ארכיון הקטגוריה: ביקורות משחקים מלאים

פינת המשחק הנחבא: Valley

ז'אנר "סימולטור ההליכה" שמאפשר לכם לחקור עולם כלשהו מגוף ראשון במעין סוג של סיפור אינטראקטיבי, הפך להיות אחת מן ההפתעות של השנים האחרונות : משחקים כמו Gone Home או The Stanley Parable  לקחו כל אחד גישה מעט שונה מבחינה נרטיבית (הראשון דרמטי מאוד והשני הוא "סאטירת Meta"), אבל המשותף לשניהם הוא שהדמות אותה אנחנו מגלמים לא ממש מתקשרת אתנו, וכל מה שאנחנו צריכים לדעת מועבר לנו דרך קריין או עדויות שונות שאנחנו מוצאים בדרך.

למרות ששני המשחקים למעלה הפכו כבר לסוג של קאלט, מעט מאוד משחקים אחרים הצליחו לשחזר את ההצלחה, למעט אולי ז'אנר האימה שבו המשחקיות דורשת לא פעם שימוש במשאבים מוגבלים או התגנבות זהירה בין הצללים.

Valley הוא עוד משחק שמנסה לגשת אל הסגנון הזה מזווית חדשה: יש בו הרבה מאוד קטעים טובים, אבל גם לא מעט קטעים מייאשים ומעצבנים שהיה אפשר להימנע מהם עם עיצוב שלבים טוב יותר.

ב-Valley אתם מגיעים לאתר ניסוי סודי של צבא ארה"ב בהרי הרוקי הקנדיים מתקופת מלחמת העולם השנייה במרדף אחר אוצר אגדי הידוע רק בשם "זרע החיים". במהרה מסתבר לכם שהעמק אליו הגעתם הוא למעשה שדה ניסוי סודי של צבא ארה"ב ממלחמת העולם השנייה שגם הוא התעניין באותו זרע החיים ומה שאפשר להשיג באמצעותו.

במהרה אתם מוצאים חליפה מיוחדת בשם L.E.A.F. החליפה הזו קשורה באופן מסוים לזרע החיים (המהות של הקשר הזה תתגלה בהמשך) והיא מאפשרת לכל מי שלובש אותה לגמוע מרחקים במהירות הבזק ולנחות מגבהים עצומים בלי להיפגע כלל.  כעת, כאשר יש לכם את היכולת לחקור את הסביבה שלכם כמעט ללא מגבלות, אתם מנסים להבין מה בדיוק קרה פה ואיך בדיוק הניסוי הצליח להישאר בגדר סוד למשך כמה עשרות שנים טובות (מסצנת הפתיחה, אפשר להבין שהמשחק עצמו מתרחש מתישהו בשנות השמונים או השבעים המאוחרות).

יותר כמו סימולטור "ריצה"

למרות ההגדרה שנתתי בהתחלה, Valley הוא הרבה יותר מהיר ואנרגטי מאשר שאר המשחקים בסגנון והאפשרות להפוך את הריצה לברירת המחדל מתגלה כמאוד שימושית, כך שכמעט ואין צורך ללכת בצורה רגילה, אלא אם כן אתם רוצים לחקור כל סנטימטר בסביבה.

במהלך המשחק תקבלו רמזים והוראות לגבי הצעדים הבאים והמטרות שלכם כמו למשל היעד הבא שעליכם להגיע אליו. מה שיפה כאן הוא שאתם לא חייבים בהכרח למהר, ויכולים להגיע לכמעט כל נקודה שאתם רוצים על מנת לחפש חפצים נסתרים שיאפשרו לכם לפתוח שערים נעולים בשלבים מתקדמים יותר.

כמו כן, מדי פעם תזכו לשדרוגים לחליפה שלכם, החל משדרוג פשוט שיאפשר לכם לקפוץ למרחקים גדולים יותר ועד לאחד שיתן לכם את האפשרות להיתלות באוויר באמצעות Grappling Hook.

למרות שהחליפה מגנה עליכם מפני נפילות באופן מושלם, היא רגישה למים ועלולה להרוג אתכם באופן מידי אם תיצרו מגע עם האגמים והנחלים שבסביבה. גם קפיצה לתוך תהום היא לא אופציה מומלצת. למרבה המזל, באמצעות הכוח המסתורי שעוטף את העמק, תוכלו לחזור לחיים על חשבון החיות של העמק עצמו, אך אם העמק ייפגע בצורה קשה מדי, תאלצו להתחיל את השלב מהתחלה. על מנת שזה לא יקרה, יש לכם את היכולת להחיות צמחים מתים וכך "להבריא" את העמק. יחד עם זאת, הפעולה הזו דורשת אנרגיה, שהיא, לפחות בהתחלה, מוגבלת מאוד.

הכול עניין של מומנטום

למרבה הצער, למרות שהמכניקה הבסיסית עובדת בצורה טובה מאוד, המשחק מתבסס הרבה מאוד על ריצה ומומנטום כדי להציב לכם מכשולים כמו תהומות או בורות שקל ליפול לתוכם, במיוחד בשלבים המתקדמים יותר.

הבעיה מתחילה כאשר אתם נופלים לתהום או באים במגע עם מים, אז המשחק יציב אתכם אוטומטית במקום הבטוח הכי קרוב, אבל עיצוב השלבים יכריח אתכם לחזור אחורה לא מעט כדי לצבור מומנטום מחדש. את אחד השלבים לקח לי לעבור יותר משעה רק בגלל זה, וגם כשהצלחתי עשיתי את זה ממש על הקצה…

חוץ מזה, אם אתם מתפרעים קצת יותר מדי, אתם עלולים למצוא את עצמכם בחלקים שעוד לא הייתם אמורים להגיע אליהם, אז המשחק נוטה להשתגע ולזרוק אתכם לתור הרצפה שוב ושוב ושוב, עד שתאלצו להתחיל את השלב מהתחלה.

ואם כבר מומנטום, חייבים להתייחס לעובדה שהמשחק נשמר רק לאחר שמסיימים שלב שלם, והשלבים האלו גדולים למדי. לכן, אני ממליץ דווקא על גרסת ה-Playstation – היא אמנם לא חלקה כמו גרסת המחשב שלא מגבילה את קצב הפריימים (אני מניח שב-  Boost Modeהמשחק רץ על 30 פריימים קבועים בלי נפילות), אבל בעזרת מצב ה-Rest Mode והפעלה של אופציית ההשהיה, אתם יכולים להמשיך בדיוק מהנקודה בה עצרתם בלי לפחד שהמשחק יתרסק או ייצא מאיפוס כמו על ה-PC.

מד"ב בשקל

למרות שההתחלה של עלילת Valley נשמעת מבטיחה וקל להזדהות עם חלק מהדמויות שאותן אתם שומעים דרך עדויות שונות, בסופו של דבר היא מתגלה בתור מיש-מאש של כמעט כל ספר, סרט או סדרה סוג ז' שאי פעם ראיתם או קראתם. מצד שני, הסביבה הוויזואלית בהחלט מרשימה (כמו כל המשחק והמוזיקה הנהדרת), מה שקצת מחפה על כך וגורם לכם לרצות בכל זאת להגיע לסוף.

בסופו של דבר, אם אתם מוצאים את המשחק בסייל (לי הוא עלה 24 ₪ בחנות הישראלית) ואתם מוכנים לחוויה קצת שונה למרות כל הבעיות של המשחק, שווה לכם לנסות אותו בתור חוויה חד פעמית (למרות שאפשר לנסות ולהשיג בו 100% כדי לפתוח את הפירמידה בשלב הלפני אחרון).

המתים המהלכים – עונה שלישית (ANF)

מאז המשחק המקורי של המתים המהלכים ששם את Telltale  על המפה והראה לנו איך אפשר ליצור סיפור אפקטיבי שפונה לגיימרים מכל הסוגים והמינים, המשחקים של החברה זכו ליחס מאוד מעורב : לא מעט התאכזבו מכך שמבחינת המשחקיות הם נשארו במקום והמנוע הגרפי לא ממש עבר שדרוגים משמעותיים (גרוע מכך – לאחרונה הוא אף גרם לבעיות בכרטיסים גרפים מסוימים( ,חלק טענו שגם מבחינה עלילתית הם הידרדרו עם השנים והכתיבה היא כבר לא מה שהייתה פעם.

למרבה המזל, הנטייה של טל טייל ללכת על מותגים מאוד מוכרים (בדרך כלל) מעולם התרבות הפופולארית ולהוציא את המשחקים שלה לכל המכשירים הקיימים, כולל טלפונים חכמים, הבטיחה שהיא תמיד תוכל למצוא לה קהל יעד, אבל הביקורת המשיכה  (למרות שהדירוגים של המבקרים וגם של השחקנים ידעו עליות ומורדות).

מבחינתי, גם עם כל החסרונות שלהם, המשחקים של טל טייל הם הפסקה מבורכת מכל עולם משחקי ה – AAA שרמת הכתיבה בהם היא גם ככה מאוד לא אחידה. אני יודע שפעם בחודש יש לי משחק שאני יכול לשחק בו בשקט שעתיים בלי להיות מתוסכל מלהיתקע בקטעים מטופשים או לשבור את האצבעות ואני עדיין אקבל חוויה עוצמתית יחסית של השתקעות במשחק (Immersion).

אבל, אני לא אשקר, העונה הקודמת של המתים המהלכים הייתה די מאכזבת גם בעיני והסתיימה ב- Cliffhanger לא מאוד מעניין. במבט לאחור, הדבר הכי בעייתי בה לדעתי היה המספר הגדול יתר על המידה של דמויות שהוצגו יחסית במהירות ונוספו לחלק מהדמויות בעונה הקודמת.

התחלה חדשה, בעיות ישנות

העונה השלישית מתחילה מנקודת פתיחה הרבה יותר טובה ולמעשה פותחת קו עלילתי כמעט חדש לחלוטין (אולי בגלל זה היא נקראת A New Frontier  ולא פשוט עונה שלישית…). בסצנת הפתיחה אנחנו מתוודעים לזוג אחים ממוצא היספני כשלאחד מהם יש משפחה והשני עדיין רווק. לכאורה הכול נראה שלוו ואין לנו אפילו מושג אם הסצנה הזו מתרחשת לפני או  אחרי מתקפת המהלכים, אבל  מהר מאוד דברים מתחילים להסתבך והגיבור (האח הרווק) מוצא את עצמו ביחד עם אשתו של אחיו ושני ילדיהם. בהמשך הם ייפגשו את קלמנטיין, הגיבורה מהעונה הקודמת, וביחד הם ינסו למצוא מחסה ממתקפת המהלכים.

הדבר הכי בולט בעיני בעונה הזו היא שהדמויות החדשות אכן נחשפות בהדרגה ורובן הן מורכבות, כך שלא ניתן לשייך אותן ל – "טובים" או "רעים" (מה שהיה מאוד ברור בחלק מהפרקים של העונה הקודמת). על מנת לשפוך עוד אור על מערכות היחסים בין הדמויות, חלק מהפרקים כוללים גם קטעי פלאשבק שבין היתר מסבירים לנו מה בדיוק קרה לקלמנטיין מאז העונה הקודמת ואיך הסיפור שלה מתחבר לאירועי העונה הנוכחית.

אני חייב להודות שאפילו מבחינה טכנית העונה הזו הרשימה אותי לטובה : נראה שטל טייל למדו איך לנצל את המנוע שלהם בצורה הטובה ביותר בסדרה הזו והיא נראית לא רע בכלל. שני הפרקים האחרונים נראים טוב במיוחד וכוללים לא מעט קטעי אקשן קלילים ודי מהנים (מבחינת משחקיות, לא העלילה) . וכמו שכתבתי בעבר, רצוי לעבור לשחק בגיימפד אם אתם רוצים ליהנות אפילו יותר.

אבל כמו תמיד, יש בעונה הזו גם לא מעט דברים שלא כולם יאהבו. לדוגמה, לפעמיים אפשר לבצע בחירות שיובילו לסיטואציות שונות או אפילו יחרצו את גורלן של דמויות מסוימות שהיו אתנו עוד מתחילת הדרך  (מה שמוסיף ממד רגשי לא מבוטל לבחירות האלו וכנראה גם נועד להחליש את הביקורת שאין בחירות אמתיות במשחקים האלו) , אבל כל זה על חשבון זמן המשחק שהוא בערך שעתיים לפרק. מצד שני, זה בהחלט נותן תמריץ לנסות לשחק בכל הפרק או אפילו מכל העונה מהתחלה ולבצע בחירות שונות לחלוטין.

תנו לה צ'אנס

למרות שאני מעט משוחד, נראה לי שגם מי שהתאכזב מהמשחקים של טל טייל בשנים האחרונות (במיוחד מהכבדים יותר) צריך לתת ל – A New Frontier צ'אנס – מדובר ללא ספק באחד המשחקים הטובים שלה בשנים האחרונות וכרגע אפשר למצוא אותו בהנחה שמביאה אותו למחיר של פחות מ – 20$. אם אתם משחקים אותו על הקונסולות, יש לכם גם אפשרות לקנות אותו בנפרד במחיר של 5$ לפרק, כך שאתם יכולים לקבל מושג האם תיהנו מהמשחק המלא.

 

פינת המשחק הנחבא : Seraph

מאז עליית הפופולאריות של משחקי האינדי בשנים האחרונות והכניסה שלהם גם למיינסטרים אנחנו רואים יותר ויותר משחקים מעולים שספק אם היינו יכולים לראות בתעשיית המשחקי המסורתית. המבחר הזה רק הלך וגדל מאז יצירתם של אתרים כמו Desura  ופרויקטים כמו Greenlight  של סטים שמאפשרים גם ליוצרים בתחילת דרכם להפיץ את המשחקים המסחריים שלהם (זאת בניגוד לעבר, אז רוב משחקי האינדי של יוצרים מתחילים היו חופשיים ולכן לא תמיד כיסו את עלויות הפיתוח שלהם אם בכלל).

אבל למטבע הזה יש שני צדדים : ביחד עם משחקים מעולים שזכו להכרת המבקרים והשחקנים כאחד  בשנים האחרונות (Ori and the Blind Forest, Undertale, Shovel Knight, Stardew Valley), ישנם גם לא מעט משחקים שהאיכות שלהם מוטלת בספק ובדרך כלל תמצאו אותם במכירות השבועיות של החנויות הדיגיטאליות בהנחות גדולות למרות שהם חדשים יחסית.

הקיטוב הזה מקשה בעיקר על מפתחים שיוצרים משחקים טובים אבל לא זוכים להכרה מסיבות שונות, ואם אתם שחקנים שלא מאזינים לפודקאסטים, רואים המון קטעים ביו-טיוב או קוראים מגוון גדול במיוחד של אתרי גיימינג, מאוד יכול להיות שפספסתם אותם. אני למשל מצאתי את אחד ממשחקי ה – Metrovania  הכי ייחודים ומצחיקים שיש בשם Pharaoh Rebirth ממש במקרה במכירת סוף שבוע של המפיצה שלו, ולמרות שאני לא הולך להרחיב עליו כאן, שווה לכם לבדוק אותו.

Seraph

המשחק שאני כן הולך לכתוב עליו הוא Seraph שאמנם יצא גם לחנות הדיגיטאלית של ה – PS4, אבל אני מניח שגם שם הוא לא זכה להכרה גדולה כל כך… למרבה המזל, שמעתי עליו דרך הסרטון המפורט של סייד קווסט (מהפודקאסט "חומוס צ'יפס שלט") שגם עקבו אחרי הפיתוח שלו, ואחרי שנהניתי ממנו כל כך, חשבתי שיש מקום לכתוב עליו גם כאן.

Seraph  ללא ספק שואב השראה ממשחקים כמו Abuse  (שהיה אחד ממשחקי היריות הדו ממדיים הראשונים שעשו שימוש בעכבר), אך מתאים אותו למשחקיות דמוית Rougelike בכך שהוא מציע רמות קושי שונות בשלבים עם אויבים רנדומליים.

אבל הקונספט העיקרי של Seraph שהופך אותו לכל כך ייחודי הוא המכניקה שלו שמייתרת את הצורך בכיוון והופכת אותו לאוטומטי כמעט לחלוטין, זאת בעוד השחקן צריך לבצע שלל תמרונים אקרובטים על מנת שלא להיפגע ולהתמודד מול כמויות גדולות במיוחד של אויבים. הדרך העיקרית לעשות זאת היא באמצעות ה – Blink, יכולת שמאפשרת לבצע זינוק באוויר (Dashing) לכל כיוון לזמן מוגבל. בזמן  ה – Blink , השחקן הופך למעשה לבלתי פגיע וכך יכול לעבור דרך אויבים ובמקרים מסוימים אפילו לגרום להם נזק.

מערכת ה – Crafting

אבל בתור Rougelike, Seraph הוא הרבה יותר מורכב מכך וכולל שתי מערכות קרב שונות : אחת מורכבת מכלי הנשק החמים הפופולאריים (שוטגנים, מכונות ירייה, אקדחים וכו') שנמצאים בתיבות מיוחדות (כל פעם אפשר לשאת רק את האקדח הבסיסי וכלי נשק נוסף) והשנייה מיכולות מיוחדות שגורמות נזק כבד (Holy Damage) לזמן מוגבל. למשל, ישנה יכולת שיוצרת סוג של בומרנג שיכול לפגוע באויבים פעמיים ואחרת שמסמנת את האויב וגורמת לו לנזק מוגבר מכלי הנשק החמים… יש לציין שהיכולות המיוחדות האלו פועלות כל אחת ברדיוס וצורה שונה, כך שהכיוון האוטומטי לא רלוונטי בעבורן…

מערכת ה – Crafting  של המשחק גם היא יוצאת דופן לטובה ולרעה : מלבד היכולת לשדרג את היכולות המיוחדות וכלי הנשק, במהלך השלבים אוספים גם רסיסים צבעוניים (Shards) שיש להם מערך שדרוגים משלהם. לדוגמה, הם יכולים לגרום ליותר נזק מהמתקפות השונות, להגביר את הסיכוי לנזק קריטי, להפחית את הזמן שלוקח ליכולות או ל – Blink להיטען מחדש וכך הלאה. המערכת הזו מחולקת לשלוש חטיבות שונות, כאשר ככל שמשקיעים יותר רסיסים בחטיבה אחת, כך אפשר לפתוח בה עוד יכולות. הרסיסים היותר נפוצים מגבירים את האפקטיביות של כל תכונה באחוזים בודדים, אך הרסיסים היותר נדירים שנמצאים בעיקר ברמות הקושי הגבוהות יכולים לשפר את התכונות האלו בעד 10% בדר"כ.

החיסרון הגדול של המערכת הוא שברגע שפותחים יכולות חדשות או משפרים כלי נשק, אי אפשר לחזור אחורה, ואם בחרתם למשל מתקפה מיוחדת שהתבררה כלא נוחה לסגנון המשחק שלכם, תצטרכו לאסוף הרבה מאוד חלקים נוספים כדי לפתוח עוד מתקפה, כאשר החלקים הנדירים יותר נמצאים מן הסתם ברמות הקושי הגבוהות (ארחיב על כך בהמשך).

הדבר נכון גם ל – Shards שאותם אפשר לאחד כדי ליצור גרסאות נדירות יותר שלהם, אך מרגע שאיחדתם אותם, אי אפשר לחזור אחורה (מה שאומר שתוכלו לשדרג מספר קטן יותר של תכונות). לכן, אני ממליץ לא למהר ולקרוא היטב את האפקטים של כל שדרוג, כמו גם לבחור בקלאס הנכון של כלי הנשק שאותו אתם רוצים לשדרג. בקשר למתקפות המיוחדות, אל תהססו להסתכל ביו-טיוב, העלילה של המשחק לא מעניינת במיוחד כך שאין ממש ספוילרים.

בנוסף, יש מערכת שלישית שלא יצא לי לנסות אותה בשם Rebirth והיא מאפשרת לכם להקריב את כל מה ששידרתם עד כה בשתי מערכות ה – Crafting, אך תמורת זאת לקבל בוסט קבוע לסטטוס שלכם.

רמת הקושי ומבנה השלבים

רמת הקושי במשחק מתאימה את עצמה לביצועים שלכם ועולה באופן הדרגתי ככל שאתם מתקדמים יותר בשלבים (למרות שגם כאן, הרבה כישלונות לא יחזירו אותה אחורה…). ככל שרמת הקושי יותר גבוהה, כך האויבים מהירים יותר וחלקם מציגים מתקפות שאינן קיימות ברמות הקושי הנמוכות יותר. ההתקדמות במשחק אף היא לינארית, ולכאורה ואי אפשר לחזור אחורה לשלבים קודמים יותר, אבל אתם צריכים למצוא את נקודת ה – Checkpoint בכל שלב כדי להמשיך ממנו, שכן אם לא תעשו כן, תחזרו לשלב בו מצאתם את ה – Checkpoint  האחרון. לכן, זה רעיון חכם לחפש קודם כל את הנקודה הזו (שבדרך כלל מתחבאת מאחורי דלת שנפתחת לזמן מוגבל) עוד לפני שניגשים לבצע את המשימה בשלב.

ואם כבר הזכרתי את המשימות, יש שלושה סוגים של משימות עיקריות – להשמיד את כל האויבים בשלב, להרוס את הטרמינלים שלהם או לחסל אויב חזק במיוחד. פה המקום להזכיר שגם ל – Seraph וגם לחלק מהאויבים יש מספר גלגולי חיים שמאפשרים להם לחזור מספר מוגבל של פעמיים גם לאחר המוות, שכאשר מדובר ב – Seraph, כל פעם היא מתחילה עם מעט פחות כוח.

האמת היא שבפעם הראשונה שתרוצו דרך הקמפיין של המשחק, הוא לא יהיה קשה במיוחד, למעט אולי הבוס האחרון שדורש לתכנן היטב את טקטיקת ה – Shards שלכם (שיכולה להיות שונה ממערך השדרוגים שלכם). לאחר שסיימתם את הקמפיין פעם אחת תוכלו להתחיל ברמת קושי גבוהה או גבוהה מאוד וכך לאתגר את עצמכם הרבה יותר תוך כדי שאתם צוברים יותר שדרוגים ושומרים את כל השדרוגים הקיימים. (סוג של New Game +). אם הצלחתם לסיים את הקמפיין גם ברמה הכי קשה ורוצים אפילו יותר אתגר, אתם יכולים להשתתף באתגר יומי או שבועי מול התוצאות של שחקנים אחרים.

המלצה נוספת לסיום

לסיכום, אם לא הדגשתי את זה מספיק, Seraph הוא אחד מהמשחקים היותר מרעננים שיצא לי לשחק בהם לאחרונה ואם אתם חובבים של משחקי יריות דו ממדיים, ממש לא כדאי לכם לפספס אותו בגלל שהוא שונה מרוב משחקי ה – Rougrlike. בנוסף לכך, יש שני משחקים דומים בסדרת Bleed שהם הרבה יותר ארקיידים וצבעוניים שגם בהם יש סוג של Dashing, אך במקום לכוון אוטומטית, אפשר פשוט להאט את הזמן ולצלוף בקלות…