגוחך, כ 2$ למשחק לכל היותר).

כמובן שלא הזכרתי את EA, שהמבצעים שלה לא היו כל כך מעניינים אם לא הייתה לה בלעדיות חלקית על חלק מהמשחקים כמו לדוגמה Mass Effect 3 שבכלל לא הגיע לסטים בגלל סכסוכים מתוקשרים בין החברות.

מלחמת התשה

סטים לא נשארה חייבת והוסיפה עוד כמה מבצעים לאלו שכבר היו קיימים אצלה : מבצעי אמצע השבוע, מבצעים יומיים, מבצעים על כל עדכון משמעותי של סטים (לדוגמה, בזמן שמצב ה – Big Picture לתצוגה על הטלוויזיה יצא מבטא, היו מבצעים על משחקים שתמכו בגיימפד) ולאחרונה גם מבצעים לאורך כל השבוע (חוץ מסופי שבוע) של משחקים ישנים יחסית ומשחקי אינדי.

עוד צעד משמעותי שלא קשור ישירות למבצעים, אבל בהחלט הגדיל את התחרות על תשומת הלב שלנו היא כל העניין של Steam Greenlight  במהלכו הגולשים מצביעים למשחקים שהם היו מעוניינים לראות בחנות. למרות ששירותים כמו Desura היו קיימים כבר מקודם, Greenlight אכן מצליח להפריד את המוץ מהתבן ולסנן פנימה משחקים שפונים לקהלים גדולים יחסית. הבעיה היא שעדיין מדובר בכמות מפלצתית של משחקים, ורק בסבב הנוכחי אמורים להתווסף לא פחות מ – 75 משחקים, אלו שיצטרפו ל – 2000 המשחקים החדשים (מכל הסוגים) שסטים כבר כללה בקטלוג שלה השנה (יותר מכל שנת 2013).

אה – מה – מה… כפי שהדברים נראים כרגע, המשחקים ב – Greenlight הם במקרים רבות חופפים למשחקים בפינות האינדי באתרים אחרים, כלומר, ה – Greenlight הפך להיות סוג של רף שאתרים אחרים מחליטים ליישר איתו קו, וזה מחזיר אותנו לעניין המבצעים : מדוע?  מכיוון שאם האתרים השונים מוכרים את אותם משחקים, תמיד הם יתחרו ביניהם על מבצעים בלעדיים, מה שגורם לחלק לא קטן מאיתנו (או לפחות לי) לבזבז יותר זמן בשיטוט בין האתרים מאשר לשחק ממש… טוב, קצת הגזמתי, אבל הבנתם את התמונה…

אם אנחנו מרוויחים מזה, אז למה אנחנו סובלים?

בלי להיכנס לשאלה האם המפתחים עצמם מרוויחים או לא מן המבצעים ,[שאלה שאני לא בטוח שאני יכול לענות עליה מכיוון שלא ברור לי בדיוק כמה מהרווחים אכן מגיעים אליהם והאם כולם מחפשים בהכרח רווח או שאולי בעיקר חשיפה לקראת הפרויקטים הבאים שלהם] – הרי  שבתור גיימרים יש לנו היום ללא ספק הרבה יותר משחקים שמנסים ללכוד את תשומת הלב שלנו בכל רגע נתון, זאת בהנחה שאנחנו לא חיים במערה וקונים את המשחקים שלנו רק בקופסאות… (אני מכיר כמה כאלו שעדיין עושים את זה אגב).

 כרגע יש לי בספרית ה – Steam בערך 20 משחקים שעוד לא שיחקתי בהם, את כולם קניתי במבצעים כאלו ואחרים, וזה עוד נחשב למעט יחסית לפי שאני שומע מאנשים אחרים… אם לא היה חסר לי זמן פנוי לטובת הדבר הזה שנקרא חיים אמיתיים (או כסף לצורך העניין) והייתי מאלו שיכולים לשחק עד חמש בבוקר , סביר להניח שמספר המשחקים שהיו מעניינים אותי (ולו רק לשעה קלה) היו מגיע בקלות ל – 100 לפחות, לא כולל משחקים על פלטפורמות אחרות…

והסיבה העיקרית שבגללה אני "סובל" היא שתמיד יהיה איזשהו משחקי מדובר במחיר אטרקטיבי (15-20 דולר) שאנשים ידברו עליו, יכתבו עליו פוסטים ויסבירו למה זה משחק שממש חייבים לשחק בו, במיוחד לאור המשחק הקודם של המפתחים. Transistor הוא דוגמה מצוינת למשחק שאני לא יודע מתי אגיע אליו (אני בדרך כלל מסוגל לשחק ב – 3 משחקים במקביל ואולי עוד אחד קאז'ואלי מדי פעם), אבל גם שמות כמו Peggle 2 ו – Shovel Knight (לחובבי 8  ביט) כבר נכנסו לרשימה הזו אצלי:

כמובן שזה לא תמיד מדויק ויש לי גם לא מעט משחקים שלפי הביקורות, לא סביר שאני אסיים אותם משום שבדרך כלל יש קורלציה די טובה בין התלונות הנפוצות לבין מה שבאמת מפריע לי במשחק. מצד שני, רק לראות את כל הרשימה הארוכה הזו בספריה עלולה לגרום לכאב ראש רציני.

לסיום, כל מה שכתבתי כאן מגיע מנקודת המבט האישית שלי, אבל יש לי תחושה חזקה שלהרבה אנשים יש תחושות דומות. לא נכנסתי גם לשאלה "האתית" בנוגע לערך שיש למשחק אם אחרי חודש או חודשיים נחתך לו המחיר ב – 50% או 75%, ולכן אני יותר מאשמח אם תשתפו אותי בתחושות שלכם והדרך שלכם להתמודד איתן.

מסיבת סריקה : 20 שנה למגזין זומביט

לפני חמש וחצי שנים כתבתי כמה טורים על מגזינים ישראלים שעסקו במשחקי וידאו ולא הספקתי להגיע לזומביט, לא בגלל שלא קראתי אותו, אלא בגלל שלא היו אז מספיק חומרים ברשת על מנת שיהיה אפשר לכתוב טור באורך נורמאלי שבאמת יישקף את הרוח החיה (מאוד) שפעמה בו.

החדשות הטובות הן שהיום קיבלתי הזמנה לאירוע שיערך מחר בערב בתל אביב ויציין 20 שנים להוצאת הגיליון הראשון של המגזין שהתהדר בביקורת על דום 2 :

"מסיבת סריקה של גליונות זומביט – מגזין מחשבים צעיר משנות ה-90 – ארוע הסיום של תערוכת "אלובייקט".

יגיעו קוראי זומביט, כתבי זומביט, מקימי ועורכי זומביט נאורה שם-שאול ומשה אלחנתי וגרופיס מכל הזמנים.

נדבר על משחקיות, מחתרתיות, יצירתיות… אז ועכשיו. על תרבות הרשת, עיתונות חופשית ופיראטיות.

נסרוק את גיליונות זומביט לדורותיהם ונעלה אותם לרשת (בכך אנו חוסכים ומקדימים את הספריה הלאומית התכוונה לעשות זאת מתישהו).

וגם – נפיק גיליון עכשווי השוואתי וגם סתם שטותי?"

מעבר למשחקים ולעובדה שבהתחלה המגזין תוכנן בכלל כמקבילת הדפוס לתכניות הטלוויזיה (שהפכה דווקא להיות יותר ויותר רצינית עם השנים), יש לציין כי זומביט אכן עסק בהיבט הרחב יותר של התרבות הגיקית של אמצע שנות התשעים, פה ושם האקינג, BBSים, מאמרים עוקצניים נגד Windows וכתבות בגיליון עצמו (אנטי), קצת חומרה וזכור לי גם טור של טייס חיל האוויר שאת שמו היה אסור לציין שכתב סקירה מפורטת על סימולאטור כלשהו והדימיון שלו למציאות…

 בכל אופן, שווה לציין שזומביט היה אחד מהמגזינים האחרונים בדפוס ששרדו בארץ עד לסוף שנות התשעים, לאחריו יצאו עוד מספר גיליונות של מגזין חדש ישן בשם "קליק" ולאחר מכן, בתחילת שנות ה – ,2000 עיתונות המשחקים הישראלית גוועה (או הפכה למיני מגזינים / פינות בתוך ירחוני נוער) ופינתה את מקומה למגזיני הרשת.

ירוק עולה!

בזמן שסטים משחזרת את המבצעים שלה, GMG עושים לה בית ספר!

האתר מציע כמה משחקים חדשים בקטלוג שלו במחירים מגוחכים.

בין היתר –

Devil May Cry 4 ב – 6.79$ במקום 20

RocketBirds ב – 2.5$ (סיקור וגם פסקול נהדר באייטיונס בשלושים ש"ח)

Rocksmith בחצי מחיר – 27.55$

DOOM 3 BFG – אומרים שהגרסה הזו נוראית, אבל אולי שווה לכם לחכות לטלאי

כפל מבצעים

הסיבה שאני מעריץ את האתר הזה היא שהוא נותן לכם כפל מבצעים.

אם למשל יש משחק בהנחה, אתם יכולים להקיש קוד כמו GMG30-DPLIM-DN831 ולקבל עליו עוד הנחה יחסית! (לעיתים יש מגבלות על משחקים דנדשים, אבל לכל תעלול יש גבול 🙂 ).

יש וואצרים שהם כללים וכל אחד יכול להשתמש בהם, ויש כאלו שהם רק לחשבון שלכם ומקבלים אותם אחרי שעונים על סקר או קונים בהזמנה מוקדמת. שווה להירשם לרשימת תפוצה שלהם.

תראו למשל מה קרה ברגע שהשתמשתי בכל הקרדיטים שהיו לי בחשבון, במשחקים שמכרתי בחזרה, ובקופון שהיה לי כבר על הזמנה מוקדמת של טומב ריידר :

 

למעשה הייתי יכול להכניס עוד קופון ולקבל עוד 30% הנחה על ה 2.16$,אבל לא ראיתי את זה.

באופן די אירוני, דווקא מבול המבצעים פוגע לפעמיים באטרקטיביות של האתר. לדוגמה, בפינת השוואת המחירים של Games.co.il, לא תוכלו לדעת שיש עוד אקסטרא הנחה.

 

יורד בקלות

בזמן האחרון, השרות הורדות של האתר שופר משמעותית, והורדתי את כל 17 ה GB של מקס פיין 3 בלילה אחד.

יש גם משחקים שהם פשוט קוד לסטים , ואתם מקבלים אותו ברגע שניתן לבצע PreLoad!

יש גם משחקים שעדיין אי אפשר להזמין בסטים וכן אפשר להזמין אצלם את המפתח מראש (South Park , בזמנו)

פעם רביעית גלידה

מעבר לתמחור הסופר הוגן שלהם,  הצוות תמיד נמצא שם כדי לעזור, הן בתמיכה הטכנית והן בפורום. בזמנו לא הצלחתי להתקין את באטמן ארקם סיטי על XP, והם נתנו לי זיכוי מלא והשאירו את המשחק אצלי. בסטים זה לא היה קורה…

לסיום, אני לא אטחן לכם יותר את השכל, אבל אתם בהחלט צריכים להכניס את GMG לרשימת האלטרניטיבות שלכם לסטים!!